Diplomat, veľvyslanec, pedagóg a spisovateľ Juraj Králik sa v týchto dňoch prezentuje Zemplínčanom predovšetkým ako výtvarník. Svoje diela, v ktorých zachytáva rodný kraj, krajinu pod Vihorlatom, okolie Zemplínskej šíravy vystavuje v západnom krídle Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
MICHALOVCE. Historička umenia Dana Barnová zo Zemplínskeho múzea v Michalovciach vysvetľuje, že maľby a kresby Juraja Králika sú späté s regiónom Zemplína. Autor dokonale absorboval jeho naturel.
"Vo svojich dielach, kresbách, kolorovaných kresbách a akvareloch spracováva svoje spomienky z rodného kraja, jeho najväčšieho a najbližšieho zdroja inšpirácie. Sú to zvyky, tance, všedný i sviatočný život, ale aj Šírava s pokojnou vodnou hladinou a pohorím Vihorlatu v pozadí," povedala historička umenia.
Maľujúci diplomat
Králik sa narodil v roku 1926 v Košiciach, ale gymnaziálne štúdiá absolvoval v Michalovciach. Pôsobil na Právnickej fakulte v Bratislave a v diplomatických službách v Ženeve. V rokoch 1990 až 1993 bol osobitým poradcom dvoch generálnych tajomníkov OSN v New Yorku.
V súčasnosti žije v Bratislave. Srdcom však ostal Zemplínčanom s pevnými väzbami ku kraju a mestu, kde prežil časť života. "S láskou, ale aj triezvo mapuje tento kraj, ľud a jeho osudy. Prevažnú časť tvorby predstavujú krojované figúry, figurálne kompozície, motívy tanca - karičky, kde zachytáva tento temperamentný a rýchly tanec. Kolorovanú kresbu prezentuje ako definitívne spracované výtvarné dielo. Akvarel ako zdanlivo ľahká vzdušná technika, v skutočnosti tak ako samotná kresba, odhaľuje klady i nedostatky tvorcu," uviedla Barnová.
Má veľa spoločného s T. J. Moussonom
Králik sa začal intenzívne venovať kresbe a akvarelu v 80. rokoch. V mnohých jeho dielach možno pozorovať prvky blízke tvorbe T. J. Moussona, ktorý bol maliarom Zemplína. "Spoločné majú predovšetkým očarenie krajinou, jej ľuďmi, folklórom, ale aj trhmi, ktoré sú obľúbeným námetom oboch maliarov. Poskytujú im dostatok zaujímavých detailov, deja i farieb. Sú to obdivuhodne pohotovo spracované námety, s charakteristickou výrazovosťou, bez popisného realizmu, využívajúc ľahkosť a vzdušnosť techniky akvarelu," upresnila Barnová.
Diela prezentované na výstave vytvoril autor v rozmedzí rokov 1996 - 2009. Výstava potrvá v Zemplínskom múzeu do 23. decembra. Minulý týždeň si prevzal J. Králik ocenenie Čestný občan mesta Michalovce.
Autor: bar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín