TREBIŠOV.
"Táto elektráreň od začiatku nemala reálny základ, minimálne z toho dôvodu, že za prvé nepočítala so surovinovou základňou zo Slovenska, čo sa nám zdá čudné. Za druhé, v tom teritóriu 960 megawattov inštalovaného výkonu je prebytočných. My by sme v tej oblasti taký výkon nevedeli ani reálne použiť. Tento projekt ani nebol v súlade s koncepciou energetickej bezpečnosti. Čiže my s týmto projektom už nerátame," povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister Jahnátek.
Podľa šéfa rezortu hospodárstva projekt je problémový aj z ekologického pohľadu. "Doteraz nechápem, ako to mohlo cez ekológov prejsť, veď elektráreň mala byť lokalizovaná asi 300 metrov od sídliska. Neviem si predstaviť, ako by tie baráky vyzerali po niekoľkých rokoch, lebo napríklad uhlie ale aj popolček sa mali voľne skladovať, čo je absolútne neprijateľné pre tento región. Došlo by k silnému kontaminovaniu celého okolia," doplnil Jahnátek. Ministerstvo hospodárstva podľa neho ani neregistruje od investora projektu vydanie potrebných povolení. Stanovisko spoločnosti ČES sa aj napriek úsiliu agentúre SITA nepodarilo získať.
Tepelná elektráreň v Trebišove dostala koncom decembra podľa organizácie Greenpeace už druhé negatívne stanovisko. Po tom, ako jedno z nich vydal proti stavbe ešte v marci Obvodný úrad v Trebišove, v decembri vydal ďalšie Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove. S výstavbou projektu nesúhlasia ani obyvatelia mesta, ani ekológovia. Rozhodnutie o celom projekte je teraz na Krajskom stavebnom úrade v Košiciach. Ak by výstavbu schválil, investor by ešte musel získať stavebné povolenie.
Spoločnosť ČES chce postaviť elektráreň za približne 1,33 miliardy eur. Ide o projekt, ktorý počíta s tromi blokmi na spaľovanie čierneho uhlia a s jedným blokom s paroplynovým cyklom. Elektráreň by mala stáť v areáli bývalého cukrovaru, pár sto metrov od centra Trebišova. Proti výstavbe sa postavilo občianske združenie Trebišov Nahlas, petíciu proti elektrárni podpísalo vyše 9 000 ľudí, vedenie mesta i Košického samosprávneho kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín