Návštevníci mohli obdivovať preparované korytnačky, výrobky z hadej a krokodílej kože a vzácnej slonoviny.
MICHALOVCE. Výstavu pripravili colníci s osvetovým strediskom v rámci preventívneho projektu Poznávam sám seba aj svoje okolie. Cieľom projektu je prevencia kriminality a práca s mládežou. Výstava mala upozorniť mladých ľudí na riziká spojené s pašovaním tovaru, ale aj na dovoz chránených živočíchov, rastlín a rôznych suvenírov z dovoleniek.
Pozor na suveníry
Colník Ľuboš Smriga vysvetlil, že Slovensko podpísalo medzinárodný dohovor Cites, ktorého cieľom je dostať pod kontrolu svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín. "Aby sa dosiahla ochrana pred ich vyhubením a bezohľadným obchodovaním," povedal.
K dohovoru pristúpilo vyše 150 krajín sveta. Na Slovensku sa uplatňuje od roku 1992. Smriga zdôraznil, že cestovatelia, milovníci prírody a obchodníci by si mali dávať pozor, čo si z dovolenky plánujú priviezť. Návrat na Slovensko sa kvôli rôznym suvenírom môže zmeniť na nočnú moru. "Aby sa im koniec dovolenky nezmenil na horor. Aby sa ich suveníry nestali predmetom trestnoprávneho konania a majetkom štátu."
Tovar zadržali prevažne na letiskách
Smriga uviedol, že do problémov sa môžu dostať aj ľudia, ktorí nemusia pašovať, ale nevedome si vezú bez povolenia tovar ako suvenír. Patria sem aj živočíchy, na ktoré nemajú povolenie z krajiny vývozu a dovozu. "Tieto povolenia sa dávajú, ak bol živočích legálne nadobudnutý," upresnil colník.
Cestujúci by si mali dať pozor na rôzne morské koraly, kože z hadov, krokodílov, leguánov, ale aj výrobky z chránených živočíchov, od ktorých cestujúci nemajú doklad a potvrdenie. Medzinárodný dohovor ochraňuje aj rôzne rastliny ako sú voľne rastúce orchidey a tropické rastliny, ale aj predmety zo slonoviny ako sošky, náramky a náhrdelníky.
Zakázaný je bez povolenia aj dovoz kožušín a koží z mačkovitých šeliem. Smriga vysvetlil, že vystavované predmety zadržali colníci počas kontroly na letiskách. Prípady pašovania alebo prenášania exotických predmetov, živočíchov na slovensko-ukrajinskej hranici sú ojedinelé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín