TREBIŠOV. Priemyselný park v Trebišove končí. Samospráva a firma Trebišovský priemyselný park, s. r. o., sa nedohodli ani na mimoriadnom stretnutí začiatkom týždňa. Poslanci sa 16 hlasmi z 21 uzniesli, aby v sporoch rozhodli nezávislé súdy.
Návrh poslanca Jozefa Čičatka (Smer), aby si objednali služby mediátora, ktorý by pomohol pri rokovaniach dosiahnuť kompromis s cieľom zachrániť priemyselný park, neprešiel.
O neúspechu rokovaní s firmou bude mesto informovať agentúru Sario aj ministerstvo hospodárstva. Na ťahu je štát - ten môže od mesta žiadať vrátenie dotácie 5,4 milióna eur. Právny a ekonomický dosah verdiktu poslancov všetci zainteresovaní len analyzujú.
Nezákonný stav trval štyri mesiace
Mimoriadne zasadnutie poslancov nadväzovalo na rokovanie o priemyselnom parku ešte z 28. októbra. Verejnosť sa dozvedela, že začiatkom júna firma odstúpila od zmluvy s mestom, ktoré si prenajíma areál v jej vlastníctve. Mesto odstúpenie napadlo na súde. Firma ho zase žaluje za to, že si na list vlastníctva pripísalo nehnuteľnosti, ktoré vraj majú patriť jej.
Z právneho hľadiska zmluvný vzťah medzi mestom a firmou od júna neexistuje. Takto nespĺňa jednu z podmienok pridelenia dotácie a štát môže požiadať, aby mu mesto dotáciu vrátilo. Pre neplatnosť zmluvy medzi mestom a firmou neplatí ani zmluva medzi mestom a investorom v parku, spoločnosťou Blika, ktorá mestu platí nájomné. Napriek tomu tu ďalej vyrába.
O vyhrotenej situácii vie Sario aj ministerstvo hospodárstva. Nechali sporným stranám čas, aby sa dohodli. Firma a mesto štyri mesiace rokovali o novej zmluve. Bez efektu.
Hádky a porada za zavretými dverami
Zlom neprinieslo ani mimoriadne stretnutie. Poslanci sa dve hodiny hádali. Jediný konštruktívny návrh padol od poslanca Jozefa Čičatka: "Zmysel má to, či park zachránime, alebo ho potopíme. Navrhujem, aby sme prerokovali možnosť pribratia mediátora, ktorý má dosť odborných vedomostí."
Na podnet viceprimátora Ľubomíra Cibereho (nez.) si pred konečným verdiktom poslanci urobili prestávku. Mala trvať 10 minút, trvala asi hodinu. Za zavretými dverami. Po návrate do sály dal Cibere priestor konateľom firmy Jaroslavovi Kocákovi a Róbertovi Vysokému. Pýtal sa, či sú ochotní ustúpiť pri prevode nehnuteľností a či trvajú na výške nájomného.
Jaroslav Kocák povedal, že do parku investovali a kvôli nejasným zmluvným vzťahom má firma straty, ktoré odmietajú ďalej znášať.
Primátor oponoval, že firmou navrhované nájomné 500-tisíc eur mesto zaplatiť nedokáže.
Vysoký povedal, že ak sa mesto začne správať ako seriózny partner, pri nájomnom ustúpia, ale v spore o nehnuteľnosti trvajú na svojom.
Mediátor neprešiel
Keďže sa debata nekončila, prečítal sa návrh na uznesenie - neschváliť návrhy nájomných zmlúv, ukončiť rokovania, oznámiť súdu, že partneri nedosiahli mimosúdny zmier a informovať agentúru Sario aj ministerstvo hospodárstva, že novú zmluvu sa uzavrieť nepodarilo.
Čičatko upozornil, že najskôr sa má hlasovať o návrhu pribrať mediátora. Konatelia firmy s tým súhlasili a boli ochotní zaplatiť polovicu trov za tieto služby. Podľa Cibereho je mediátor zbytočný, ak firma neustúpi v spore o nehnuteľnosti.
Mediátor neprešiel - za boli len ôsmi poslanci, 4 boli proti a 7 sa zdržali. Návrh na ukončenie spolupráce s firmou podporilo 16 z 21 poslancov. Ekonomické a právne dôsledky verdiktu obe strany analyzujú.
O čo ide v súdnych sporoch
- Nájomná zmluva medzi mestom a firmou o prenájme areálu bývalej Frucony, aby tu mohol vyrásť priemyselný park, bola na 15 rokov. Je nevypovedateľná. Firma preto v júni 2009 využila mechanizmus odstúpenia od zmluvy, čo zákon umožňuje. Urobila tak na základe toho, že mesto jej nezaplatilo časť nájomného. Mesto za to firmu zažalovalo. Keďže zmluva medzi mestom a firmou neplatí, oporu v zákone nemá ani zmluva medzi Blikou, ktorá je investorom v parku, a mestom o prenájme priestorov. Napriek tomu Blika ďalej funguje a mestu platí dohodnuté nájomné. Mesto sa vzhľadom na nezákonný stav istí tak, že prostriedky zadržiava na účte a neplatí nájomné vlastníkovi areálu. Háčik je v tom, že elektrina pre Bliku sa dodáva cez transformátor, ktorý zabezpečila a cez lízing spláca firma. Teoreticky je chod Bliky možný, kým vlastník areálu nepožiada o vypratanie priestorov predbežným opatrením súdu. Vlastník však avizuje, že transformátor vráti lízingovej spoločnosti. Blika tým pádom zostane bez elektriny.
- V spore o nehnuteľnosti sa firma a mesto sporia práve o halu, kde Blika sídli. Podľa dohôd medzi firmou a mestom si počas výstavby priemyselného parku mesto mohlo na list vlastníctva napísať len novostavby, ale nie zrekonštruované budovy. Po tom, ako firma odstúpila od zmluvy s mestom, si mesto na list vlastníctva napísalo časť haly Bliky a pridelilo jej aj nové popisné číslo. Mesto argumentuje, že je to zákonné, lebo šlo o novostavbu. Firma tvrdí, že sú to jej zrekonštruované priestory a vec napadla na súde. Jej konatelia avizujú, že stavebné prvky, ktoré pri úprave haly uhradili oni, sú odhodlaní demontovať, lebo ide o ich majetok.
- Na ťahu je ministerstvo hospodárstva a agentúra Sario. Keďže mesto nesplnilo podmienku vlastniť alebo mať dlhodobo prenajatý areál pre priemyselný park, štát si môže nárokovať vrátenie dotácie 5,4 milióna eur. Žiadať ich môže od mesta. To peniaze nemá, druhým na rade je preto ručiteľ. Tým je firma - keďže mesto na ručenie nehnuteľnosti pri podpise zmlúv so Sariom nemalo, firma súhlasila so záložným právom na svoje nehnuteľnosti v parku. Konatelia avizujú, že ak im štát cez záložné právo siahne na nehnuteľnosti, škodu aj s úrokmi si budú vymáhať od mesta, ktorá je reálnym dlžníkom štátu.
- Neznámy je zatiaľ postoj Bliky. Ak kvôli sporu bude musieť areál opustiť alebo sa presťahovať, nie je vylúčené, že za to zažaluje mesto ako zmluvného partnera a bude si vymáhať škody.
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín