MICHALOVCE. Na území Slovenska podniká podľa nemeckého veľvyslanca Axela Hartmanna približne 300 nemeckých firiem. Hartmann absolvoval v pondelok stretnutia so zástupcami investorov, ktorí vyrábajú na východnom Slovensku. V Michalovciach navštívil výrobné závody spoločnosti Michatek a BSH Drives and pumps, s. r. o. Slovensko bolo podľa veľvyslanca dlho vyhľadávanou a zaujímavou krajinou pre investorov kvôli lacnej a kvalifikovanej pracovnej sile. Hartmann tvrdí, že posledné roky však majú nemeckí investori problém získať kvalifikovaných a zručných pracovníkov. Na problém chce upozorniť aj vládu.
Skúsených strojárov nemá kto nahradiť
Hartman sa začiatkom týždňa stretol aj so zástupcami spoločnosti Michatek, ktorá patrí pod nemeckú firmu Gronbach. V Michalovciach vyrába komponenty do elektrospotrebičov, bielej techniky a zamestnáva 103 ľudí.
"Pravidelne navštevujem nemecké firmy, ktoré podnikajú na Slovensku. Hoci je Slovensko pre ne atraktívne, firmy, ktoré tu investujú, majú rôzne problémy. Najviac sťažností počúvam zo strany nemeckých spoločností, že zamestnanci, ktorí majú skúsenosti, sú prevažne staršie vekové kategórie a odchádzajú postupne do dôchodkového veku. Mladí zamestnanci, ktorí končia školy, hneď nastupujú do výrobného procesu, ale nemajú žiadne pracovné skúsenosti. Do zložitých výrobných procesov, ktoré sú v niektorých firmách, je veľmi ťažké nájsť odborne kvalifikovaných zamestnancov. Problémom je, že je ich už tu strašne málo. Ak chcú tu zahraničné spoločnosti ďalej investovať, potrebujú aj kvalifikovaných ľudí," povedal Hartmann.
Problémy cítiť najmä v strojárskom priemysle, kde skúsených strojárov, frézarov a sústružníkov nemá kto nahradiť. Hartmann dodal, že o tomto probléme už v novembri 2009 hovoril s ministerkou práce Vierou Tomanovou (Smer). Veľvyslanec dodal, že vláde chcú predložiť projekt, návrh, ktorý by podporoval školenie študentov a pripravil ich do praxe.
Pomôcť môžu samosprávy
Hartmann na túto tému rokoval aj s primátorom Michaloviec Viliamom Záhorčákom (Smer). Primátor uviedol, že sprostredkuje stretnutia vedenia technickej strednej školy so zástupcami nemeckých firiem podnikajúcich na území mesta. Záhorčák vysvetlil, že jednou z možností je zakomponovať do študijného programu a vyučovacieho procesu také odbory, ktoré by boli vhodné aj pre miestne firmy. Primátor uviedol, že pre mesto je dôležité, aby sa v regióne zachovala a zvýšila zamestnanosť.
Konateľ Michateku Alexander Weweck uviedol, že v Michalovciach plánujú postaviť ďalšiu výrobnú halu, ale kvôli kríze zatiaľ termín začatia výstavby nie je známy.
Nemôžu sa dostať k eurofondom
Hartmann uviedol, že nemeckí investori sa sťažujú aj na problémy, ktoré súvisia s čerpaním peňazí z eurofondov. "Nemecké firmy konštatujú, že v praxi je veľmi ťažké a komplikované získať peniaze z únie. Je to málo transparentné," uviedol.
Veľvyslanec dodal, že aj nemecké firmy zamestnávajú Slovákov a majú možnosť čerpať peniaze. "Podmienkou čerpania fondov nie je, že k peniazom sa dostanú len domáce firmy, slovenské spoločnosti. K týmto peniazom majú mať možnosť a prístup aj zahraničné spoločnosti, aby vedeli zabezpečiť trvalú prácu pre vašich ľudí," upresnil.
Aj problémy čerpania eurfondov chce predložiť vláde. Hartmann očakáva, že tohto roku výraznejšie nemecké investície na Slovensko neprídu. V čase hospodárskej krízy sa podľa neho budú snažiť udržať terajšie výrobné kapacity a pracovné miesta. "Momentálne nemám informáciu, že by nejaká veľká nemecká spoločnosť či investor plánovali vstúpiť na Slovensko. Čo je dôležité, nemecké spoločnosti, ktoré už tu podnikajú, sa budú snažiť udržať výrobu, čím zabezpečia pracovné pozície," uzavrel veľvyslanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín