Medzi ich neodmysliteľných pomocníkov patria napríklad hovoriace hodinky, budíky, špeciálny indikátor farieb či prístroj, ktorý upozorňuje na výšku hladiny vody v pohári.
MICHALOVCE. Cieľom výstavy je hlavne priblížiť širokej verejnosti autora Braillovho slepeckého písma Francúza Louisa Brailla a život nevidiacich na Slovensku. Braillovo písmo uľahčuje život nevidiacim po celom svete už 150 rokov. Autor sám prišiel o zrak, keď bol malý chlapec. V galérii vystavujú klasický Pichtov stroj, na ktorom sa dá písať Braillovým – bodovým písmom.
Rehabilitačná inštruktorka z Únie nevidiacich Slovenska (ÚNS) Zlata Babuľáková vysvetlila, že v minulosti sa pri písaní používala aj Pražská tabuľka so šidlom. "Je to kovová tabuľka, pod ktorú sa vkladá papier a šidlom sa vpichujú body. Aj takto sa kedysi vytváralo Braillovo písmo," upresnila.
Na farbu šiat upozorní hlasový indikátor
Predsedníčka základnej organizácie (ZO) ÚNS v Michalovciach Mária Lörincová vysvetlila, že nevidiaci používajú viaceré moderné pomôcky, ktoré im uľahčujú bežné činnosti. Napríklad, aby rozpoznali farbu košele alebo šiat, ktoré si chcú obliecť, pomáha im indikátor farieb. Prístroj nevidiaci priloží k oblečeniu a ten mu povie, akej je farby. Praktickou pomôckou sú aj hovoriace hodinky, ktoré po stlačení gombíka povedia presný čas a dátum. Nevidiacim pomáha aj prístroj, ktorý ich počas nalievania tekutiny do pohára upozorní na hladinu vody. Pre mladých nevidiacich a slabozrakých sú užitočnou pomôckou televízne čítacie lupy a hovoriace počítače.
"Čítanie Braillovho písma sa však učí a cvičí stále. Napriek tomu, že sú rôzne moderné pomôcky, to musí zvládnuť každý nevidiaci," upresnila Babuľáková.
Na výstave je aj šlabikár pre nevidiace deti a rôzne dokumenty, ktoré sú napísané v bodovom písme. Napríklad Ústava slovenskej republiky a rôzne materiály o Európskej únii.
Pre deti ušili rukavice a papučky
"Táto výstava má zdravým ľuďom ukázať, že byť nevidiaci je náročné, ale aj to, že sa chcú vzdelávať a komunikovať," dodala Babuľáková. Výstavu pripravila ZO ÚNS v spolupráci so Zemplínskou knižnicou Gorazda Zvonického a Zemplínskym osvetovým strediskom. Návštevníci môžu okrem kompenzačných pomôcok obdivovať aj ručné práce zrakovo postihnutých žien, ktoré napriek svojmu hendikepu uplietli a ušili pre deti papučky, rukavičky a dekoratívne predmety.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín