Text agentúry SITA sme o 22:15 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. „Budete dnes rozhodovať o tom, ako sa bude uberať slovenská justícia. Veľa slušných sudcov na vaše rozhodnutie čaká,“ povedal pred rozhodovaním disciplinárneho súdu právny zástupca Allan Böhm. Pri čítaní rozsudku sa najskôr mohlo zdať, že jeho odkaz členovia senátu vypočuli. Nie nadlho.
Chýba vám týždenná dávka absurdných správ z justičného prostredia? Vaše túžby uspokojí disciplinárny súd. Komentár Lukáša Filu: Absurdné správy zo súdov
Po chvíľke bolo vidieť na Böhmovi aj jeho klientovi, michalovskom sudcovi Stanislavovi Sojkovi, veľký údiv. „Sudca sa uznáva vinným zo závažného disciplinárneho previnenia,“ čítal predseda senátu. Sojka porušil sudcovskú etiku tým, že vlani v septembri napísal list prezidentovi a údajne v ňom uviedol množstvo poloprávd, invektív voči predsedovi súdu Jozefovi Soročinovi, jemu blízkemu advokátovi Jurajovi Kusovi a bývalému ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi.
Absurdné
Aké? Predseda senátu to nevysvetlil. Čím konkrétne sa sudca previnil, nie je zrejmé ani po včerajšom konaní, počas ktorého sa listu nevenovala veľká pozornosť. Sudca ani jeho obhajca sa voči tejto časti disciplinárneho návrhu ani veľmi nebránili. Snahu trestať niekoho za to, že napísal list prezidentovi, považujú totiž za „absurdný“.
Prečo by nemohol sudca písať prezidentovi, nevysvetlil včera ani Soročina. „Nie som Daniel Lipšic, ktorý dopredu vyjadroval svoje stanoviská o vine a nevine sudcov a vieme, aké boli z toho dôsledky. Sám som jeho obeťou,“ povedal.
Sudca pritom využil právo ako každý iný občan. Prezidentovi sa sťažoval na disciplinárne konanie, ktoré sa voči nemu začalo. Na to, že od júna 2008 nemôže pojednávať, lebo mu vtedajší minister Harabin pozastavil výkon funkcie, a to „pre dôvodné podozrenie“, že v decembri 2007 sprístupnil obsah odvolania k trestnej veci, o ktorej rozhodoval. Poskytnúť ho mal známym sudcom, prokurátorom, sudcovskej rade michalovského súdu a poslancovi Danielovi Lipšicovi, od ktorého sa to potom dozvedela verejnosť.
Vypočujte si záverečnú reč navrhovateľa Jozefa Soročinu a obhajcu Allana Böhma, ktorý zastupoval sudcu Sojku.
Zdroj: Aliancia Fair-play
Sojka tvrdil, že žiadne odvolanie nikomu neposkytol. S Lipšicom sa nepozná a so známymi hovoril len o citáte advokáta Kusa, ktorým ho v odvolaní napadol. Napísal, že Sojka by už nemal byť trestným sudcom, pretože ako bývalý prokurátor nie je nezaujatý. Disciplinárny súd včera tento disciplinárny návrh Soročinu zamietol.
Sojkovi sa podľa súdu nepodarila preukázať vina, že by odvolanie sprístupnil ďalším. Za to, že o nezákonnosti disciplinárneho konania napísal prezidentovi, ho však potrestal. Sojka by nemal polroka dostávať polovicu platu.
Už 16 mesiacov poberá len 40 percent, pretože má pozastavený výkon. Keďže sa odvolal a konanie nie je ukončené, ani naďalej nebude môcť súdiť.
„Slušní sudcovia čakali iné rozhodnutie. Na také, ktorým by z týchto nezmyselných obvinení, z tejto snahy niektorých ľudí dostať zo súdov slušných, spravodlivých a neúplatných sudcov, bol sudca Sojka oslobodený,“ povedal po rozhodnutí Böhm.
Sojka ostal rozsudkom zaskočený. „Každý občan štátu má právo napísať list prezidentovi,“ povedal sudca, ktorý sa bráni, že vždy rozhodoval čestne, spravodlivo a bol neovplyvniteľný. „Ak preto sú podávané nejaké návrhy a preto chceme trestať sudcov, tak je to zlá cesta pre slovenskú justíciu.“
Gašparovič by netrestal
Včerajší verdikt spochybnil aj prezident Ivan Gašparovič. „Samotný fakt, že sudca Sojka napísal list prezidentovi, nie je opodstatneným dôvodom na disciplinárne konanie,“ odkázal cez hovorcu Mareka Trubača, ktorý zároveň dodal, že súdna moc je nezávislá, a preto do jej rozhodnutí prezident nemôže zasahovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín