Obyvatelia deviatich obcí Uličskej doliny ležiacich pri Národnom parku Poloniny sa musia zmieriť s tým, že v boji o zachovanie Stanice záchrannej zdravotnej služby (SZS) v obci Ulič neuspeli ani s petíciou. Z odpovede ministra zdravotníctva vyplynulo, že si za rozhodnutím presunu stanice do obce Stakčín stojí a svoje rozhodnutie neprehodnotí ani po protestoch obyvateľov.
ULIČ. Obyvatelia obcí Uličskej doliny v okrese Snina mali od roku 2006 Stanicu rýchlej zdravotnej služby v obci Ulič na základe vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktoré v tom čase viedol minister Rudolf Zajac (nominant ANO). Bola jednou z 259 pozemných staníc a v blízkom okolí v tom čase spolu s ňou pribudla aj SZS v obci Ubľa v okrese Snina.
V odľahlých obciach vtedy ľuďom odľahlo
Obyvatelia dedín z vysokohorského prostredia nad vodárenskou nádržou Starina, kam sa dá kvôli ich polohe pod Schengenskou hranicou dostať len jedinou cestou, boli po rokoch konečne spokojní s tým, že urgentná zdravotnícka pomoc sa k nim v naliehavých prípadoch dostane včas. Spokojný však nebol nový minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smeru), ktorý dal Krajskému operačnému riaditeľstvu Záchrannej zdravotnej služby v Prešove vypracovať odbornú analýzu o efektivite týchto staníc. V marci minulého roku vydal rezort zdravotníctva vyhlášku, ktorou stanicu v Uliči presunul do obce Stakčín a ňou prišla o sídlo záchranky aj Ubľa. Po otázkach starostov a ich písomných žiadostiach o zachovanie stanice ministerstvo argumentovalo hlavne tým, že stanica v Uliči patrí k najmenej vyťaženým. Efektívnejšia vraj bude v Stakčíne, bude viac výjazdov na všetky strany.
Každý minister "pomáha" po svojom...
Keďže obyvatelia aj starostovia sú presvedčení, že po navrhovanej zmene sa do odľahlých obcí nedostane záchranka včas, snažili sa presvedčiť ministerstvo svojimi argumentmi. Naposledy aj petíciou, do ktorej sa zapojilo vyše tisíc obyvateľov. Poslali ju premiérovi, prezidentovi, Úradu dozoru nad zdravotníckou starostlivosťou, Prešovskému samosprávnemu kraju aj Verejnému ochrancovi ľudských práv (ombudsmanovi). Všetci, okrem ombudsmana, ju podľa zákona postúpili ministerstvu zdravotníctva.
Na petíciu reagoval minister tak, že zachovanie stanice v Uliči zamietol. Paradoxne, Raši argumentoval podobne ako pred rokmi minister Zajac, keď stanicu v Uliči zriaďoval, že sa týmto rozhodnutím zlepší dostupnosť rýchlej zdravotníckej služby pre obyvateľov. A hoci na jeho rozhodnutie reagovalo na sklonku roka vyše tisíck obyvateľov z dotknutej oblasti záporne, pridal aj vetu: "Pri rozhodovaní a rozmiestnení siete záchrannej služby v rámci ktoréhokoľvek kraja sú pre rezort zdravotníctva na prvom mieste potreby a spokojnosť obyvateľov a pacientov."
Podľa našich vedomostí však doteraz nikto z obyvateľov okresu nežiadal a ani nespisoval petíciu za presun stanice do Stakčína na základe nespokojnosti so súčasným stavom.
Na zodpovednosť vezmú ministerstvo
Iniciátori petície sú aj napriek zamietavému stanovisku ministra naďalej presvedčení, že ak sa v máji tohto roku záchranári presunú z Uliča do Stakčína, v poskytovaní urgentnej zdravotníckej starostlivosti v dedinách pod hranicami nastanú problémy. Stoja si za tým, že záchranárom sa nepodarí zabezpečiť včasný dojazd k ohrozeným pacientom pre náročný terén do obcí najviac vzdialených od Stakčína. Ich petíciou sa ešte zaoberá ombudsman.
Za všetkých nespokojných obyvateľov povedal starosta Uliča Ján Holinka (SDKÚ), že v prípade, ak po zmene sídla záchranky príde k ľuďom z Uličskej doliny pomoc neskoro, budú brať na zodpovednosť ministerstvo zdravotníctva. Podľa ich názoru povýšilo ekonomické ukazovatele nad špecifiká odľahlého regiónu v neprospech jeho obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín