TREBIŠOV. Mesto zaplatilo kruhák z vlastnej kasy. Jeho výstavbu ešte predražili prekládky inžinierskych sietí. Mestskí poslanci kritizujú, že dopravné riešenia pri supermarketoch vždy hradia obchodné reťazce. S výnimkou Trebišova.
Dvojročné naťahovačky
Pozemky pod súčasným Tescom patrili mestu. Poslanci schválili ich odpredaj investorovi ešte v auguste 2006. Predchádzalo tomu splnenie podmienok mesta. Okrem iného žiadalo, aby supermarket vyriešil parkovanie inak, ako na povrchu, a aby nový areál zapadol do priestoru medzi hotelom Zemplín a magistrátom. Samozrejmosťou bolo, že dopravné riešenie zabezpečí a uhradí investor.
Tender na kúpu pozemkov vyhrala spoločnosť Istrofinal, a. s. Kvôli netradičnému riešeniu vizuálu supermarketu s novým námestím, fontánou a podzemnými garážami musela absolvovať zdĺhavý proces schvaľovania na centrále Tesco Stores v Londýne. Začiatok výstavby komplikovala aj budova, ktorá na pozemkoch stála a bolo ju nutné zbúrať. Patrila štátu, ale v tendri na jej odpredaj vyhrala iná firma, od ktorej ju Istrofinal musel kúpiť. Výstavbe bránili aj spory so spolumajiteľmi budovy. Po všetkých peripetiách začal investor výstavbu vlani na jar.
Prekvapenie: Objazd zacvakalo mesto
Počas dvojročných naťahovačiek poslanci dostávali len priebežné správy. Supermarket odovzdali začiatkom júna 2009 a súbežne asi 100 metrov od neho budovali nový kruhový objazd. Až potom sa prevalilo, že investíciu zaplatí mesto a nie investor.
Poslanec Ján Grega (SNS) žiadal vysvetlenie, prečo to platí mesto a koľko to stálo.
Primátor mesta Vladimír Anďal (KDH) uviedol, že nerátali s investíciou do rozvodov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) a Východoslovenskej energetiky (VSE), ktoré sa nachádzali pod objazdom alebo v jeho tesnej blízkosti. Mesto sa to vraj dozvedelo až tesne pred výstavbou: "Museli sme veci robiť inak. Je tam dupľom potrubie. Teraz sú všetky trasovania nové." Argumentoval, že mesto "dostalo nôž na krk". Keby nesplnilo podmienky VVS a VSE, nemohlo by stavať. Navrhol, aby zostavili komisiu z poslancov: "Prídete na mestský úrad, prejdete položku po položke a zistíte, čo sa prečo navýšilo."
Nahnevaní poslanci
Gregu vyhýbavá odpoveď vytočila: "Ty hovoríš o vode a elektrine, ale ja hovorím o tom, prečo sme to financovali my a nie investor." Anďal reagoval: "Mali sme to nechať tak?" Grega oponoval: "Malo to robiť Tesco."
Ku kritike sa pridal aj František Michalčík (Smer): "Bolo tam preinvestovaných veľa financií. Neobstojí argumentácia, že voda, že elektrina."
O tému sa zaujímal aj Jaroslav Papák (nez.): "Predpokladali sme, že podmienka zaplatiť dopravné riešenie sa dostala do zmluvy o predaji, ale nie je to tak." Divné podľa neho je, že vedenie mesta o tejto "zmene plánov" neinformovalo priebežne: "Vlani sa čosi okrajovo hovorilo, že prispejeme na objazd 33-tisíc eurami. Nikto nič nepovedal a zrazu sa dozvieme, že mesto to platí celé. Kým svetelné križovatky alebo kruhové objazdy pri supermarketoch vždy platí investor, Trebišov je výnimkou - tu sa na to poskladáme všetci."
Stanovisko
Mesto uprednostnilo parkoviská
O jasné vysvetlenie, koľko objazd stál a prečo ho platilo mesto, sme požiadali magistrát. Prednosta Rastislav Petrovič potvrdil domnienku poslancov, že do zmluvy o predaji pozemkov sa podmienka, aby dopravné riešenie zaplatil investor, nedostala: "Počas rokovaní sa o tom hovorilo, ale vzhľadom na situáciu mesto od tejto podmienky upustilo. Brali sme do úvahy fakt, že projekt trebišovského Tesca je unikátny, čo spôsobilo obrovské vyvolané investície. Vytvorením podzemného parkoviska s 260 miestami investor mestu pomohol vyriešiť vážny problém s nedostatkom parkovacích miest. Ich výstavba sa dosť predražila, lebo stavbári museli ísť do väčšej hĺbky, ako sa predpokladalo. Investor zainvestoval aj do mestských chodníkov, čo nemusel." Dodal, že kruhový objazd tu mesto potrebovalo nielen kvôli supermarketu, ale aj kvôli zvýšeniu bezpečnosti dopravy: "Už predtým tu bola vysoká frekvencia dopravy, neďaleko je nové sídlisko, hotel Zemplín, obchodný dom Paričan, na Gorkého sa odbočuje k škole, do mestskej časti Paričov a podobne."
Podľa prednostu mal kruhový objazd pôvodne stáť asi 153-tisíc eur (4,6 mil. Sk). Kvôli preložkám sa to predražilo o ďalších 33-tisíc eur (milión Sk). Stavebné práce robila spoločnosť Eurovia, a. s.
lyv
Porovnanie
V celom Zemplíne to platia investori
A ako je to inde? Svetelnú križovatku pri Kauflande v Michalovciach zaplatil reťazec. Veľký kruhový objazd na výpadovku na Zemplínsku šíravu zastrešilo Zemplín centrum. Investori prispievali na svetelné signalizácie pri tunajšom Tescu či Hypernove. Kruhový objazd na výpadovke na Sobrance zaplatila Slovenská správa ciest. Mesto Michalovce investovalo len do kruhových objazdov vo vnútornom okruhu mesta, kde v blízkosti nie sú investori - na ul. M.R. Štefánika postavilo dva a jeden na Hollého ulici. Aj v maličkom Kráľovskom Chlmci kruhový objazd pri Tescu platil investor.
Rovnako je to v hornom Zemplíne. Slovenská správa ciest hradila veľký kruhový objazd v Snine, mesto naň len prispelo. V Humennom svetelné signalizácie pri supermarketoch zaplatili Hypernova, Tesco aj Lidl. Kaufland vybudoval kruhový objazd. Druhý na výpadovke na Medzilaborce uhradil samosprávny kraj a tretí - najväčší - pod nadjazdom Slovenská správa ciest.
Primátor Humenného Vladimír Kostilník (nez.) potvrdil, že rovnaký model financovania dopravných riešení pri supermarketoch platí v mestách celého Prešovského samosprávneho kraja.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín