O (ne)existenciu tepelnej elektrárne sa bojuje na troch frontoch. Už dnes problém dostanú na stôl trebišovskí poslanci pri rokovaní o koncepte územného plánu. Ešte pred Vianocami by mal o osude elektrárne rozhodnúť aj Krajský stavebný úrad v Košiciach. Treťou rovinou je Najvyšší súd, kam sa developer elektrárne údajne odvolal po prehre týkajúcej sa osvedčenia.
TREBIŠOV. Rôzne fázy príprav nového územného plánu mesta poslanci prerokovali už viackrát. Naposledy v septembri posudzovali pripomienky k návrhu konceptu územného plánu. O lokalite Cukrovarskej ulice, kde developer (ČES) tepelnú elektráreň plánuje vybudovať, sa vtedy hovorilo v súvislosti so žiadosťou tunajších obyvateľov. Tí chcú, aby zóna Cukrovarskej bola zmiešanou, respektíve aby sa tu zachovala obytná časť s možnosťou kombinácie s niektorými druhmi priemyslu, ale nie energetickým.
Mesto s elektrárňou nesúhlasí. Jej zahrnutie nedalo do zadania územného plánu aj preto, že ČES o to oficiálne nežiadal. Developer až počas príprav konceptu o zahrnutie elektrárne požiadal s odôvodnením, že už do projektu veľa investoval. Mesto požiadavku vyhodnotilo ako neopodstatnenú vzhľadom na viacnásobný nesúhlas zastupiteľstva a žiadosť ČES zamietlo. Koncept územného plánu dnes poslanci dostanú na stôl načisto a je ich rozhodnutím, ako s elektrárňou, respektíve s podmienkami pre jej výstavbu naložia.
Nové štúdie musia mať do Mikuláša
Druhým frontom, kde sa vedie boj o elektráreň, je krajský stavebný úrad. Ten vedie územné konanie. Na ústnom pojednávaní v marci 2009 elektráreň pripomienkovalo rekordných 3 500 ľudí. Zásadnou bola pripomienka občanov Cukrovarskej ulice, ktorí napadli stanoviská dvoch trebišovských úradov - obvodného úradu životného prostredia a regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Okresný hygienik dal napríklad elektrárni zelenú s podmienkou, že ľudí z Cukrovarskej presťahujú. Krajský stavebný úrad musel konanie prerušiť a vyžiadal si stanoviská nadriadených orgánov oboch úradov. Krajský úrad životného prostredia verdikt obvodného úradu životného prostredia doplnil a zmenil, hlavný hygienik stanovisko trebišovskej hygieny celkom zrušil. Odporučil vypracovať nové štúdie týkajúce sa hluku a dopadov na zdravie obyvateľov.
ČES následne požiadal o predĺženie lehoty na dodanie nového stanoviska trebišovskej hygieny. Do termínu, ktorý stanovil krajský stavebný úrad, to ČES nestihol. Prednosta krajského stavebného úradu Martin Petruško včera potvrdil, že developer požiadal o ďalší odklad: "Žiadal o predĺženie lehoty na dodanie stanoviska trebišovského regionálneho úradu verejného zdravotníctva s tým, že sú k tomu potrebné nové štúdie. S odkladom súhlasil aj samotný úrad, čo potvrdil písomne. Územné konanie sme prerušili na ďalších 60 dní." Termín, kedy ČES musí dodať všetko potrebné, je 7. decembra. Inak krajský stavebný úrad územné konanie zastaví.
Spor ČES verzus rezort na Najvyššom súde
Treťou rovinou, kde ČES o projekt bojuje, sú súdy. Podmienkou pre získanie územného povolenia je totiž osvedčenie o súlade investície s koncepciou energetickej politiky od ministerstva hospodárstva. ČES osvedčenie začiatkom roka 2007 získal. Na jar 2008 ministerstvo po preskúmaní nových skutočností developerovi osvedčenie odobralo a nariadilo nové konanie. ČES za to ministerstvo zažaloval. Žiadal preskúmanie zákonnosti rozhodnutia rezortu. Po viac ako roku a pol Krajský súd v Bratislave začiatkom augusta 2009 rozhodol, že postup rezortu bol správny a žalobu ČES zamietol. Podľa našich informácií sa ČES odvolal na Najvyšší súd. Odvolanie hneď po pojednávaní pre médiá potvrdil len právnik spoločnosti. Aktuálne ČES s médiami nekomunikuje. Potvrdiť odvolanie a termín pojednávania nedokázal ani hovorca rezortu Branislav Zvara: "My rešpektujeme rozhodnutie krajského súdu. Ku krokom opačnej strany sa nemáme dôvod vyjadrovať."
Fakty
Kto je proti elektrárni
- Občania mesta a regiónu. Potvrdili to petíciou s 11-tisíc podpismi.
- Mesto Trebišov. Potvrdili to opakovanými uzneseniami poslanci zastupiteľstva.
- Pestovatelia a výrobcovia tokajských vín. Obávajú sa negatívneho vplyvu na kvalitu vína.
- Ministerstvo hospodárstva. Stratégia energetickej bezpečnosti s elektrárňou v Trebišove neráta.
- Slovenský pozemkový fond.
- Slovenská elektrifikačná a prenosová sústava (SEPS).
- Odbor civilnej ochrany a krízového riadenia na Obvodnom úrade v Trebišove.
- Východoslovenská distribučná spoločnosť.
- Krajský úrad životného prostredia. Súhlasné stanovisko Obvodného úradu životného prostredia v Trebišove zmenil a doplnil.
- Úrad verejného zdravotníctva. Súhlasné stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove zrušil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín