Na štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok (LPM) Ulič sa rezort pôdohospodárstva v priebehu piatich mesiacov pozerá rozdielnou optikou. Exminister Becík (HZDS) trval na jeho zlúčení s Lesmi SR a od rozhodnutia neupustil ani po protestoch zamestnancov. Súčasný minister Vladimír Chovan, nominant rovnakej politickej strany, necháva podnik bežať po starom. Do očí bije rozdielny prístup oboch ministrov nielen k riešeniu problematiky, ale aj k samotným zamestnancom.
ULIČ. Viac ako dvesto zamestnancov LPM Ulič, ktorý hospodári v lesoch, na poľnohospodárskej pôde a chová hovädzí dobytok v Národnom parku Poloniny, v najvýchodnejšom regióne Slovenska, žilo od júna tohto roku až doteraz v strachu zo straty práce.
Becík mal pre zamestnancov len pár minút
Bývalý minister pôdohospodárstva Stanislav Becík (HZDS) počas rozruchu okolo problémov v Lesoch SR rozhodol práve s týmto podnikom zlúčiť štátny podnik LPM Ulič tak, aby prešiel pod správu odštepného závodu vo Vranove nad Topľou. Argumentoval, že je to jediná cesta k rozvoju regiónu, ktorá zabráni úpadku a prepúšťaniu v LPM.
Proti jeho rozhodnutiu sa postavili starostovia 16 obcí z regiónu. Zamestnanci protestovali pred Úradom vlády. S rovnakými transparentmi ho čakali aj v Uliči, kde si na nich našiel pár minút pred obecným úradom. Dialóg viedol len so starostami z regiónu. Tlačil na nich, aby sa spojili a rozhýbali v tvorbe projektov na rozvoj vidieka s tým, že svoje rozhodnutie o budúcnosti LPM nezmení. Tvrdil, že sa do Uliča ešte raz vráti. Až do svojho odchodu z funkcie sa tam už neukázal.
Chovan si ich vypočul
"Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan (nominant HZDS) sa v minulých dňoch zaoberal témou začlenenia LPM Ulič do š. p. Lesy SR Banská Bystrica, ktorú inicioval predchádzajúci minister," informovala nás hovorkyňa ministerstva Adriana Jobbiková. Potvrdila našu informáciu, že Chovan bol v Uliči aj osobne: "Navštívil Uličskú dolinu a región Polonín, kde rokoval so zástupcami miestnej samosprávy, ako aj s vedením a zamestnancami LPM Ulič."
To, že Chovan diskutoval so zamestnancami a vypočul si ich názory, nám potvrdil jeden z nich, zamestnaný v poľnohospodárskej výrobe. "Na týchto rokovaniach najmä zástupcovia samosprávy tlmočili ministrovi zásadnú požiadavku regiónu zachovať štátny podnik LPM Ulič v pôvodnej podobe a vyjadrili dôveru súčasnému vedeniu podniku," povedala Jobbiková.
Hovorkyňa uviedla, že LPM Ulič má viac ako 60-ročnú históriu a za celé toto obdobie bol vždy rozhodujúcim zamestnávateľom a stabilizačným prvokom vo východnom cípe Slovenska. "Hlavný argument pre zachovanie LPM Ulič spočíva vo fakte, že podnik je kombináciou poľnohospodárskych a lesníckych aktivít. Sú dôvodné obavy, že po integrácii LPM do Lesov SR by s veľkou pravdepodobnosťou zanikla časť poľnohospodárstvo, keďže Lesy SR nemajú vo svojej náplni poľnohospodársku výrobu," povedala Jobbiková.
Paradoxne, podobnými protiargumentmi sa ešte v júni bránili starostovia aj zamestnanci. A hoci sa Becík dušoval, že zlúčením podnikov nikto o robotu nepríde, v súčasnosti komentuje ministerstvo dopad zlúčenia opačne: "To by spôsobilo prepúšťanie zamestnancov LPM Ulič pracujúcich v poľnohospodárskej prvovýrobe. Keďže LPM Ulič je v súčasnosti najväčším zamestnávateľom v regióne, vyvolalo by to výrazné sociálne otrasy."
Minister Chovan nič meniť nebude
"Vzhľadom na zistené skutočnosti a zistené argumenty sa minister rozhodol ponechať súčasnú organizačnú štruktúru štátneho podniku LPM Ulič," dodala Jobbiková.
Podľa našich informácií si zamestnanci LPM vydýchli. Od júna nedal nikto z nich výpoveď ani podľa tunajšej tradície neodišiel robiť do Čiech. Od nášho zdroja sme sa dozvedeli, že zaťali zuby a väčšina nerepce ani počas protikrízových opatrení v podniku, ktorý šetrí na každom kroku. A tu pocítili dôsledky hospodárskej krízy, najmä stagnáciu predaja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín