Miestnemu obyvateľstvu pomáhali stavať školy a studne.
MICHALOVCE. Počas slávnostného nástupu na Námestí osloboditeľov v Michalovciach odmenili včera 138 vojakov, ktorí sa po polroku vrátili z misie ISAF v Afganistane. Veliteľ slovenského kontingentu podplukovník Jozef Ševčík pripustil, že za ten čas zažili viaceré kritické situácie.
Vojakov ohrozovali povstalci
Veliteľ Jozef Šefčík hovorí, že misia v Afganistane je náročná. "Najkritickejšia situácia bola počas zabezpečenia a vykonania volieb afgánskeho prezidenta. Voľby boli pomerne často narúšané povstalcami, a to hlavne raketovými útokmi a improvizovanými výbušnými nástrahami. Snažili sa nimi zamedziť pohybu koaličných jednotiek, afgánskej národnej armády a hlavne tým, ktorí zabezpečovali voľby," povedal veliteľ.
Šefčík dodal, že časté boli aj útoky na konvoje, ktoré materiálom a potravinami zabezpečujú koaličné sily a afgánske obyvateľstvo. "Povstalci sú proti tomu, aby Afganistan bola slobodná a demokratická krajina," povedal.
V Afganistane pôsobila slovenská multifunkčná ženijná rota. V Kandaháre, Uruzgane a Tarin Kowte pôsobili aj strážne jednotky a zdravotníci. Ženijná jednotka vykonávala odmínovanie letiska v Kandaháre, stavebná jednotka stavala rôzne viacúčelové stavby, vykonávala úpravy letiskových plôch a budovala opevnenie. Strážne jednotky kontrolovali na hlavnom vstupe do základní koaličných vojsk zásobovacie vozidlá. "Bol to aj hlavný vstup pre obyvateľov, ktorí pracujú na základni v Kandaháre. Denne skontrolovali minimálne 170 vozidiel a okolo 1 600 obyvateľov," upresnil veliteľ.
V misii pôsobia aj slovenskí vojaci z operačného výcvikového tímu. Afganských vojakov pripravovali v oblasti logistiky, operačného cvičenia a prípravy operácií.
Stavali aj školy
Veliteľ uviedol, že rekonštrukčné tímy sa podieľali na rozvoji Afganistanu. "Hlavne pri budovaní škôl, vŕtaní studní a budovaní malých vodných elektrární. Dosť významnou mierou pomohli aj príslušníci zdravotného tímu, ktorí ošetrili približne dvesto lokálnych obyvateľov aj koaličných vojakov v tábore Hadrian, ale aj mimo neho."
Z misie v Afganistane sa vrátili vojaci, ktorí slúžia vo vojenskom útvare v Seredi, v 12. mechanizovanom prápore v Nitre, 22. mechanizovanom prápore v Michalovciach, príslušníci z veliteľstva výcviku a podpory a veliteľstva vzdušných síl.
Minister: Do Afganistanu pôjde viac vojakov
Najbližšie odídu ďalší vojaci do Afganistanu v marci budúceho roka. Minister obrany Jaroslav Baška (Smer) potvrdil, že Slovensko vyšle viac vojakov. "Túto misiu chceme v priebehu budúceho roka výrazne posilniť a uvoľniť všetky národné obmedzenia, ktoré naši vojaci v súčasnosti majú. V Afganistane počítame, že by malo byť do 400 vojakov. V súčasnosti ich máme 262. Predpokladám však, že sa znížia počty v Bosne a Hercegovine a v misii KFOR v Kosove," uzavrel minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín