Daňových dlžníkov z roka na rok pribúda, vymožiteľnosť pohľadávok však klesá. Hoci neboli spokojní s firmou, ktorá mestu pohľadávky vymáhala, ukazuje sa, že nemajú na výber. V osade Podskalka navyše najväčšia skupina daňových dlžníkov kulminuje tony odpadu. Tie mesto odstraňuje a ukladá na skládku z vlastných prostriedkov.
HUMENNÉ. Poslanci stoja pred rozhodnutím, koho poveria vymáhaním daňových pohľadávok za komunálny odpad a drobný stavebný odpad a daň za psa v tomto roku.
Poslanci neboli spokojní s vymoženými pohľadávkami
Koncom roku 2009 skončila platnosť mandátnej zmluvy medzi mestom a spoločnosťou Intrum Justitia Slovakia. Tá mala záujem vo vymáhaní pohľadávok pre mesto pokračovať aj v tomto roku. Poslanci boli na svojom riadnom decembrovom rokovaní proti.
Poslanci z klubu Smer, HZDS a Úsvit sa vyjadrili, že vymožiteľnosť pohľadávok je nízka. V roku 2007 totiž mesto postúpilo tejto spoločnosti pohľadávky vo výške 57-tisíc eur. Tá, za 18-percentnú províziu vo výške 2 867 eur, vymohla 15 930 eur.
V roku 2008 vymohla z 64-tisíceurovej pohľadávky len 12 500 eur, za sumu 2 250 eur. V minulom roku firma vymohla a na účet mesta odviedla 10 666 eur za províziu 1920 eur. Ku koncu roku 2009 sa počet evidovaných dlžníkov vyšplhal na 2641 osôb. Podľa viceprimátorky Márie Cehelskej (nezávislá) ide predovšetkým o obyvateľov osady Podskalka. Keď poslanci pred Intrum Justitiou zabuchli dvere, dali vypracovať analýzu, koľko by mesto stála alternatíva.
Exekútora by mesto finančne neutiahlo
Cehelská informovala, že z analýzy vyplynulo, že ak by pre mesto vymáhal pohľadávky exekútor, muselo by ho ročne platiť ako svojho odborného zamestnanca. K tomu by mu muselo za každého dlžníka vyplatiť 16,06 eura. Doplnila, že členom mestskej rady aj zamestnancom úradu z toho jednoznačne vyplynulo, že ak mesto predĺži Intrum Justitii mandát, vyjde ho to lacnejšie.
O analýze aj odporúčaní rady budú poslanci rokovať 24. februára. Na decembrovom rokovaní poslanci neodsúhlasili návrh na zvýšenie dane za odpad zo súčasných 12,19 eura na 12,99 eura. Niektorí navrhli zoznam neplatičov zverejniť. Cehelská reagovala, že mesto to už raz urobilo a malo z toho problémy. Povedala, že zatiaľ navrhli, aby správcovia domov zoznam svojich neplatičov zverejnili v bytovkách.
Neplatia, no hromadia tony odpady
Paradoxne, zatiaľ čo sa do mestskej kasy dostáva čoraz menej vymožených pohľadávok, kvôli osade Podskalka mu stúpajú náklady na odpratanie a uloženie odpadu. Riaditeľ Technických služieb (TS) Ján Fink potvrdil, že veľkokapacitné kontajnery sú buď prázdne alebo poloprázdne. Na druhej strane tam vznikajú divoké skládky. V novembri 2009 obyvatelia odpadom zahádzali prístup k vodovodnému potrubiu. Aby mohli vodári obnoviť dodávku pitnej vody, museli TS odpad najprv z miesta vyviezť. Pred Vianocami TS odstraňovali odpad znovu. Fink uviedol, že na skládku do Mysliny vtedy naraz vyviezli 390 ton odpadu. Ani zďaleka nie všetko. Fink informoval, že mesto platí za uloženie jednej tony na skládke 31,35 eura. "K tomu však treba prirátať naše vlastné náklady," pripomenul. Doplnil, že čierne skládky monitorujú. Z doterajších skúseností im vyplýva, že väčšina odpadu pochádza z kontajnerov zo sídlisk v meste. Ľudia ho privezú do osady, rozoberú, niečo si nechajú a zvyšok odhodia za domy na lúku. My sme sa na to opýtali jedného Podskalčana, ktorého sme stretli s podobnou fúrou. Reagoval, že vezie len palety na kúrenie: "Do lesa nám chodiť rúbať zakázali."
kor
Mesto chce byť osobitným príjemcom sociálnych dávok
Milan Naster, vedúci sociálneho a bytového oddelenia mestského úradu v Humennom uviedol, že problém s neplatičmi bytov a daní z Podskalky sa snažili riešiť zriadením inštitútu osobitného príjemcu (IOP). Mesto by si zo sociálnych dávok mohlo priamo stiahnuť sumu za bývanie, zvyšok rozdeliť na časti a formou peňazí alebo poukážok ich dať na potraviny a oblečenie. Povedal, že príspevok na bývanie je vyšší ako náklady na bývanie v bytoch nižšieho štandardu a ak by si ho mesto stiahlo, zostalo by aj na daň za odpad. Podľa neho sa u Podskalčanov príspevok na bývanie často minie účelom. Potom, čo sa nepreukážu zaplatením nájmu, o neho prídu. Zo sociálnej dávky im tak už znova na nájomné nezostane. Naster povedal, že mesto rokovalo o zriadení IOP s humenským úradom práce. Neúspešne. Obrátilo sa aj na ministerstvo práce, ktoré potvrdilo, že mestom navrhovaný spôsob je zákonný. Naster uviedol, že budú iniciovať ďalšie rokovania s úradom práce.
kor
Projekt na Podskalku je v zásobníku
Mesto chce situáciu na Podskalke zlepšiť aj projektmi. Majú široký záber, no sústredili by sa nimi okrem iného aj na osvetu. Ľudí by chcelo učiť ako hospodáriť so sociálnou dávkou, aj ako nakladať s odpadom. Miroslav Turčan z úseku ekonomického rozvoja mesta uviedol, že v roku 2006 boli neúspešní s projektom na separovaný zber a likvidáciu divokých skládok. Neuspeli. V roku 2007 pripravili ďalší projekt, na mieru šitý na osadu Podskalka. V máji roku 2008 zdupľovali projektom na terénnu sociálnu prácu. Do osady chceli dostať troch terénnych sociálnych pracovníkov a šesť asistentov. Vo februári 2009 im prišla z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny odpoveď, že projekt bol schválený, ale z dôvodu nedostatku prostriedkov vo fonde sociálneho rozvoja ho presunulo do zásobníka.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín