Zásobovanie obcí Michalovského okresu pitnou vodou z vodnej nádrže Starina je v nedohľadne. Hoci sa o napojení metropoly Zemplína na najväčší zdroj pitnej vody na východnom Slovensku hovorí dlho, realizácia tohto projektu zostáva stále iba na papieri. Mesto Michalovce je naďalej zásobované z vodných zdrojov v jeho okolí. Podľa samotných vodárov napojenie na Starinu už nie je také akútne ako pred 20 rokmi.
MICHALOVCE. O pripojení Michaloviec a okolitých obcí na vodnú nádrž Starina sa začalo hovoriť koncom osemdesiatych rokov. Vodné zdroje, ktoré doteraz zásobujú Michalovce, mali byť postupne zrušené. Hlavným dôvodom malo byť ich ohrozenie a zhoršujúca sa kvalita vody, ktorú spôsobili ešte v 80. rokoch chemické závody, skladiská s umelými hnojivami a pohonnými látkami v okrese. Po odstavení týchto zdrojov by vznikol deficit v zásobovaní pitnou vodou, ktorý by mala nahradiť práve voda z nádrže Starina. Aj po vyše 20 rokoch je riešenie tejto otázky iba v teoretickej rovine. Podľa vodárov by sa navyše terajšie vodné zdroje zrušiť ani nemuseli. Za posledné roky sa ich kvalita zlepšila.
Napojenie na Starinu je v nedohľadne
"Mesto v 80. rokoch prešlo kritickou situáciou v zásobovaní vody. Došlo k havárii na vodných zdrojoch. Túto situáciu chceme do budúcnosti riešiť vybudovaním vodovodu zo Stariny. Aby k tomu došlo, potrebujeme rekonštruovať prívod vody zo Strážskeho pre Hrádok a Lastomír," uviedol Oliver Petrík, riaditeľ michalovského závodu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) a.s.
Termín začatia výstavby ani presné náklady zatiaľ nie sú známe. "To je v štádiu koncepčných riešení," dodal.
Petrík vysvetlil, že vodárenská spoločnosť už dlhodobo pripravuje prepojenie Michaloviec a priľahlých obcí na Starinu. "K tomu, aby tento prívod bol plne funkčný, je potrebné vybudovať aj nový vodojem, ktorý navrhujeme s kapacitou 10-tisíc kubíkov. Tým pádom dôjde k plynulému zásobovaniu pitnej vody pre mesto," doplnil riaditeľ.
Hlavným zdrojom pitnej vody pre Michalovce a 56 obcí okresu, ktoré sú napojené na verejný vodovod, je prívod zo zdroja Vihorlat - Popričný. Predstavuje až 80 percent dodávok pitnej vody pre Michalovský okres. Voda zo zdroja v Lastomíre obsahuje železo a mangán. Preto ešte prechádza úpravou. Tieto zdroje podľa vodárov spĺňajú podmienky a slovenskú technickú normu pre pitné vody.
Ďalším zdrojom je vrt v Topoľanoch. Petrík zdôraznil, že existujúce zdroje v súčasnosti postačujú pokryť potrebu vody v meste. "Avšak v prípade krízových situácií, ak by došlo k nejakým výpadkom na zdrojoch pitnej vody, nebolo by možné zásobovať obyvateľstvo plynule pitnou vodou."
O zrušení zdrojov rozhodla vláda pred 13 rokmi
Zdrojmi pitnej vody v regióne Zemplína sa zaoberala aj vláda pred 13 rokmi. Podľa uznesenia vlády z roku 1996 by vodné zdroje v Lastomíri, Topoľanoch a v Trebišovskom okrese v Boťanoch mali do roku 2015 skončiť. Hlavným dôvodom na ich zrušenie má byť ich ohrozenie a zhoršujúca sa kvalita vody, ktorú spôsobili ešte v 80. rokoch chemické závody, skladiská s umelými hnojivami a pohonnými látkami v danej lokalite.
Zdroje boli po chemickej havárii v Chemku Strážske v 80. rokoch zasiahnuté bifenylmi a fenolmi. Na týchto vodných zdrojoch odvtedy prebieha pravidelný monitoring. Kvalita vody je podľa vodárov v súčasnosti dobrá a spĺňa podmienky, aby mohla byť upravovaná na pitnú vodu. Chemko už navyše neznečisťuje okolité vodné zdroje a podzemnú vodu.
Vplyv na zhoršenú kvalitu vôd mala aj skládka ropných produktov v Pozdišovciach. Tá už v súčasnosti neexistuje a v areáli prebieha veľká sanácia tohto územia.
Využiť chcú potrubie z Ondavy
Pri napojení na Starinu by sa malo využiť už existujúce potrubie, ktoré pôvodne malo slúžiť ako náhrada vodného zdroja na zásobovanie Michaloviec z rieky Ondava. Keďže kvalita vody nevyhovovala potrebám zásobovania pitnou vodou, tento vodný zdroj sa vylúčil z prevádzky.
V súčasnosti je v prevádzke len úsek od Továrnianskej Polianky po Strážske. Od Strážskeho po Michalovce sa nepoužíva. Jeho nevyhovujúci technický stav zistili tlakovou skúškou pred šiestimi rokmi. Pred spustením dodávok zo Stariny bude nevyhnutná jeho rekonštrukcia.
Vodná nádrž Starina s objemom 60 miliónov kubických metrov vody je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe. Výstavbe predchádzalo vysídlenie 3 500 ľudí z ôsmich dedín. Priehrada sa začala napúšťať v roku 1987. Pitnou vodou zabezpečuje takmer celé východné Slovensko, vrátane Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín