IŇAČOVCE. Plenér a aktivity, ktoré majú zviditeľniť historicky a prírodne cenné územie okolia Iňačoviec, organizuje neformálna skupina Žurav už štvrtý rok.
Od opráv studne po výstavy
Prvou lastovičkou bolo spojenie síl samosprávy, nadácie Ekopolis a členov združenia pri záchrane historickej studne. Vlani aj tento rok sa už pri nej konal výtvarnícky plenér. Na prvom ročníku priamo v prírode tvorilo 18 a tento rok v lete už 24 regionálnych umelcov. Ich diela vystavili na prelome augusta a septembra v michalovskom Zemplínskom osvetovom stredisku. Iniciátor a spolutvorca projektov, výtvarník Jozef Olšavský vysvetlil, že aktivity sú súčasťou väčšieho projektu, na ktorý získali peniaze z migrograntového programu Podpora partnerstiev v regióne: "Presne o to ide – aby svoj región, jeho krásy a vzácnosti pomáhali spropagovať všetci – dobrovoľníci, umelci, samospráva, nadácie aj bežní ľudia. Zatiaľ sa to darí." Konkrétnym výstupom z plenérov je propagačný bulletin.
Nielen umenie, ale aj pomoc prírode
Olšavský dodal, že sa stal inšpiráciou pre ľudí v Bratislave: "Navrhli nám, aby sme výstavu diel urobili aj v reprezentačných priestoroch Národnej rady. Výstavu otvoríme 1. decembra, neskôr poputuje do iných vhodných priestorov. Iňačovskú studňu tak budú môcť obdivovať aj v hlavnom meste." Olšavský vysvetlil, že cieľom výstav nie je len zviditeľniť región Iňačoviec a spropagovať tvorbu regionálnych umelcov, ale aj pomôcť prírode: "Výstavy budú predajné. Oslovili sme mnohých regionálnych výtvarníkov aj profesionálnych umelcov s tým, aby 40 % ceny diela venovali do spoločnej zbierky. Výťažok z výstav poslúži na ekologický účel – zalesnenie nevyužívaných plôch v okolí zemplínskych riek Laborec a Uh – tento projekt pripravuje novozaložené občianske združenie Medzi riekami." Podľa Olšavského zatiaľ ponuku prijali desiati výtvarníci, združenie priebežne oslovuje ďalších.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín