Domy a pozemky začínajú postupne skupovať slovenskí Rómovia, ktorí nikdy v pohraničí nebývali. Do starších domčekov investovali po návrate z Veľkej Británie.
SOBRANCE. Desiatky obcí pozdĺž slovensko-ukrajinskej hranice špatia opustené domy. Mnohé sú už neobývateľné a sú z nich ruiny. Starosta obce Nižné Nemecké v okrese Sobrance Milan Husár (SNS) hovorí, že v obci, kde žije 346 ľudí, je viac ako desať opustených domov. "To sú už domy vhodné na zbúranie," dodáva.
Podobná situácia je aj v ďalších obciach pozdĺž hranice s dĺžkou 98,5 kilometra. Husár dodáva, že kvôli neobývaným domom prichádzajú chudobné obce aj o dane z nehnuteľností.
Starosta: Tu je koniec sveta
"Niet pracovných príležitostí. Tu je koniec sveta, kde nič nie je," hovorí Husár. Dodáva, že nájde sa zopár mladých ľudí, ktorí sa rozhodli zostať a prerábajú si rodičovské domy. Mnohí však odchádzajú bývať do mesta.
Skupina chlapov postávajúca pred miestnymi potravinami potvrdzuje, že za situáciu môže nedostatok práce. Ešte za socializmu malo výrobné družstvo v Nižnom Nemeckom dielňu na výrobu kabeliek. Podnik zamestnával 40 žien z okolitých obcí. "S robotou je tu bieda. Takmer polovica platu ide mesačne na cestovné. Kde je ešte stravovanie a oblečenie, keď robíte za minimálnu mzdu?" hovoria muži, ktorí v dedine vykonávajú verejnoprospešné práce.
Starosta Husár dodáva, že viacero chlapcov sa dalo k polícii alebo k colníkom a pracujú na jednom z deviatich policajných oddelení hraničnej kontroly. Na východnej hranici, ktorá je vonkajšou hranicou Schengenu, slúži viac ako 830 policajtov. Viacerí pochádzajú priamo z obcí pozdĺž hranice.
Záujem majú Rómovia
Niekoľko opustených domov majú aj v obci Záhor. Starosta Ján Hric (Smer) ich počet nechcel upresniť, aby sa vraj nestali terčom zlodejov a vandalov. Potvrdil, že o prázdne domy prejavujú záujem najmä Rómovia, ktorí sa po niekoľkých rokoch vrátili z Veľkej Británie. "V obci sme Rómov nemali, ale nedávno sa nám sem nasťahovala jedna rodina. Pre niektorých ľudí je to trochu iný pocit. Ale obavy sú podľa mňa neopodstatnené, správajú sa slušne," hovorí starosta.
Dodáva, že o domčeky prejavili záujem aj staršie manželské páry z veľkomesta. "Dôchodcovia z Košíc si tu prerobili dom na chalupu a už tu aj bývajú," hovorí. Aj o prázdne domy v Nižnom Nemeckom podľa starostu prejavujú záujem prevažne Rómovia.
Možno sa to zmení
Majiteľka realitnej kancelárie Gabriela Mrúzová tvrdí, že je prekvapivé, ak Rómovia kupujú domy pozdĺž hranice. "Je to ojedinelé. Nechcú veľmi nehnuteľnosti na odľahlých miestach. Zvyknú kupovať domy v blízkosti miest," vysvetľuje.
Podľa nej hoci o domy na hranici nebol dlhé roky záujem, môže sa to zmeniť. Najmä v severnej časti Sninského okresu v blízkosti Národného parku Poloniny zvyknú staršie opustené domčeky kupovať podnikatelia z Košíc, ale aj z rôznych miest stredného a západného Slovenska. Prevažne ide o záujemcov, ktorých vášňou je poľovníctvo. Domy v pohraničí sú lacné. Pozemok so starším domom stojí od 13-tisíc do 25-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín