Agentúrny text sme o 22:04 aktualizovali autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Príbeh o nákupe vakcín proti novému vírusu chrípky je ako čakanie na Godota. Ani niekoľko mesiacov od vypuknutia prasacej chrípky vo svete nie je známe, kedy bude Slovensko schopné očkovať. Nevedno ani, kedy podpíšeme zmluvu s výrobcami vakcín. V okolitých štátoch pritom buď už vyhlásili pandémiu, alebo už proti novej chrípke očkujú.
Správa štátnych hmotných rezerv, ktorá o zmluve s farmaceutickými firmami rokuje, má jedinú novinku. Opäť ďalší termín, dokedy zmluvy uzavrie.
„Na základe aktuálneho stavu rokovaní s farmaceutickými firmami je predpoklad, že zmluvu podpíšeme do konca novembra,“ povedal Ľubomír Urban, riaditeľ Správy štátnych hmotných rezerv. O konci mesiaca už pritom hovoril v septembri aj októbri.
Minister to neurýchlil
Pred dvomi týždňami Urban vyhlásil, že zmluva by mala byť podpísaná do konca októbra. Ešte skorší termín sľuboval minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) na začiatku septembra. Po rokovaní vlády, na ktorom ministri schválili nákup vakcín, povedal, že zmluvu podpíšu „v najbližších dňoch“.
„Pán minister dnes telefonoval s riaditeľom Štátnych hmotných rezerv,“ odpovedala včera hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, na otázku, čo robí ministerstvo preto, aby urýchlilo nákup vakcín. Urban podľa nej ministrovi povedal, že zmluvu podpíšu ešte pred 20. novembrom.
Na Ukrajinu cestuje čoraz menej ľudí - čítajte reportáž.
Hovorkyňa zároveň odmietla komentovať rýchlosť, s akou štátny úrad rokuje s farmaceutickými firmami, lebo to vraj nie je v ich kompetencii. „Ministerstvo nemôže hodnotiť prácu štátnych hmotných rezerv.“
Riaditeľ štátneho úradu Urban si nemyslí, že Slovensko je pri vakcínach pozadu. „Snažíme sa aby, na rozdiel od niektorých krajín, v zmluve boli garancie dodávateľa o cene, termíne a mieste dodávky,“ hovorí. Odborníci na očkovanie však už v lete upozorňovali na to, že vakcín nemusí byť dostatok a krajiny, ktoré si ich neobjednajú v dostatočnom predstihu, ich nemusia získať.
Prísnejšie na hranici
Vírus za posledný týždeň zabíjal už aj na Ukrajine. Včera večer sme preto čiastočne uzavreli našu východnú hranicu. Na troch menších priechodoch v Malých a Veľkých Slemenciach a Ubli zakázali pohyb chodcov. Priechody pre automobilovú a železničnú dopravu zostávajú otvorené, monitorovať ich však budú lekári vybavení špeciálnymi bezkontaktnými prístrojmi.
Ešte v nedeľu pritom ministerstvo vnútra uzavretie hraníc odmietalo ako krajné riešenie.
Už včera cez hraničný priechod v Ubli prešlo menej vodičov ako zvyčajne. Slovenskí vodiči pritom ešte nepoužívali rúška. Chrániť sa zdravotníckymi rúškami sa však chceli obyvatelia pohraničia.
V Michalovciach zasadala preventívne protiepidemiologická komisia. Starostovia pohraničných obcí dostanú spolu asi 300-tisíc rúšok. Objednávať ich pre veľký záujem začínajú aj lekárne.
Ukrajincov zabíja bežná chrípka
Nový vírus má menej obetí, krajina je citlivá na klasickú chrípku.
KYJEV. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva včera potvrdilo, že na chrípku a respiračné komplikácie zomrelo
v krajine už najmenej 67 osôb. Chorých je okolo 260-tisíc, počet ľudí v nemocniciach prudko rastie.
Odborníci však rozlišujú, či ide o obete nového vírusu, alebo bežnej chrípky. Potvrdených obetí nového vírusu je 22.
Riaditeľ ukrajinského Centra pre chrípku Alexander Grinevič tvrdí, že šírenie nákazy sa spomaľuje. V januári a februári však očakáva podobnú epidemickú vlnu.
Zatiaľ, čo námestník ministra zdravotníctva tvrdí, že prvotným dôvodom väčšiny úmrtia je vírus A(H1N1), iní odborníci aj premiérka Júlia Tymošenková upozorňujú, že nejde o epidémiu prasacej chrípky. Tá sa síce na Ukrajine šíri, ale nemá pandemickú podobu.
Ukrajincov zabíja obyčajná sezónna chrípka a výnimočné respiračné ochorenia, tvrdí Tymošenková. Počet obetí je pritom podľa nej ešte o 20 percent nižší ako v rovnakom období minulého roku.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum
Autor: kor, mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín