SVÄTUŠE. V súčasnosti reštaurátori dokončujú opravu portálov hlavného a bočného vchodu. Robiť to musia priamo na mieste, keďže architektonické prvky nie je možné oddeliť a ošetriť v ateliéroch.
Neopravovali ho 40 rokov
Reformovaný kostol je dominantou obce. Týči sa nad ňou na úbočí kopca Lingó. Historici predpokladajú, že pôvodnú stavbu postavili ešte v období pred tatárskym vpádom, podľa odhadov na začiatku 13. storočia. V druhej polovici 15. storočia dostavali v gotickom slohu svätyňu, loď a južný portál. Najstaršími časťami kostola sú románska veža, donátorský chór a portál. Súčasnú podobu vzácny kostolík nadobudol po prestavbe v roku 1794. Odvtedy jeho hlavnú loď zdobí drevený maľovaný strop, maľby s rovnakou dekoráciou sú aj na chóre. V roku 1907 ku kostolu pribudovali severnú apsidu. Renovovali ho v rokoch 1909 a 1967.
"Dodnes patrí k najvzácnejším pamiatkam Medzibodrožia, ale do jeho reštaurovania sa dlho neinvestovalo. Pustili sme sa do toho postupne cez projekty. Grantové peniaze na reštaurovanie poskytlo Ministerstvo kultúry SR, časť sme získali cez grantové programy od Maďarska," vysvetlil starosta obce Gusztáv Liszkai.
Kostol a pivnice = turisti
V súčasnosti reštaurátori pracujú na vstupnom a bočnom vchode: "Musia pracovať priamo tu, lebo architektonické prvky sa nedajú dať dole, aby ich urobili v ateliéroch," povedal starosta.
Hoci je kostolík umiestnený excentricky od hlavnej cesty, podľa G. Liszkaiho sem často zablúdia náhodní turisti: "Najčastejšie maďarskí hostia, ale mali sme tu už aj Francúzov, Nemcov a podobne. Každý obdivuje zachovanosť kostola a vnútorné maľby. Také čosi vraj nikde inde nevideli."
Dodnes sa tu konajú bohoslužby aj svadby. Národná kultúrna pamiatka je jedným z lákadiel, ako do obce prilákať turistov a rozvíjať cestovný ruch. "Podmienky sú. Okrem kostolíka máme aj tufové pivničky, ktoré sú nielen malebné, ale miestni tu dorábajú aj skvelé vína. V súčasnosti dolaďujeme novú webovú stránku, verím, že cez internet sa o nás dozvie viac ľudí," povedal starosta.
Dodal, že uvažujú aj o projekte, ktorý by riešil turizmus v obci: "Návštevu kostolíka si ale môže naplánovať každý, kto má záujem. Stačí sa ohlásiť na obecnom úrade, mám od neho kľúče a sprístupním ho na požiadanie."
Čo sa hovorí
Legenda: Svätuše verzus Plešany
Starosta obce hovorí, že podľa starej legendy, ktorá sa tu traduje, vraj Svätuše dostali meno na pamiatku bitky, ktorá sa tu odohrala: "Hovorí sa, že práve na mieste dnešného kostola bola podpísaná mierová zmluva. Preto tomuto miestu dali meno Szent, čo je v preklade Sväté miesto a postavili tu kostol. Okolo neho postupne pribudli domy a neskôr dedinka, ktorú dnes poznáme ako Svätuše."
Rozvoju obce nesporne pomohlo aj to, že neďaleko je lom na kameň. Tento atribút zachytáva aj obecný erb – je na ňom baník s čakanom.
Zaujímavosťou je aj to, že Svätuše 29 rokov nemohli používať svoje pôvodné historické označenie, keďže názvy, pripomínajúce kresťanstvo, boli medzi rokmi 1960 - 1989 zakázané: "Týkalo sa to aj susednej obce Svätá Mária. Nás vtedy premenovali na Plešany, k pôvodnému názvu sme sa vrátili po roku 1989."
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín