Michalovským kriminalistom sa v spolupráci s Úradom boja proti organizovanej kriminalite podarilo odhaliť skupinu páchateľov, ktorá obrala štát o vyše 1,4 milióna eur. Do fiktívnych obchodov, zločinu neodvedenia dane a poistného je zapletených až 22 ľudí z východného Slovenska. Organizátor celého megapodvodu je z okresu Michalovce.
MICHALOVCE. Polícia na odhalení skupiny páchateľov pracovala pol roka. Zástupkyňa košickej krajskej policajnej hovorkyne Jana Mésarová uviedla, že páchatelia si od rôznych firiem na území Košického kraja zabezpečili rôzne faktúry, dodacie listy, príjmové a výdavkové doklady, na základe ktorých v rokoch 2006 až do januára 2009 uzatvárali fiktívne obchody s inými firmami.
"Pričom k fyzickému dodaniu, k preprave a zdaniteľným plneniam nedošlo," vysvetlila hovorkyňa. Následne si na daňových úradoch uplatňovali nadmerné odpočty DPH vo výške až takmer 2,3 milióna eur. Pričom z takto uplatneného odpočtu DPH už bolo na účet rôznych spoločností vyplatených celkom vyše 1,4 milióna eur.
V prípade figurujú aj zahraničné firmy
Na odhalení prípadu sa podieľali vyšetrovatelia Úradu justičnej a kriminálnej polície (ÚJaKP) Okresného riaditeľstva PZ Michalovce v spolupráci s ÚJaKP KRPZ Košice a s Úradom boja proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ. Z ekonomickej trestnej činnosti, a to zo zločinu neodvedenia dane a poistného obvinili 22 osôb.
Vedúci oddelenia ekonomickej kriminality ORPZ v Michalovciach Jozef Minárik vysvetlil, že súčasťou tohto reťazca bolo 40 firiem. Pôsobia na území Košického a Prešovského kraja. "V konečnom reťazci týchto fiktívnych obchodov boli tri spoločnosti v Maďarskej republike a dve v Českej republike," upresnil vyšetrovateľ.
Maďarské firmy mali slovenského konateľa. Všetko mal organizovať 41-ročný muž z okresu Michalovce. Neoprávnené uplatnenie nároku na preplatenie DPH si mali páchatelia uplatniť na daňových úradoch v Michalovciach, Sobranciach, Humennom, Trebišove a v Košiciach. Sumy sa pohybovali od 10-tisíc eur až po 233-tisíc eur. Minárik upresnil, že nikto z pracovníkov spomínaných daňových úradov nebol zapojený do tejto trestnej činnosti.
Hrozí im 12 rokov za mrežami
Predmetov fiktívnych obchodov medzi jednotlivými firmami boli strojárske komodity ako prevodovky, brúsne kotúče, ložiská, ventily, skrutky, medené plechy, valčeky a ďalšie strojárske produkty. Obvinení sú zatiaľ stíhaní na slobode. V prípade dokázania viny im hrozí až dvanásťročné väzenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín