Čo bude ďalej, lezie z nového vlastníka podniku ako z chlpatej deky.
HUMENNÉ. Bývalým zamestnancom Chemlonu dlhuje podnik vyplatenie celej októbrovej mzdy a šesťmesačného odstupného, ktoré im patrí podľa zákona. Od 3. decembra im prišli domov šekom poštové poukážky so sto eurami. Ďalšie dva týždne už však na svoje peniaze čakali márne.
Odbory trvali na vyplatení do konca roka
Katarína Cáriková, ktorá zastupuje odborárov z bývalého Chemlonu aj po tom, čo ich podnik hromadne prepustil uviedla, že priemerná mesačná mzda jedného zamestnanca je približne 626 eur. Takže za október má 311 zamestnancom ešte Chemlon vyplatiť po 526 eur. Informovala, že sa snažila s predsedom predstavenstva Eugenom Bekénim dohodnúť, aby im vyplatili októbrovú mzdu do konca decembra.
"Minulý týždeň mi povedal, že októbrové výplaty pošlú šekmi tento týždeň, no doteraz sa mi neozval," povedala nám v pondelok. Zdôraznila, že odbory trvali na vyplatení októbrovej mzdy do konca roka, manažment Chemlonu navrhoval vyplatenie zostávajúcej časti mzdy do konca januára budúceho roka.
Argumenty: Chemlon je "švorc"
Vladimír Bačišin, hovorca spoločnosti Assets Management, ktorá Chemlon kúpila, nám zaslal návrh dohody o vyplatení mzdy, ktorý akciovka Chemlom poslala koncom novembra dielenskému výboru. Chemlon výboru navrhoval po vyplatení stoeurovej zálohy do 1. decembra vyplatenie zostávajúcej časti mzdy "najneskôr do 31. 1. 2010". Postup zdôvodnili tým, že Chemlon nemá žiadne peniaze na svojom účte a ani v pokladnici. Situáciu vraj zapríčinili aj administratívne problémy spoločnosti, ktorej bol údajne znemožnený prístup do mzdového softvéru v priemyselnom parku Chemes, kde doteraz Chemlon sídlil. Bekéni v návrhu dohody uviedol, že úver na úhradu októbrových miezd sa rozhodol poskytnúť Chemlonu akcionár spoločnosti. Cáriková povedala, že túto dohodu nepodpísala a trvajú na svojom.
Zamestnanci z Michaloviec a Sniny sú bez peňazí
Podľa odborárky je finančná situácia bývalých chemloňákov zlá, zvlášť teraz pred Vianocami. Najhoršie sú na tom zamestnanci z okresov Michalovce a Snina. Doteraz nedostali ani podporu v nezamestnanosti. Zamestnanci z okresu Humenné áno. "Títo ľudia sú úplne bez finančných prostriedkov," povedala.
Dodala, že aj keď s Bekénim osobne rokovala v Bratislave, k novej dohode o vyplatení zvyšnej časti októbrovej mzdy nedošlo. Perličkou je, že Bekéni podľa nej doteraz ešte ani nezačal hovoriť, nieto rokovať o vyplatení šesťmesačného odstupného. Uviedla, že bude ochotná čakať hoci aj do marca, len aby Chemlon vyplatil odstupné v splátkach.
Bačišin nám na otázku kedy a akým spôsobom chce Assets Management vyplatiť odstupné neodpovedal. Nereagoval ani na otázku, ktorú sme položili v pondelok a to, či už poslali ľuďom zálohy...
Ktosi si bol výrobu pozerať
Podľa našich informácií minulý týždeň Bekéni sprevádzal po Chemlone údajne možného investora. Vraj si všetko fotil a obzeral. Ako to s predajom akcií Chemlonu zahraničnému investorovi vyzerá a na akej ceste sú vzájomné rokovania, sme sa spýtali hovorcu Bačišina.
"O výsledkoch rokovaní so zahraničnými investorom budeme včas informovať," reagoval. "Ich vstup do podniku Chemlon závisí od toho, ako zhodnotia riziká spojené s podnikaním nielen na Slovensku, ale aj v podmienkach konkrétneho regiónu a konkrétneho priemyselného parku."
Aké meno má Chemlon na svetových trhoch?
Bačišin ešte doplnil: "Všetko závisí od toho, ako zhodnotia riziká spojené s potenciálnymi partnermi, dodávateľmi tovarov a služieb v budúcnosti." Podľa neho všetko závisí aj od toho, "ako trhy vnímajú odstavenie dodávky energií a vynútené uzavretie výroby, ako to ovplyvnilo postavenie značky Chemlon na európskom a svetovom trhu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín