Mesto Michalovce a Východoslovenská vodárenská spoločnosť dospeli k dohode. Potrubie a prípojky, ktoré dvadsať rokov nemali vlastníka, budú spravovať vodári.
MICHALOVCE. Obyvatelia štyroch najväčších sídlisk Východ, Stráňany, Západ a SNP už nebudú platiť za straty na vodovodnom potrubí, ktoré dvadsať rokov nemalo vlastníka. Ide o viac ako 12 kilometrov potrubia, ktoré vedie od tlakových staníc umiestnených na sídliskách k bytovým domom.
"To bolo pásmo, ktoré nikto neprevzal. Dlhé roky sa viedol spor, komu to patrí, kto má znášať náklady na rekonštrukciu," vysvetlil primátor Viliam Záhorčák (Smer). Dodal, že mesto síce prostredníctvom spoločnosti Domspráv zabezpečovalo na potrubí najnutnejšie opravy a rekonštrukcie, ale straty, ktoré vznikli pri dodávke vody, dlhé roky znášal konečný odberateľ.
Potrubie 20 rokov nemalo vlastníka
Primátor a riaditeľ michalovského závodu VVS Oliver Petrík uviedli, že v Michalovciach bola dlhé roky špecifická situácia, ktorá na Slovensku nemá obdobu. Problém vznikol tesne po roku 1989, keď vodovodná sústava prešla pod správu vodárov. Potrubia, ktoré tvoria druhé tlakové pásmo a smerujú od tlakových staníc k obytným domom, však nikto neprevzal.
"Chýbala projektová dokumentácia k týmto rozvodom. Nenašli sme ju v našich archívoch. V tomto období vznikali aj vodárenské spoločnosti, ktoré preberali vodovodnú a kanalizačnú sústavu. V tomto transformačnom procese došlo k problému, ktorý Michalovce dlhodobo zaťažoval. Časti vodovodných rozvodov vlastnícky nepatrili nikomu. Správu nad týmito rozvodmi malo mesto v zastúpení spoločnosti Domspráv. Samozrejme na nich dochádzalo k haváriám a poruchám. Vždy boli spory, kto to má opraviť. Riešilo sa to aj tým, že časť takto vzniknutých nákladov sa rozpočítavala medzi vlastníkov bytov. Násobilo sa to rôznymi koeficientmi a boli s tým naozaj neskutočné ťažkosti. Ľudia sa sťažovali a dožadovali riešenia tejto situácie. Museli neopodstatnene znášať náklady," vysvetlil Záhorčák.
Dospeli k dohode
Mesto a vodári po rokoch dospeli k dohode. "Problematika druhého tlakového pásma v meste je vyriešená. V súčasnom období všetky rozvody medzi bytovkami prevádzkuje Východoslovenská vodárenská spoločnosť. Prevzali sme vodovodnú sieť o dĺžke 12 648 metrov. Na 221 vodovodných prípojok bolo potrebné namontovať nové meracie zariadenie. Z dvoch alebo troch odberných a fakturačných miest na sídlisku máme ďalšie vodomerné odberné miesta," vysvetlil Petrík.
Vodomery už nainštalovali na sídliskách Východ, SNP, Západ a Stráňany. "Koľko pitnej vody dodáme do nehnuteľnosti, toľko aj fakturujeme. Zrušili sme koeficienty, ktoré zohľadňovali stratovosť vody medzi kotolňou a bytovkou. To je minulosťou. Vodárenská spoločnosť fakturuje na týchto odberných miestach skutočne spotrebované množstvo vody," povedal Petrík.
Primátor vysvetlil, že museli urobiť niekoľko krokov, ktoré celému procesu napomohli. Kvôli chýbajúcej projektovej dokumentácii k týmto rozvodom muselo mesto zrealizovať nové zamerania.
Potrubie postupne zrekonštruujú
Petrík vysvetlil, že pre zlepšenie rýchlosti a kvality odpočtov nainštalovali vodomery s diaľkovým odpočtom. "Pre transparentnosť, aby nedochádzalo k spochybňovaniu, že tie odpočty nie sú vykonávané správne, pretože ľudský faktor je omylný," povedal.
Do vodomerov investovali vodári viac ako 91-tisíc eur. Niektoré úseky už stihli opraviť. Petrík dodal, že rekonštrukcia druhého tlakového pásma bude prebiehať postupne.
"Túto vodovodnú sieť je potrebné rekonštruovať, prispôsobiť ju tak, aby zásah v prípade porúch bol rýchly a účinný a aby nedochádzalo k stratovosti na rozvodných sieťach. Máme na to prístrojové vybavenie a vieme odhaliť úniky vody," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín