Napriek tomu, že budova prešla rozsiahlou rekonštrukciou len pred pár rokmi, objekt chátra. Firma, ktorá nekvalitné stavebné práce zrealizovala, zanikla.
MICHALOVCE. Mesto nedávno reagovalo na výzvu Ministerstva kultúry SR, ktorá rieši rekonštrukciu kultúrnych pamiatok. Samospráva chce z eurofondov získať na rekonštrukciu budovy Zlatý býk 2,4 milióna eur (72 miliónov Sk). Podiel spolufinancovania predstavuje päť percent z celkových oprávnených nákladov. Mesto by tak rekonštrukciu financovalo čiastkou vyše 124-tisíc eur.
"Celý tento objekt by mal pozostávať z obnovy interiérových priestorov a prednej časti. Počíta s rekonštrukciou fasády, výmenou okien a riešením externých a interných bezbariérových prístupov. Tento objekt prešiel rekonštrukciou v deväťdesiatych rokoch. Avšak ukázalo sa, že je do toho potrebné opäť investovať, nakoľko došlo k istej amortizácii už rekonštruovaného objektu," vysvetlil primátor Viliam Záhorčák (Smer).
Objekt po rekonštrukcii za milióny chátra
Zlatý býk prešiel rozsiahlou rekonštrukciou v rokoch 1998 až 2001. Rekonštrukčné práce stáli mesto viac ako milión eur (30 miliónov Sk). Po niekoľkých rokoch užívania nájomníci upozornili mesto, že napriek nedávnej rekonštrukcii budova chátra. Opadáva omietka a objavili sa aj ďalšie problémy.
Mesto sa preto obrátilo s reklamáciou na firmu, ktorá realizovala rekonštrukčné práce. V čase plynutia záručnej doby však firma MIOS, s. r. o., oznámila mestu, že nie je schopná plniť si obchodné záväzky. Mesto preto muselo viaceré nevyhnutné opravy financovať z vlastného vrecka.
"Naozaj sa o tom pohovorilo dosť veľa. Vzhľadom na vynaložené finančné prostriedky výkony tých prác neboli adekvátne. K tejto téme sme sa v minulosti ako poslanci vracali. Už to nebolo možné voči komu uplatňovať, lebo spoločnosť zanikla. Všetky tie záručné záležitosti už nebolo možné voči komu uplatňovať. Dnes naozaj vidíme, keď pôjdeme do vnútra, ale aj z vonku, že tá práca nebola najkvalitnejšia," dodal primátor.
Reprezentatívnejšie priestory
Mesto časť budovy prenajíma firmám. Okrem dvoch reštaurácií a potravín v nej sídli aj fitnescentrum a jazykový inštitút. Vrchné kancelárie na poschodí prenajíma právnickým osobám. Veľkú sálu a zasadacie miestnosti využíva na rôzne kultúrno-spoločenské akcie a semináre.
"Tento objekt by si zaslúžil aj iné využitie. Niečo také, čo mestu chýba. Na kultúrne účely, ktoré by pritiahli aj turizmus. Naša predstava je taká, aby tam vznikli nejaké reprezentačné priestory, ktoré by boli prístupné verejnosti a viac prezentovali mesto. Zemplínske múzeum je regionálna inštitúcia, ktorá má záber regionálny a hovorí o artefaktoch. My by sme chceli priestory, kde by sa prezentovalo mesto. Tento objekt sa nám na to zdá vhodný. Mohli by sme tam premiestniť aj turisticko-informačnú kanceláriu, ktorú máme v priestoroch mestského úradu. Tie priestory by sa na úrade dali využiť efektívnejšie na činnosť úradu," vysvetlil primátor.
Ak sa mestu podarí získať financie, s rekonštrukciou budovy by začali v druhej polovici budúceho roka.
Budova s bohatou históriou
Objekt dal postaviť v rokoch 1905 až 1906 jeden z najbohatších Michalovčanov Gabriel Strömpl. Zo začiatku slúžila ako hotel. V tom čase bola najväčším a najreprezentatívnejším zariadením svojho druhu v celom meste. Rodina Strömplovcov vlastnila niekoľko mäsiarstiev, preto priečelie budovy zdobí pozlátená hlava býka. Zo začiatku sa tu nachádzala aj kaviareň s cukrárňou, hotelová reštaurácia, krčma, veľká sála na tanečné zábavy, terasa, garáže, autoopravovňa a čerpacia stanica. Vo veľkej sále sa konali zábavy a plesy. Hrali sa tu divadelné ochotnícke predstavenia.
Dnešnú podobu získala budova v roku 2001 po ukončení rekonštrukčných prác.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín