TREBIŠOV. Riaditeľka trebišovského úradu práce úradu práce Jana Mondíková (na snímke) poslancom na mestskom zastupiteľstve vysvetlila, že o vytvorenie sociálneho podniku musí požiadať mesto, nie úrad. Zatiaľ niečo také v Trebišove však podľa nej nie je aktuálne.
Ku koncu roka 2009 bolo v Trebišove bez práce 1 898 ľudí, teda o 360 viac, ako ku koncu roka 2008. Problémom, s ktorým si úrad nevie rady, je vysoký podiel nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou. Až tretina má len základné vzdelanie, ďalšia tretina je len vyučených. Výsledkom je, že počet tých, ktorí sú bez práce dlhšie ako rok, stále rastie. Ku koncu roka ich úrad evidoval asi 800. "Všetky rekvalifikačné aktivity smerujeme práve na tieto skupiny," uviedla Mondíková.
Poslanca Jozefa Čičatka (Smer) zaujímalo, či je možné osobitne sledovať údaje o "ťažko prispôsobivých" nezamestnaných. Riaditeľka reagovala, že sa to nedá, lebo by to bolo diskriminačné. Pripustila, že to vedia odhadnúť len podľa vzdelanosti. Dodala, že nezamestnanosť v meste kopíruje aj stav v okrese, kde ku konca roka evidovali asi 12 880 ľudí bez práce. Nezamestnanosť sa pohybuje okolo 26 percent, je štvrtá najvyššia na Slovensku. Oproti novembru v decembri narástla o ďalších 7 percent. Tisícom ľudí bez práce môžu ponúknuť len okolo desať pracovných miest.
Sociálny podnik v Trebišove nebude
Tému možného riešenia nezamestnanosti nadhodil poslanec Mikuláš Kopka (Smer). Chcel vedieť, či štát neplánuje zaviesť niečo podobné, ako boli verejnoprospešné práce. Mondíková povedala, že projekt tomu podobný sa začne od 1. marca. Za zváženie podľa Kopku stojí zriadenie sociálneho podniku. Mondíková povedala, že ho nezriaďuje úrad práce: "Môže vzniknúť pri obci, občianskom združení a podobne. V Trebišove sa to zatiaľ neplánuje."
Kopka chcel vedieť, či o to môže žiadať aj mesto. Mondíková to nevylúčila s tým, že mesto musí urobiť projekt a pripraviť žiadosť. Tú schvaľuje ministerstvo práce, ktoré podniku potom pridelí štatút sociálneho.
Pavol Flaugnatti (nez.) sa opýtal, či v okrese existuje odborník na prípravu projektov na sociálne podniky. Mondíková reagovala, že projekt si pripravuje každá organizácia sama. Úvahy o sociálnom podniku na záver schladila realitou: "Stratégia na rok 2010 je taká, že úrady práce len pomáhajú, ale nikoho nezamestnávajú."
Schodnejšou cestou na zníženie hrozivej nezamestnanosti je podľa nej cestovanie za prácou mimo okresu. Štát na to dáva rôzne príspevky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín