Humenskí poslanci na svojom stredajšom rokovaní prijali uznesenie, v ktorom žiadajú slovenskú vládu o hľadanie spôsobu, akým môže urýchlene pomôcť spoločnosti Chemlon, ktorá sa ocitla v problémoch a hrozí, že o prácu v nej príde 308 zamestnancov.
HUMENNÉ. Humenskí poslanci si na stredajšom rokovaní vypočuli informácie z humenského úradu práce týkajúce sa aktuálnej situácie v spoločnosti Chemlon. Z nich vyplynulo, že Chemlon do stredy na úrade práce v Banskej Bystrici nenahlásil hromadné prepúšťanie a podnik sa stále snaží nájsť riešenie patovej situácie a obnoviť výrobu.
Platná legislatíva nedovoľuje štátnu pomoc
Primátor Vladimír Kostilník (nezávislý) uviedol, že je v kontakte s predstaviteľmi Chemlonu a Chemesu, no zo svojej pozície nemôže vstupovať do ich obchodných vzťahov. Dodal, že mesto sa už pokúšalo zistiť, či je možné získať pre Chemlon štátnu pomoc. Tú považuje v danej chvíli za rozhodujúcu.
Podľa neho ak štát podporuje výstavbu priemyselných parkov, v ktorých nakoniec nájde pracovné uplatnenie len napríklad 60 zamestnancov, v prípade Chemlonu a ďalších firiem, ktorých výroba sa odvíja od dodávok chemlonského vlákna, by tým štát pomohol zachovať viac ako 300 pracovných miest v regióne.
Kostilník vysvetlil, že platná legislatíva nedovoľuje poskytnutie štátnej finančnej pomoci súkromným firmám. Podľa neho sa v tomto prípade dá urýchlene prijať zákon, aby štát mohol vstupovať do súkromných spoločností, ktoré sú pred krachom alebo bankrotom.
Hopta: List priamo premiérovi
Na rokovaní z úst primátora odznelo, že pád Chemlonu priamo ovplyvní aj ekonomiku mesta, ktoré je v súčasnosti na druhom mieste v ekonomickej sile v Prešovskom kraji: "Toto zakladá jeden z prvkov, že ním už nebudeme."
Podľa neho s tým treba rátať aj pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok. Ivan Hopta (Úsvit) navrhol, aby poslanci prijali uznesenie, že mesto žiada vládu, aby čo najrýchlejšie hľadala riešenie, ako pomôcť spoločnosti Chemlon. Vyslovil sa, že ho má na Úrade vlády dostať do rúk priamo premiér Fico (Smer). Hoptov návrh schválilo 17 z prítomných poslancov. Uznesením zaviazali mesto, aby list so žiadosťou o pomoc pre Chemlon poslali vláde najneskôr do konca budúceho týždňa.
Zamestnanci dostanú ďalšie zálohy
HUMENNÉ. Na rokovaní odborov pri a. s. Chemlon s vedením závodu, ktoré sa uskutočnilo v utorok, sa zmluvne dohodlo, že zamestnancom sa budú splácať septembrové výplaty v ďalších týždenných splátkach po 100 eur.
Vyplácanie októbrovej výplaty je podľa odborárky Kataríny Cárikovej zatiaľ neisté. "Vyplácanie miezd za september by mal v týždenných splátkach dostávať každý zo zamestnancov. Ďalšie vyplácanie v hotovosti začína vo štvrtok 29. októbra a bude trvať dva dni," uviedla Cáriková.
Nie je jasné, dodala, ako to bude s vyplácaním októbrových výplat. "Dohodli sme sa so zamestnávateľom, že pri podpisovaní dohôd o rozviazaní pracovného pomeru by mali zamestnanci dostať výplatné pásky tak za september, ako aj za október, aby bolo jasné, aká odmena im prináleží," vysvetlila Cáriková na margo štvrtkového stretnutia zamestnancov Chemlonu, na ktorom sa budú tieto dohody podpisovať. V súvislosti s hromadným prepúšťaním dodala, že v aktuálnom zozname figuruje 311 pracovníkov, ktorých by sa malo dotýkať.
Podľa vyjadrenia zástupcu Assets Management Vladimíra Bačišina septembrovú výplatu by mali zamestnanci Chemlonu dostať v troch až štyroch splátkach. Hovorca jediného akcionára závodu v utorok informoval o hromadnom prepúšťaní zamestnancov Chemlonu. Zároveň konštatoval, že majú nárok na nevyplatené mzdy a nikto z vedenia tento záväzok nespochybňuje.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín