Trápia ich aj desiatky stromov, ktoré padnú za obeť obrovským parkoviskám a horám betónu.
TREBIŠOV. Viceprimátor mesta Ľubomír Cibere (nez.) hovorí, že všetko je právne v poriadku. Prokuratúra vraj žalobu nepodala a mesto má povolenia na búranie a výrub stromov. Práce zaplatí kupec pozemkov, mal sa k tomu zaviazať v zmluve. Tú však nikto nevidel. Ani poslanci. Navyše, kontroverzný predaj je opäť na prokuratúre. Napadol ho nájomca, ktorý v areáli investoval do tenisových kurtov. Cibere tvrdí, že predaju to nebráni.
Ľudia sú rozčúlení
Poslanci asi 30-tisíc metrov štvorcových pozemkov po zrušenej ZŠ Komenského predali za kontroverzných okolností tesnou väčšinou 15 hlasov v júni 2009. Prokuratúra vydala oficiálny protest. Poslanci protestu nevyhoveli. Prokurátor avizoval, že podá žalobu.
Tri mesiace bolo okolo predaja ticho. Koncom januára ľudí prekvapili čaty, ktoré začali rúbať stromy a rozoberať budovy. "Toľko krásnych stromov zmizne kvôli pár betónovým škatuliam a obrovským parkoviskám," rozčuľoval sa starší pán.
Rozhorčení boli aj obyvatelia neďalekých bytoviek: "Mesto na predaji prerobilo státisíce eur. Bolo to aj na prokuratúre. Neveril som, že toto prejde. Ako si mesto mohlo dovoliť vyrúbať všetky stromy?" Uľavil si z balkóna asi 40-ročný muž.
Všetci opakovali to isté, či má na to mesto povolenia, kde ich tak rýchlo zohnalo a kto práce zaplatí. "Veď taká búračka stojí 400-500-tisíc eur. Ak to mesto odráta od sumy, čo získa za pozemky, čo zostane?" Mená uviesť nechceli. Vraj sa nechcú ťahať za prsty s radnicou.
Viceprimátor: Všetko je právne v poriadku
Denník Korzár zistil, že povolenia na búranie a výrub stromov mesto vybavovalo ešte vlani. Koncom roka prebiehalo aj územné konanie o umiestnení polyfunkčného komplexu v areáli. Žiadateľom bol investor, spoločnosť SPV TV, s. r. o., ktorá vyhrala tender na kúpu pozemkov. Všetky povoľovacie procesy prebiehali napriek protestu prokuratúry a hrozbe žaloby.
Viceprimátor mesta Ľubomír Cibere (nez.) tvrdí, že všetko je právne čisté: "Mesto investorovi predávalo pozemky, nie budovy a stromy. S ich odstránením sme sa chceli vysporiadať až po zrealizovaní predaja."
Okresná prokuratúra napokon žalobu nepodala, Krajská prokuratúra v Košiciach jej postup pri skúmaní zákonnosti predaja neschválila. Tým sa podľa Cibereho celý proces odblokoval: "Mesto mohlo koncom januára pristúpiť k podpisu kúpno-predajnej zmluvy s investorom."
Namiesto 121 vysadia 131 nových stromov
Iveta Sabaková z odboru výstavby potvrdila, že o povolenie na odstránenie stavieb žiadalo mesto a nie investor. "Budovy na pozemkoch totiž patria mestu. Keďže si nemôže samo sebe vydať búracie povolenie, vydal ho Spoločný stavebný úrad Vojčice."
Eva Bučková z toho istého odboru uviedla, že podobne to bolo s výrubom stromov. Radnica brala do úvahy aj stanovisko obvodného úradu životného prostredia, ktorý zeleň vyhodnotil ako druhovo pestrú. Celkovo tu rástlo 22 druhov stromov, dokopy 132. "Majú vysokú dendrologickú hodnotu, tvoria významný krajinný prvok. Naším záujmom je, aby sa v čo najväčšej možnej miere zachovali," uviedol úrad.
Podľa Bučkovej dali situáciu posúdiť odborníkovi. Radnica napokon povolila výrub 121 stromov: "Pri určení náhrady sme žiadali viac, ako navrhoval investor. Vyrúbané stromy nahradí 131 nových a musia to byť stromy vysoké aspoň 150 centimetrov."
Sabaková potvrdila, že investor už má aj platné územné rozhodnutie. O vydanie stavebného ešte nepožiadal. Podľa podkladov budú polyfunkčný komplex asi za 17 miliónov eur stavať na etapy. Práce sa majú začať v apríli 2010 a skončiť do jesene 2012. V prvej etape má vyrásť Kaufland, mali by ho odovzdať do konca roka. Za pozemky má mesto zinkasovať 1,49 milióna eur. Podľa Cibereho majú peniaze na účet mesta prísť do 30 dní od podpisu zmluvy, teda do konca februára.
Čo hovorí viceprimátor
Práce vraj zaplatí investor
Cibere tvrdí, že zníženie ceny pozemkov o sumu za búranie nehrozí. Mesto vraj všetko právne ošetrilo ešte v zmluve o budúcej zmluve. "Budovy a zeleň síce stále patria mestu, ale keďže neboli predmetom kúpy, v zmluve sme investora zaviazali k zaplateniu všetkých prác, spojených s ich odstránením. Rovnaká garancia je aj v kúpno-predajnej zmluve na pozemky. Mesto búranie nebude stáť ani korunu."
Drevo zo stromov tiež patrí mestu. Potvrdil to Cibere: "Po ukončení výrubu sa zráta objemovo aj finančne a presunie sa do areálu Technických služieb, kde sa využije pre potreby mesta. Ak ho bude veľa, nie je vylúčené, že ho ponúkneme verejnosti."
Fakty
Ďalšie podanie na prokuratúru
Okresná prokuratúra rieši ďalší podnet na preskúmanie zákonnosti postupu pri predaji lukratívnych pozemkov. Podal ho bývalý nájomca časti predávaných pozemkov, šéf tenisového klubu Milan Béreš. Klub mal asi tretinu predávaných pozemkov v dlhodobom nájme. Béreš namieta, že mesto sa s tým v procese výberu kupca na pozemky nevysporiadalo. Klub na to viacnásobne upozorňoval. Ešte koncom roka 2007 žiadali prehodnotenie predaja pozemkov. Bez odpovede. V apríli 2008 klub mestu zaslal petíciu občanov s 3 500 podpismi. Žiadali zachovanie tenisového areálu. Radnica nereagovala.
"Do areálu sme investovali 200-300-tisíc eur. Klub chcel s mestom rokovať, ale ignorovali nás. Namiesto toho sme vlani v decembri dostali výpoveď," hovorí Béreš. Poukazuje aj na ďalšie právne sporné okolnosti predaja. Podal podnet na prokuratúru. Prokuratúra sa ním zaoberá, zatiaľ nerozhodla.
Mesto o podnete vie. Podľa Cibereho to predaju nebráni, lebo podnet nie je dôvodný, keďže klub pozemky nikdy nevlastnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín