V Michalovciach v stredu udelili ceny Košického samosprávneho kraja (KSK) a predsedu KSK. Medzi ocenenými nechýbali folkloristi, divadelníci, pedagógovia, dlhoročný fotograf, dirigentka a astronóm.
MICHALOVCE. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo vo veľkej sále Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach. Metropola Zemplína hostila toto podujatie po prvýkrát. Kultúrny program sa preto niesol v duchu zemplínskeho folklóru a ľudových tradícií. Oceneným kolektívom a jednotlivcom zatancovali a zaspievali folkloristi zo súboru Zemplín, Detský tanečný súbor Slniečko, spevácke zbory Pro Musica, Magnólia a mužská spevácka skupina Hnojňane z Mihaľovec.
Cenu dostali folkloristi aj fotograf
Cenu KSK za zachovávanie, zveľaďovanie ľudovej umeleckej tvorby regiónu Zemplína, východného Slovenska a jeho reprezentáciu doma i v zahraničí získal FS Zemplín. Ocenenie prevzal jeho dlhoročný šéf a choreograf Milan Hvižďák.
Cenu dostalo aj Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré sa venuje najmenšiemu divákovi už 50 rokov. Ocenenie si prevzal aj Detský spevácky zbor Zvonček, ktorý pôsobí pri Gymnáziu a základnej škole Sándora Máraiho s vyučovacím jazykom maďarským v Košiciach.
Cenu získala aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za vedecký výskum a kvalitné vysokoškolské vzdelávanie. Medzi ocenenými nechýbal aj 80-ročný fotograf Róbert Berenhaut. Ocenenie si prevzal za fotografické mapovanie východného Slovenska, ale aj za snímky najmä z oblasti športu, ktoré boli publikované v regionálnych i celoštátnych médiách.
Ocenený aj astronóm
Predseda KSK Zdenko Trebuľa (Smer) udelil Cenu predsedu Th. Mgr., Mgr. art. Ladislavovi Fričovskému za celoživotné výsledky dosiahnuté v cirkevnej, kultúrnej, umeleckej a publicistickej oblasti. Predseda ocenil aj RNDr. Zdeňka Komárka za jeho prínos pri výchove mladých astronómov, ktorí úspešne reprezentujú kraj aj na medzinárodných súťažiach. Tento astronóm pôsobí vo hvezdárni v Michalovciach.
Za dlhoročnú dokumentáciu a prezentáciu kraja formou umeleckej, dokumentárnej, fotografickej a publikačnej činnosti odmenil aj 75-ročného Ing. Alexandra Jirouška. Cenu získal aj detský FS Vánok a Univerzita veterinárskeho lekárstva v Košiciach. Plaketu predsedu dostala Oľga Barbušová - Guassardová za vynikajúce výsledky na európskych športových podujatiach v stolnom tenise telesne postihnutých.
Medzi ocenenými bola aj dirigentka detského zborového spevu Magnólia Bc. Viera Džoganová. Za rozvoj a zviditeľňovanie kraja zrakovo postihnutými v oblasti športu ocenil predseda Bc. Henrietu Farkašovú. Plaketu dostala za dlhoročnú dobrovoľnícku prácu aj predsedníčka Základnej organizácie Únie žien Slovenska v Bánovciach nad Ondavou Ľudmila Geročová.
Za prínos v oblasti kultúry neprofesionálny výtvarník Tibor Hrušovský. Za zachovávanie a rozvíjanie ľudových tradícií, zvykov a tancov Mgr. Gabriela Kyseľová. Osemdesiatročný jubilant Fridrich Svitek si prevzal plaketu za spoločenský prínos pri zachovávaní tradícií slovanskej vzájomnosti. Plaketu za kultúrny rozvoj okresu Gelnica si odniesla Zuzana Rusnáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín