Predstavitelia spoločností Chemlon a Chemes sa v utorok stretli na spoločnom rokovaní. Obidve spoločnosti potvrdili, že sú v priebehu budúcich dní pripravené rokovať o riešení momentálnej situácie so zablokovaním dodávok energií pre Chemlon. Zamestnancom vedenie Chemlonu ponúklo v priebehu tohto týždňa vyplatenie zálohy septembrovej výplaty. Odbory to vzali. S ďalšími právnymi krokmi počkajú do piatka, kedy im vedenie firmy prisľúbilo povedať, čo bude ďalej s výrobou.
HUMENNÉ. Do Humenného v utorok pricestoval v sprievode výrobného riaditeľa Chemlonu Petra Kušníra nový predseda predstavenstva Chemlonu Eugen Bekéni.
Zamestnanci dostanú zálohu
Dvojica počas dňa rokovala s odborármi. Podľa hovorcu Assets Management Vladimíra Bačišina Chemlon vyplatí zamestnancom dostupnú hotovosť, ktorú má na účtoch. V praxi to znamená, že v priebehu tohto týždňa by mal každý zamestnanec Chemlonu dostať na ruku zálohu septembrovej výplaty vo výške 100 eur.
Zástupkyňa odborárov Katarína Cáriková potvrdila, že o zálohu žiadali už minulý týždeň, pretože zamestnanci zostali bez peňazí. Možnosť vyplatenia zálohy včera prijali. Dodala, že zatiaľ neuvažujú o podaní kolektívnej žaloby, ako to uvádzali minulý týždeň. Po rokovaniach s vedením Chemlonu, ktoré budú pokračovať v priebehu nasledujúcich dní sú rozhodnutí čakať do piatka a reagovať podľa toho, ako sa situácia vyvinie.
Dohoda o ďalšom rokovaní
V utorok popoludní sa E. Bekéni stretol na spoločnom rokovaní so zástupcami Chemesu. Podľa Bačišina sa dohodli na ďalších rokovaniach. Bačišin zdôraznil, že nechcú, aby bolo 308 zamestnancov Chemlonu rukojemníkmi sporov medzi firmami a dohodli sa, že medzi sebou nebudú komunikovať cez médiá.
František Chvostáľ, podpredseda predstavenstva Chemesu potvrdil, že sa dohodli na tom, že obidva podniky budú spoločne rokovať. "Vysvetlili sme si prístupy k riešeniu problémov," povedal s tým, že predstavou Chemesu je, aby sa ich pohľadávky nezvyšovali.
Reagovať budú aj na návrh splátkového kalendára pohľadávok po lehote splatnosti, ktorý by začínal už tohto roku, prípadne v najbližších dňoch. "Celé riešenie problému je v tom, že stav našich pohľadávok voči Chemlonu nesmie ísť vyššie, naopak, musí byť znižovaný. A to sa dá dosiahnuť tak, že budú priebežne platiť a zároveň budeme mať priestor ako priebežne vyrovnať staré pohľadávky," povedal.
Dodal, že termín ďalšieho rokovania by im mal Chemlon navrhnúť už v stredu.
Predseda predstavenstva Chemlonu
Eugen Bekéni vysvetlil svoju doterajšiu neprítomnosť v Humennom tým, že absolvoval rokovania s potenciálnym zahraničným investorom, ktorý má záujem o Chemlon. Rovnako v zahraničí zabezpečoval nové zákazky pre podnik.
Uviedol, že niekoľko rokov žil v Austrálii a tam, rovnako ako aj na ázijskom trhu nadviazal zaujímavé obchodné kontakty, ktoré by chcel pri predaji chemlonského vlákna využiť. Bekéni poprel svoje rodinné väzby na niekoho zo spolumajiteľov Slávie Capital, ako to bolo prezentované na protestnom stretnutí zamestnancov. V prípade, že sa meno Eugen Bekéni ocitlo s menami spolumajiteľov Slávie Capital v orgánoch niektorých spoločností, treba za tým podľa neho hľadať osobu jeho otca, nie jeho.
Predstavitelia Chemlonu stále čakajú na rozhodnutie strategického investora. Nevylúčili, že by mohlo prísť v najbližších dňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín