TREBIŠOV. Prokurátor sa netajil, že ak mesto nedá veci do poriadku, vec postúpi nezávislému súdu. Po veľkých kauzách parkoviská, zelený park či priemyselný park ide o ďalšiu časovanú bombu, ktorá drieme pod mestskou kasou.
Poslanci žiadali zrušenie predaja
Poslanci za sporných okolností tesnou väčšinou 15 hlasov predali asi 30-tisíc m2 lukratívnych pozemkov spoločnosti SPV TV, s. r. o., ktorá ponúkla najnižšiu cenu zo všetkých troch uchádzačov. Ich verdiktom mesto prišlo o asi 290-tisíc eur. Pred a pri schvaľovaní predaja došlo k viacerým procesným chybám. Vec skončila na prokuratúre, prokuratúra dala oficiálny protest.
Viceprimátor mesta Ľubomír Cibere (nez.) poslancom vysvetlil, že základom protestu je, že mesto pri predaji pozemkov neriešilo aj budovy na nich. Oponoval, že nikdy neboli predmetom predaja: "Odstrániť sa mali až v čase dohody s investorom."
Podľa neho mesto plánovalo začať konanie o búracom povolení až po schválení záujemcu: "Až potom sme chceli zrušiť popisné čísla a k samotnému aktu predaja by došlo až potom." Dodal, že ani jeden uchádzač nežiadal budovy, len pozemky a zastavané plochy. Mesto pri hodnotení protestu vychádzalo z toho, že právny systém umožňuje, aby pozemky patrili jednému vlastníkovi a budovy druhému.
Prokurátor Juraj Bók sa voči tomuto výkladu ohradil: "Trvám na tom, že to bolo nezákonné!"
Poslanec Jaroslav Papák (nez.) pripomenul, že počas schvaľovania predaja bolo viacero pochybení (bol porušený rokovací poriadok, pri hlasovaní sa už nehovorilo o ostatných firmách, objeme prostriedkov za pozemky atď., mesto prišlo o viac ako 290-tisíc eur, ani jedna firma nesplnila podmienky lokalitného programu...): "Schvaľovanie bolo účelové a nebolo v súlade s potrebami mesta!"
Jeho výhrady podporil Ján Grega (nez.) Považuje za sporné, že v čase súťaže firma, ktorá ju vyhrala, ešte neexistovala. Podľa neho aj budovy mali byť predmetom predaja: "Lebo by zostali mestu a ono by ich muselo zbúrať."
Viacerí poslanci žiadali zrušenie predaja. Cibere opakoval, že uznesenie nebolo nezákonné.
Prokurátor: Podám žalobu
Miroslav Halapin chcel vedieť, či mestu hrozí súdny spor, ak poslanci nevyhovejú protestu. "Áno, podám žalobu," reagoval Bók a dodal: "To uznesenie nie je spôsobilé ani na kúpnu zmluvu ani na zápis do katastra."
Cibere prokurátorovi oponoval: "S každým investorom sa rokovalo, že ak vyhrá, na vlastné náklady odstráni stavby s tým, že požiadajú mesto o búracie povolenie. Budovy sme riešili osobitne, právne sme sa s tým chceli vysporiadať až v kúpnej zmluve."
Grega, Čičatko a Marek Dragula (SNS) vyzvali kolegov, aby prijali protest. To isté si myslí aj Dušan Poľacký (HZDS): "Ak nevyhovieme protestu, prokurátor to dá na súd. Nie je lepšie opraviť uznesenie, ako trvať na tom chybnom?"
Cibere upozornil, že novému uzneseniu musí predchádzať nová súťaž s tým, že by museli rešpektovať novelu zákona: "Muselo by sa to riešiť od začiatku. Tým pádom nebudú financie v rozpočte."
Grega mu odkázal: "Zvážme, čo je rýchlejšie - nové konanie alebo sa budeme súdiť?"
Juraj Bók informoval, že protest nepodala len jedna firma: "Aj ďalší dali podnet. Je tu obrovský záujem o túto vec." Prízvukoval, že napadnuté uznesenie nie je podkladom ani pre vklad do katastra: "Je tu zákonný problém, to uznesenie sa nedá zrealizovať. Som hlboko presvedčený, že je nezákonné."
Jozef Anďal (SDKÚ) oponoval, že pri predaji si boli poslanci "vedomí, že predávajú aj budovy za 0 eur."
Čičatko prízvukoval, že mesto nebude môcť uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu, ak je to na súde: "Efektívnejšie a rýchlejšie je prijať protest!" Po ďalších naťahovačkách poslanci napokon schválili, že protestu nevyhovejú.
Hlasovali štyrikrát, vždy inak!
Po ďalšej výmene názorov Mikuláš Kopka (Smer) požiadal o výklad hlavného kontrolóra Jozefa Dragulu. "Prokurátor jasne povedal, že podá žalobu. Celý proces sa posunie. Preto je treba vyhovieť protestu, stiahnuť všetko a urobiť novú súťaž," vyhlásil.
Zákon tiež hovorí, že uznesenie, ktoré je napadnuté na súde, nie je vykonateľné, takže mesto aj tak nebude môcť pozemky predať. Hlasovanie k (ne)prijatiu protestu napriek týmto faktom pripomínalo stávkovanie na kone. Poslanci v kompletnom počte 25 hlasovacie zariadenie použili až štyrikrát!
Prvýkrát sa hlasovalo o Gregovom návrhu, aby zastupiteľstvo protestu vyhovelo. Za bolo 9 poslancov, 13 bolo proti a 3 sa zdržali, čím návrh neprešiel. Rovnako dopadlo aj hlasovanie o opaku – aby sa protestu nevyhovelo. Zaujímavé je, že s celkom inými číslami - za bolo 11 poslancov, proti len 6, zdržali sa siedmi a jeden nehlasoval.
Keďže nastal pat a ani jedno rozhodnutie nebolo platné, Cibere vyhlásil prestávku. Čo sa stalo počas nej, nevedno. Isté je, že po návrate do sály Gregov návrh podporilo namiesto pôvodných 9 poslancov už len päť. Proti už bolo 15 a piati sa zdržali. Návrh neprešiel. Pri poslednom, štvrtom hlasovaní, aby mesto protestu nevyhovelo, bolo proti už len 5 poslancov, 16 boli za a 4 sa zdržali.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín