HORNÝ ZEMPLÍN. Starostovia nesedia so založenými rukami. O možných hrozbách a prípravách vzájomne komunikujú. Veľa možností na svojpomocnú prevenciu nemajú. Vodohospodári ich snahy vítajú a ponúkajú rady
Musia myslieť aj na iných
Jozefa Gajdoša, predsedu Združenia miest a obcí Slovenska pre okres Snina, sme minulý týždeň zastihli pri odpratávaní snehu z ciest v Zemplínskych Hámroch, kde je starostom za koalíciu HZDS, SNS, Smer. "Miestami je ho až meter," povedal. Pripustil, že pri náhlom oteplení by mohli nastať problémy: "Narobiť by ich mohli ľadové kryhy." Na ich rozbíjanie obce techniku nemajú, akurát tak sekery. Použiť ich však nie je také jednoduché. Vyššie položená obec, akou sú napríklad Hámre, sa do toho nemôže pustiť sama. "Svoj problém by sme vyriešili, no skomplikovali by sme situáciu v nižšie položenej Belej nad Cirochou." Keby začali sekať ľad, reťazová reakcia by zasiahla všetky pod nimi ležiace dediny.
Vodohospodári poznajú slabiny
Dušan Mydla zo Slovenského vodohospodárskeho podniku Košice uviedol, že silné mrazy a nárazový vietor spôsobili zamrznutie riek a hlavných kanálov. Ľad má miestami hrúbku až 20 centimetrov. Vodohospodárom môže prípadné zásahy skomplikovať sneh, ktorý zavial miesta hlavných prietokov riek. To im môže zabrániť pri uvoľňovaní ľadovej plochy. Navyše, náhly odmäk a dážď môžu odtok v niektorých úsekoch riek ešte zhoršiť.
Príchod jarných vôd odhaduje od poslednej dekády februára po apríl. Konkrétne problematické úseky vopred určiť nedokážu. Vodohospodárov trápi aj zhoršený prístup k riekam pre hustú zástavbu až po brehy, či nedostatočná kapacita niektorých mostov a priepustov. Pri protipovodňových hliadkach na to vodohospodári obce upozorňujú.
Spolupráca nie je vždy ideálna
Mydla skúsenosti s prípravou na topenie snehu zhrnul slovami: "Postup obcí je individuálny a súvisí aj s doterajšími povodňovými skúsenosťami. Vzájomná spolupráca nie je vždy ideálna. Hlavne, ak práce podliehajú emocionálnemu vplyvu. To je pri riešení povodňových zabezpečovacích prác pravidlom."
V obciach, ktoré už voda ohrozila a môže ohroziť znovu, nesmie chýbať funkčná povodňová komisia, ktorá vie riadiť priebeh záchranných prác a pozná svoje právomoci. Už teraz uvítajú spoluprácu so samosprávami, ale aj jednotlivcami, ktorí vedia odhadnúť kritické miesta a nechajú si poradiť.
Jozef Gajdoš včera starostov Sninského okresu informoval, aby sa na topenie snehu pripravili, upozornili na možné problémy a komunikovali navzájom.
O pomoc zatiaľ nežiada nikto
Ján Tomčák, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Humennom informoval, že ich zatiaľ o pomoc nepožiadali žiadni starostovia ani primátori. Dodal, že koordinácia preventívnych opatrení a akcií momentálne nie je nutná: "Zatiaľ nehrozí žiadne ohrozenie z náhleho oteplenia alebo topenia snehu."
Podľa zákona však obce musia mať preventívne pripravenú techniku a plány povodňových záchranných prác. Ak sa už rieka vyleje, ľudia môžu o pomoc požiadať obec. Ak sa obec rozhodne požiadať o pomoc hasičov, musí sa obrátiť na Okresné riaditeľstvo HaZZ či Integrovaný záchranný systém. Po vyhlásení mimoriadnej situácie môžu obce požiadať techniku od podnikateľov. Náklady preplatí obvodný úrad.
Perlička
Humenné a Valentovce nemajú rozhlas!
Varovať a informovať obyvateľov o možnom ohrození vodou majú starostovia. Ján Tomčák povedal, že obvodný úrad má pre vznik mimoriadnej udalosti spracovanú dokumentáciu na varovanie a informovanie obyvateľstva. Takúto dokumentáciu má aj každá obec v obvode.
Jednou z foriem, ako ľudí varovať, sú miestne rozhlasy. "V obvode máme miestne rozhlasy vo všetkých obciach a mestách okrem Humenného a obce Valentovce v okrese Medzilaborce," povedal. Bezdrôtové rozhlasy v obvode nie sú.
Fakty
O ochrane pred povodňami
Ochranu pred povodňami zabezpečuje obvodná povodňová komisia zriadená obvodným úradom životného prostredia (OÚ ŽP). Vyhlasuje a odvoláva stupne povodňovej aktivity.
Obvodný úrad na návrh OÚ ŽP vyhlasuje mimoriadnu situáciu po vyhlásení tretieho stupňa povodňovej aktivity. Tú môže vyhlásiť aj v súvislosti so sledovaním meteosituácie.
Preventívne opatrenia samosprávam vyplývajú zo zákona o ochrane pred povodňami. Môžu o nich kedykoľvek konzultovať alebo spolupracovať s obvodným úradom, hasičmi a vodohospodármi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín