DOBRÁ. Na Slovensko dnes dorazil prvý priamy nákladný vlak z Číny. Súprava s kontajnermi prekonala vyše 12 000 kilometrov dlhú trasu za 17 dní. Železničnú dopravu tovaru zabezpečila dcérska spoločnosť ruských železníc TransContainer, ktorá si na východnom Slovensku vlani prenajala prekladisko Dobrá. ČTK to potvrdil riaditeľ spoločnosti TransContainer - Slovakia Jiří Pokorný.
"Vlak priviezol monitory, komponenty pre výpočtovú techniku a elektroniku, ďalej bude smerovať do Poľska," uviedol Pokorný. V termináli Dobrá, kde sa kontajnery preložia na nové vozne, sa mení rozchod trate z širokého na užší, európsky rozmer. Vlak vyrazil z Južnej Kórey, do Číny ho prepravili po mori, a ďalej pokračoval cez Rusko.
Ruský TransContainer má dcérske spoločnosti na Ukrajine, Slovensku, Rakúsku, Nemecku a Fínsku a pripravuje založenie spoločností v Číne a Južnej Kórei. Počet kontajnerových vlakov z východnej Ázie by mal preto postupne narastať. Vlak s elektronikou by mal na Slovensko chodiť raz týždenne, raz do týždňa by mal už čoskoro prichádzať aj vlak s magnezitom.
Vlaková kontajnerová doprava tovarov z Číny, Kórey, Taiwanu, ale napríklad aj z Japonska môže podľa Pokorného konkurovať lodnej doprave. Ceny za obe cesty sú približne rovnaké, vlaková doprava však trvá asi 20 dní, zatiaľ čo po vode tovar cestuje približne dva mesiace. Železničná dopravu je pritom údajne bezpečnejšia.
Možná pomoc pre slovenské firmy
Dovozy z východnej Ázie by mohli podľa vydavateľky železničného odborného časopisu Železničná revue Desany Mertinkovej pomôcť aj slovenským firmám. "Objem prepravy po transsibírskej magistrále za uplynulých desať rokov až do vypuknutia krízy stúpol päťnásobne," uviedla Mertinková. Príjmy z prepravy by mohli mať napríklad Železnice Slovenskej republiky, ktoré inkasujú poplatky za využitie koľají a nákladná železničná spoločnosť ZSSK Cargo Slovakia, ktorej rušne a vozne by prepravu po Slovensku zabezpečili.
Európske železnice podľa Mertinkovej o prepravu najmä z Číny zvádzajú intenzívny boj, doprava by totiž nemala končiť na hraniciach s Ukrajinou či Bieloruskom, ale mala by pokračovať do Nemecka či Rakúska. Ruské železnice si zatiaľ za partnera vybrali Slovensko, keďže práve tu si prenajali železničný prekládkový terminál.
Konkurenciou môžu byť maďarské železnice, tamojšieho nákladného dopravcu totiž kúpili rakúske železnice, upozornila Mertinková. Proti Slovensku podľa Mertinkovej tiež hovorí vysoká cena za dopravnú cestu, ktorá je najvyššia v Európe. Kým na Slovensku je priemerná cena v nákladnej doprave za jeden vlakový kilometer 9,2 eura, napríklad v Maďarsku je to 5,1 eura, v Rakúsku 3,2 eura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín