SOBRANCE. Čistenie jazera od odpadkov organizuje každoročne správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat. Zuzana Argalášová z CHKO Vihorlat vysvetlila, že samotné jazero každoročne navštívia tisícky návštevníkov.
"Mnohí z nich tu okrem obdivovania okolitých krás zanechajú aj množstvo odpadu, ktorý nahádžu do jazera. Potápači zo Športového klubu polície Prešov tu preto vykonávali na základe výnimky Ministerstva životného prostredia SR potápanie za účelom čistenia príbrežných a bentických častí jazera," vysvetlila ochranárka.
Najviac pri hrádzi a chatách
V jazere sa počas daždivých novembrových dní potápalo osem záchranárov z Prešova. Klub má praktické skúsenosti z podobných akcií aj v iných chránených územiach (napr. TANAP).
"To, čo ukrývalo dno jazera prekvapilo aj samotných potápačov. Z vody vytiahli niekoľko vriec odpadu, ktorý tvorili prevažne fľaše a plechovky, rôzne kusy železa, kúsky rybárskych silonov a rôzne iné odpadky. Najviac odpadu sa nachádzalo pri príbrežnej časti jazera, pri hrádzi a v blízkosti chát, kde je najväčšia koncentrácia turistov," upresnila Argalášová.
Kvôli nepriaznivému počasiu museli potápači akciu na Morskom oku predčasne prerušiť. V čistení jazera budú pokračovať na budúci rok v apríli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín