Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Záškoláctvo už v Medzilaborciach prerastá cez hlavu

Dve základné školy v Medzilaborciach trápi pretrvávajúci problém. Žiaci zo sociálne znevýhodnených rodín vymeškali v minulom školskom roku tisíce hodín, niekoľko tisíc ich je neospravedlnených.

ZŠ Komenského. Žiaci zo sociálne znevýhodnených rodín tu v minulom roku vymeškali tisíce hodín.ZŠ Komenského. Žiaci zo sociálne znevýhodnených rodín tu v minulom roku vymeškali tisíce hodín. (Zdroj: Anna Kornajová)

Rodičia si ospravedlnenky vynucujú od lekárov. Snahy učiteľov a sociálnych pracovníkov stroskotávajú na nezáujme rodičov.

MEDZILABORCE. Základné školy a školské zariadenia Medzilaboriec bilancovali minulý školský rok. Poukázali na ťažko riešiteľný problém záškoláctva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Absencia vo veľkom

Žiaci Základnej školy (ZŠ) Duchnovičova vymeškali v minulom školskom roku 44 533 hodín. Až 907 z nich bolo neospravedlnených. V ZŠ Komenského vymeškali 44 498 hodín. Riaditeľ školy Milan Bajaj uviedol, že po skúsenostiach z minulých rokov dochádzku monitorovali, a preto môžu za najväčších absentérov označiť žiakov z rómskej komunity na Zámočníckej ulici, ale aj zo sídliska Dukelských hrdinov. V prvom polroku totiž vymeškali 17 937 hodín, z nich 4 802 mali neospravedlnených. V druhom polroku vymeškali 22 518 hodín, z nich neospravedlnených mali až 7 487. Bajaj zdôraznil, že sú v pravidelnom kontakte so štátnymi či mestskými sociálnymi pracovníkmi, no na problém sú prikrátki.

Riaditeľ ZŠ Duchnovičova Ivan Štefanko povedal, že situácia ich núti, aby sa zo vzdelávacej inštitúcie menili na inštitúciu sociálnu. Spolupracujú so špeciálno-pedagogickou poradňou, pedagogicko-psychologickou poradňou, majú rómskeho asistenta aj špeciálneho pedagóga.

Obidve školy vynakladajú v spolupráci s mestskými terénnymi pracovníkmi enormné úsilie, aby rodičov presvedčili o tom, že musia deti posielať na vyučovanie. Ak sú úspešní, deti chodia do školy po pol deviatej, predtým si kupujú raňajky. "O dochádzke sa dá hovoriť ešte ako-tak v septembri, októbri. Potom to ide dole vodu. Keď sa oteplí, už nechodia vôbec," povedal Bajaj.

SkryťVypnúť reklamu

Lekárka: Nevypíšem? Idú inde!

Riaditelia sa zhodujú, že z mnohých žiakov robia ich rodičia maródov. Vtedy ich nemôžu kompetentné úrady sankcionovať. Deti sú vypísané aj vtedy, keď im nič vážne nie je.

Jedna z troch medzilabských pediatričiek, ktorú sme oslovili, sa posťažovala, že mnohé matky ju v snahe získať potvrdenie o maródke vydierajú. Ak im odmietne papier vystaviť, vezmú si od nej kartu a idú k druhej. Tam sa proces, ak lekárka neurobí matke po vôli, zopakuje. Podľa pediatričky by pomohla rajonizácia. Matky by museli lekárku rešpektovať a nezneužívali by právo na voľný výber lekára prvého kontaktu. Teraz chcú, aby ich deti zostali doma pre hocijakú maličkosť. Najčastejšie sa sťažujú na kašeľ, rôzne bolesti. Lekárky nemôžu nič podceniť, často ich posielajú na drahé odborné vyšetrenia, ktoré obávané diagnózy nakoniec nepotvrdia. O pár dní ich majú v čakárni znovu.

SkryťVypnúť reklamu

Školy nedokážu rodičov motivovať

Riaditelia škôl aj komunitní pracovníci tvrdia, že mnohé deti by dosahovali úspechy, ak by do školy chodili. Nechodia tam však ani ich rodičia. Na rodičovské združenie prichádzajú paradoxne len tí, ktorí sa o deti vzorne starajú. Bežná škola nemôže rodičov motivovať nijakým "atraktívnym" spôsobom.

Podľa Bajaja je nešťastím, že štát po novom odmeňuje za príkladnú dochádzku rodičov detí, ktoré navštevujú špeciálne základné školy. Rodičom, ktoré majú deti v klasických školách, sa zdá nespravodlivé, že za podobnú dochádzku ich detí oni nič nedostanú. Podľa neho je tento systém scestný: "Ak motivovať, tak len za dobrý prospech."

Nultý ročník pomáha

Bajaj uviedol, že aj napriek problémom zaznamenávajú pokroky. Dobrou stratégiou sa javia nulté ročníky, kde sa šesťročné deti zdokonalia v slovenčine a dobehnú predškolskú výchovu. Priznáva však, že mnoho detí z rómskej komunity aj tak nikdy nedokončí deviaty ročník, pretože povinnej školskej dochádzke pre nich v 16 rokoch odzvoní často v siedmom ročníku.

O probléme sme sa snažili hovoriť s niektorými matkami. Popreli, že deti nechávajú doma úmyselne. Tvrdili, že sú stále choré, lebo žijú v zlých podmienkach. Väčšina nám opakovala, že choré nebudú, ak im dá mesto byt.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu