Slovensko sa za posledných sedem rokov zlepšilo v zbere a zhodnocovaní odpadových olejov. Recyklačný fond podporil viacero projektov, vďaka ktorým sa skvalitnil systém nakladania s odpadovými olejmi, ich zber, materiálne a energetické zhodnotenie. Viaceré firmy z východného Slovenska už používajú inovatívne technológie, ktoré znižujú objem nebezpečného odpadu.
MICHALOVCE. Riaditeľ Recyklačného fondu Ján Liška informoval, že vďaka realizácii 146 projektov, ktoré fond podporil, sa objem zberu odpadových olejov zvýšil za posledné štyri roky z vyše 3-tisíc ton na viac ako 13-tisíc ton ročne. O viac ako 10-tisíc ton vzrástlo aj ich zhodnocovanie. Do rozvoja nakladania s odpadmi sa za posledných sedem rokov investovalo na Slovensku približne 25 miliónov eur. Recyklačný fond podporil tieto aktivity sumou 7,6 milióna eur. V Košickom a Prešovskom kraji už pôsobí viacero firiem, ktoré zhodnocujú odpadové oleje.
Olej analyzujú špeciálne laboratóriá
Na východnom Slovensku vznikli laboratóriá, v ktorých prebieha analýza a kontrola kvality olejov. Po analýze sa rozhoduje o ďalšom spôsobe nakladania s nimi. V Michalovciach zabezpečuje regeneráciu a filtráciu olejov spoločnosť Ecofil, s. r. o. V roku 2008 spracovala vyše 900 ton odpadového oleja. Prečistený a vyfiltrovaný olej sa tak opäť vracia do výrobných prevádzok. Filtráciu olejov využívajú najmä veľké firmy, ktoré používajú rôzne hydraulické zariadenia. Takto sa predlžuje ich životnosť o niekoľko rokov. Prevádzkové oleje tak nekončia v odpade, ale opäť sa používajú vo výrobe. Na Slovensku sa týmto spôsobom znižuje objem nebezpečného odpadu. Firmám to zároveň šetrí náklady na kúpu nových olejov.
"Olej a olejové náplne, ktoré po vykonaní testov a analýz už nevyhovujú technickým a prevádzkovým normám, sú definitívne vyradené z prevádzky spolu s použitými filtračnými vložkami. Olej sa potom odovzdáva na energetické zhodnotenie. Dôslednou analýzou a následnou regeneráciou olejov sa snažíme eliminovať vznik odpadových olejov," vysvetlil riaditeľ spoločnosti Ecofil Andrej Zatvarnický.
V Michalovciach rozbehli aj výrobu filtračných vložiek a zariadení na filtráciu olejov. Až 90 percent produkcie však smeruje do zahraničia, hlavne do Kanady, USA a Afriky, a to najmä do automobilového priemyslu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín