Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Do riešenia problémov, ktoré nastali po stredajšom odpojení dánskej Bliky v trebišovskom priemyselnom parku, vstúpil aj Odborový zväz KOVO. Kroky väčšiny zamestnancov dnes neviedli do práce, ale pred mestský úrad, domy konateľov, primátora a do ulíc mesta. Tichým protestom chceli upozorniť na vážny stav, ktorý môže pripraviť o prácu 60 živiteľov rodín.
TREBIŠOV. Snažili sa tým vytvoriť tlak na vedenie mesta aj firmu Trebišovský priemyselný park, s.r.o. (PP TV). Odborový predák OZ KOVO Ján Balica označil Trebišov za jediný prípad na Slovensku a možno aj v Európskej únii, keď zamestnávateľovi nehrozí krach kvôli strate odbytu, ale kvôli sporu dvoch strán, s ktorým nemá nič spoločné.
"Neberte nám prácu, sme živitelia rodín" či "Doplácame na to, za čo nemôžeme". To hlásali dnes transparenty na čele skupiny asi 50 zamestnancov Bliky. Ráno o siedmej v treskúcej zime so studeným severným vetrom začali svoj protestný pochod pred trebišovským magistrátom. Zhromaždenie vopred oznámili. Mestská polícia ich do budovy nepustila. S odôvodnením, že protest je ohlásený len vonku.
Potom sa ľudia začali presúvať k domom konateľov firmy PP TV - Jaroslava Kocáka a Róberta Vysokého, ktorý je na ulici Gorkého. Pár desiatok metrov od magistrátu sa ich snažili konatelia presvedčiť, aby od toho upustili. Navrhli im návrat na magistrát, kde chceli s nimi rokovať aj za účasti primátora a vrátili sa do budovy.
Protestujúci zamestnanci postáli pred domami konateľov aj primátora mesta.
Foto: Lýdia Vereščaková
Protestujúci svoj zámer naplnili a namierili si to na Gorkého ulicu. Skupina premrznutých ľudí s transparentmi, pohybujúca sa po jednom páse vozovky, zaskočila vodičov aj školákov, ktorí sa ponáhľali na vyučovanie. Odborári sa na pár minút zastavili pred spoločnou vchodovou bránou do domov konateľov. Niektoré autá, idúce okolo, protestujúcim súhlasne zatrúbili. Po ceste späť odborári postáli aj pred domom primátora. Vraj aby mu nebolo ľúto, lebo vinu za tento stav čiastočne nesie aj mesto.
Mestu chce pomôcť armáda aj ministerstvo hospodárstva
Po návrate už konateľov na magistráte nenašli. Protestujúcich ľudí prijal len primátor mesta Vladimír Anďal (KDH). Balica mestu odovzdal protestné vyhlásenie.
Zamestnankyňa Bliky Dana Zemanová povedala, že ich sa spor mesta a firmy netýka. Vyzvala mesto, aby najskôr riešilo obnovenie výroby, a potom spory.
Miroslav Bandoľa chcel vedieť, čo pre to mesto robí.
Primátor vysvetlil, že začína byť čoraz jasnejšie, že projekt parku s firmou PP TV ako partnerom sa asi skončí. Povedal, že je za to ochotný vziať zodpovednosť. Aj pri hrozbe, že mesto by muselo ísť kvôli zlyhaniu projektu do nútenej správy. Patový stav za pochodu konzultujú s ministerstvom hospodárstva. To je na intervenciu prednostu Obvodného úradu Róberta Puciho ochotné uvoľniť mimoriadny štátny príspevok na urýchlenú výstavbu náhradných hál pre Bliku, ktoré by patrili len mestu. To by trvalo minimálne 4 mesiace.
Blika však potrebuje riešiť situáciu hneď. Podľa primátora už možnú dodávku elektriny pre Bliku konzultovali s armádou, ktorá je ochotná poskytnúť náhradný energetický zdroj. Háčik je v tom, že aj vtedy by museli káble ťahať cez areál priemyselného parku k halám. Primátor sa obáva, že to vlastník neumožní.
Firma: Dali sme znesiteľné riešenie
O stanovisko k protestu sme požiadali aj firmu PP TV. Jej konateľ Róbert Vysoký pripustil, že mu je zamestnancov ľúto, ale ich protest neschvaľuje: "Chceli sme s nimi rokovať, ale odmietli to. Volali sme aj neskôr, ale už nedvíhali telefóny."
Vysvetlil, že elektrinu odpojili aj preto, že provider - Eneregosystém od októbra nemá na prenájom transformátora platnú nájomnú zmluvu, takže im za prenájom ani neplatí. Spôsob, ako Blika od 1. januára dostáva elektrinu, je preto podľa neho nezákonný.
Dodal, že ešte dopoludnia sa stretli so zástupcami mesta a Bliky. "Dali sme návrh, že umožníme používanie nášho transformátora, aby Blika mala elektrinu. S podmienkou, že mesto uvoľní tých 143-tisíc eur, ktoré zadržiava na účte a na zvyšok nájomného, ktoré nám dlhuje, urobíme splátkový kalendár."
Mesto vraj návrh nezavrhlo a vyžiadalo si čas na rozmyslenie. Podľa Vysokého je to pre mesto a jeho rozpočet znesiteľné: "Viac už ustúpiť nedokážeme, kvôli priemyselnému parku máme obrovské straty, ktoré musíme vykrývať z iných podnikateľských aktivít."
Dnes o 14.00 hod. primátor zvolal mimoriadne zasadnutie poslancov MsZ.
Konatelia firmy sa snažili zamestnancom vysvetliť svoj postoj a navrhli im rokovanie. Odmietli.
Foto: Lýdia Vereščaková
Odbory žiadajú okamžité obnovenie výroby. Inak...
Podľa OZ KOVO úmyselné odpojenie fabriky od elektriny svedčí o nezodpovednom prístupe kompetentných predstaviteľov: "Je to ojedinelý a azda prvý prípad na Slovensku, keď je zamestnávateľ nútený ukončiť výrobu nie z dôvodu straty odbytu, ale pre ekonomický hazard a spor dvoch strán. V čase krízy je to veľmi zlý signál pre celú EÚ a potenciálnych investorov na Slovensku," vyhlásil odborový predák Ján Balica.
Balica nevylúčil, že ak sa situácia v krátkom čase nevyrieši, sú odhodlaní pristúpiť aj k radikálnejším krokom - napríklad blokovaniu ciest v okolí priemyselného parku. Tesne pred uzávierkou nás odborový predák Bliky Peter Ondovčík informoval, že s vedením spoločnosti rokovali o možnom nábehu výroby na budúci utorok: "S tým, že sa použije náhradný zdroj energie."
Rozsah dodávok nevie odhadnúť, lebo zdroj na vykrytie celej potreby Bliky nemá kapacitu. Odborári tiež začínajú spisovať petíciu za urýchlené riešenie kritickej situácie v spoločnosti: "Adresovať ju chceme rezortu hospodárstva a rezortu sociálnych vecí."
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín