Názory odborov a vedenia nemocnice na nový mzdový systém sa rôznia. Manažmentom plánované úpravy majú odstrániť platové nevýhody zamestnancov s dlhoročnou praxou bez titulu. Systém ich tým zvýhodní pred nováčikmi bez praxe, ale s titulom.
HUMENNÉ. Odborom sa niektoré návrhy nepozdávajú. Napríklad to, že po novom má stúpnuť plat len minimu zamestnancov. Naopak, na neurčito sa majú "zamraziť" platy ľuďom so špecializáciou a vyšším príjmom. Odborári by radšej privítali valorizáciu. Všetkým.
Sestry chcú hodnotiť za prácu, nie vzdelanie
Nový systém odmeňovania navrhuje manažment nemocnice ako súčasť rokovaní o novej kolektívnej zmluve na tento rok. Michal Adami, generálny riaditeľ humenskej nemocnice, dôvodí, že doterajší systém bol nespravodlivý. Vysvetlil, že bol postavený na výške vzdelania a nie na vykonávanej práci. Na základe toho existovalo šesť tarifných tried s rôznymi podtriedami. Podľa výšky vzdelania. Výsledok: za rovnakú prácu dostávali ľudia širokú škálu výplat.
"V nemocnici je 12 zdravotných sestier, ktoré tu odrobili 30 rokov a mali menší plat ako začínajúca zdravotná sestra, ktorá nastúpila s titulom bakalár. Tá dostala pri nástupe 550 eur a sestra s 20-ročnou praxou zarábala 368 eur," hovorí Adami.
Podľa neho úpravami zvýšia minimálnu mzdu 87 zamestnancom. Prekvapením je filozofia nového systému. Sestrám na oddeleniach je podľa Adamiho zbytočné zvyšovať si kvalifikáciu: "My nepotrebujeme, aby sa ďalej vzdelávali. My to nevyužijeme."
Vysvetlil, že pre nemocnicu je na výkon bežných činností cennejšia zdravotná sestra s niekoľkoročnou praxou ako sestra s niekoľkými titulmi. Michal Ivanko z nemocničnej odborovej organizácie má na to iný názor. Ignorovanie výšky vzdelania v systéme podľa neho časom spôsobí, že po odchode strednej generácie zdravotníkov do dôchodku ich nebude mať kto nahradiť. Súčasní absolventi zdravotníckych škôl už totiž končia s titulom bakalár. Za svoje vzdelanie pýtajú aj adekvátny plat.
Odbory sa obávajú odlevu odborníkov
Zmena sa dotkne aj špecializovaných sestier - z doterajšieho 6. tarifného stupňa prejdú do štvrtého. Tu budú "čakať" na zvýšenie mzdy. Na neurčito - či skôr, kým ich súčasnú mzdu "nedobehne" vládou schvaľovaná výška minimálnej mzdy tých, ktorí boli doteraz v 3. a 4. tarifnom stupni.
Odborom sa všetky návrhy zmien nepáčia. Podľa Ivanka si nimi polepšia len zamestnanci, ktorí doteraz nespĺňali ani kritériá minimálnej mzdy: "Ostatní, ktorí majú platy vyššie, ako je minimálne určená suma pre ten-ktorý tarifný stupeň, plat zvýšený mať nebudú. A sú to viac ako dve tretiny zamestnancov."
Dodáva, že to môže spôsobiť demotiváciu odborníkov a ich odchod do iných nemocníc, kde im budú platy pravidelne valorizovať. Vysvetľuje, že odbory žiadajú presne to isté. Valorizáciu. Pre všetkých, nielen pre tých, čo majú platy najnižšie: "My sme pýtali dvakrát po 2 percentá. Bolo to zmetené zo stola."
Polepšia si jednoatestovaní lekári
Nový systém zasiahne aj lekárov. V nemocnici sú mladí, ktorí majú aj viac atestácií, ale aj dlhšie slúžiaci, ktorí majú len jednu. Systém má všetkých zrovnoprávniť.
Adami vysvetľuje, že je to preto, lebo aj jednoatestovaní robia tú istú prácu ako dvojatestovaní. "Máme tu dokopy 12 lekárov s jednou atestáciou, a tým sme dorovnali platy k dvojatestovaným."
Dodal, že platový postup lekárov, ktorí si v budúcnosti urobia vyššie atestácie, sa ani po novom nezastaví: "Za každú atestáciu budú k mzde poberať 90 eur."
Pripustil, že momentálne môžu mať pocit krivdy dvojatestovaní lekári oproti jednoatestovaným: "Je mi však ľúto tých, ktorí majú jednu atestáciu a z hľadiska veku si už viac nespravia."
Adami vysvetlil, že už druhý mesiac dali odmeny zamestnancom oddelení spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (RTG, transfúzne oddelenie, oddelenia klinickej mikrobiológie a biochémie.) Priemerne išlo o 40 eur na osobu.
Zmeny majú teraz nastať aj v odmeňovaní zamestnancov lôžkových oddelení. Podľa Adamiho budú platy závisieť od nadčasov, sumy vybranej za nadštandardné služby či od spotreby liekov a materiálu na danom oddelení. Odbory a manažment by mali o kolektívnej zmluve vyjednávať do konca januára.
Nemocnica prijme 20 zamestnancov
Michal Adami deklaruje, že tento rok nikoho neprepustia. Naopak, plánujú prijať 20 zamestnancov. Vysvetľuje, že chcú do nemocnice vrátiť to, čo bolo "vykradnuté".
Rátajú s vlastnou zdravotnou dopravnou službou, otvorením ortopedického oddelenia, nemocničnej dialýzy a od 17. januára so samostatným rehabilitačným oddelením. Snahou manažmentu je, aby sa v špecializovaných odboroch atestovalo čo najviac tunajších lekárov. Tým by ušetrili náklady na odborníkov z iných nemocníc.
Podľa Ivanka majú takíto dochádzajúci špecialisti, ale aj niektorí stáli zamestnanci v súčasnosti zmluvné platy ako "zamestnanci, ktorí sú nepostrádateľní" - manažment ich tým chce udržať pred konkurenciou. Výšku ich platov odbory nepoznajú.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín