Tepelná elektráreň v koncepte nového územného plánu mesta Trebišov nebude. Rovnako sa sem nedostali ani iné výrobné činnosti, ktoré môžu spôsobiť znečistenie ovzdušia - oceliarne, chemičky a podobne.
TREBIŠOV. Pri schvaľovaní konceptu poslanci rokovali o pripomienkach spoločnosti ČES, a. s. a krajského stavebného úradu k regulatívom. S názorom úradu ani developera projektu tepelnej elektrárne sa nestožnili a regulatívy schválili.
Žiadne elektrárne, oceliarne ani chemičky
Tepelná elektráreň sa nedostala už ani do zadania územného plánu. V koncepte sa s ňou mesto vysporiadalo tak, že zaviedlo regulatívy na ochranu ovzdušia. Výrobné územia navrhuje rozvíjať smerom na Nový Koronč a v priemyselnom parku Trebišov, prípadne východne od výrobného okrsku Sever a na juh na lokalitu Čeriaky. V koncepte je tiež zakotvené, že na území mesta sa nepovoľuje realizácia nových zdrojov na výrobu elektrickej energie, ani plôch hutníckeho a chemického priemyslu.
Proti obmedzeniam sa postavila spoločnosť ČES, a. s., ktorá žiada svoj zámer zahrnúť do územného plánu. Regulatívy namietal aj krajský stavebný úrad.
Iveta Sabaková z odboru výstavby na trebišovskom magistráte vysvetlila, že je to paradox, keďže krajský stavebný úrad ešte pri pripomienkovaní zadania územného plánu začiatkom roka súhlasil s vypustením state o tepelnej elektrárni: "Teraz žiada, aby regulatívy navrhované v koncepte boli vynechané."
Úrad dôvodí tým, že v súčasnosti prebieha územné konanie o elektrárni a regulatívy budúceho trebišovského územného plánu duplicitne reagujú na niektoré skutočnosti. Úrad sa odvoláva na to, že veľké zdroje znečisťovania, ako je napríklad elektráreň, sa posudzujú na základe iných právnych predpisov a regulatívy na ne preto nie sú potrebné.
"Náš názor je nerešpektovať stanovisko krajského stavebného úradu, aby sa tam tie regulatívy dostali. My sme obstarávateľom územného plánu a my spracúvame pokyny na spracovanie návrhu plánu," povedala Sabaková.
Bude stavebný úrad blokovať územný plán?
Sabaková pripustila, že mestu nerešpektovanie stanoviska krajského stavebného úradu môže spôsobiť problém: "Môže sa nám stať, že úrad nedá súhlas na tento návrh územného plánu. Na druhej strane, my rozhodujeme o tomto meste. Podľa nás nie je dôvod, aby nám úrad takéto podmienky stanovoval. Náš postup nie je nezákonný."
Dodala, že problémy vznikli práve preto, že v starom územnom pláne mesto regulatívy nemalo: "Tým pádom sme investorov nemohli nijako obmedzovať."
Ďalším dôvodom na odmietnutie stanoviska krajského stavebného úradu je, že v zóne Cukrovarská je obytná zóna, ktorá v starom územnom pláne chýba. Mesto ju do nového plánuje zahrnúť s tým, že v tejto časti mesta bude kombinácia obytnej a priemyselnej zóny: "Keby sme vyhoveli krajskému stavebnému úradu, prišli by tam investori, museli by sa riešiť ochranné pásma a ľudia by sa museli vysťahovať."
Mesto možno bude musieť vrátiť peniaze
Poslanec Miroslav Halapin (SDKÚ) sa pýtal, kto rozhodne o tom, či má pravdu mesto alebo krajský stavebný úrad: "Bude to zase politické rozhodnutie alebo rozhodne nezávislý súd?"
Sabaková vysvetlila, že ak má niekto pripomienky a mesto ich neberie do úvahy, tak sa musia znovu prerokovať: "Keby bola iná situácia, obrátili by sme sa na ministerstvo výstavby, ale práve ministerstvo odporučilo pripomienkovať krajskému stavebnému úradu regulatívy. Podľa mňa by sme mali trvať na svojom stanovisku."
Pripomenula, že mesto na územný plán dostalo 48-tisíc eur od ministerstva výstavby. Tie treba vyčerpať do konca roka: "Treba rátať s tým, že ak to bude krajský stavebný úrad blokovať a nevyčerpáme peniaze včas, možno ich bude treba vrátiť."
Halapin reagoval, že aj tak to treba risknúť: "Aj keby nám to zamietli na krajskom stavebnom úrade, vždy je to menšia škoda, akoby sa tu postavila elektráreň."
Koncept územného plánu v tejto podobe schválilo 23 poslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín