otný príbeh zaujal aj exprezidenta Rudolfa Schustera. Napísal o ňom knihu v edícii Osobnosti.
TREBIŠOV. Obaja, autor knihy aj jej hlavná postava, sa v stredu popoludní stretli na besede v trebišovskej Zemplínskej knižnici. Séria podujatí, ktorými chcú organizátori pripomenúť Zemplínčanom, kto je Štefan Bubán, dnes pokračuje vo Vlastivednom múzeu, kde sprístupnia jeho výstavu Premeny. Všetky obrazy z nej chce múzeu podarovať.
Kniha okrem iného prezrádza, že Bubán sa na konci strednej školy rozhodoval medzi spevom a výtvarným umením. "Ta co ši šaľeni, budzeš komedianta robic," zaspomínal si na jasné ohodnotenie zámeru študovať spev v podaní jeho rodičov. Karta padla na výtvarné umenie, ktoré neskôr elegantne spojil aj so spevom, dlhé roky pôsobil v Speváckom zbore slovenských učiteľov. Dnes priznáva, že počas ciest po Európe si vtedy rozšíril obzor aj v umení. Na otázku čitateľov, prečo zostal v malom Trebišove, hoci jeho meno pozná takmer celý svet, reagoval: "Ukázalo sa to ako výhoda, lebo som nemal od koho čo odkukať. Hádam preto sa moja abstraktná tvorba odlišuje od všetkých ostatných, ja sa nepodobám na nikoho."
Viac o jeho umeleckej a životnej ceste, láske k rodnému Zemplínu, výstavách, tvorbe, sklamaniach či rodine hovorí kniha. Jeho príbeh v nej dopĺňajú desiatky fotografií, zachytávajúcich prierez jeho tvorbou.
Exprezident Rudolf Schuster vysvetlil, že s Bubánom sa zoznámil počas prípravy knihy o Jozefovi Fabinim, ktorý bol prvou osobnosťou výtvarného života, ktorú spracoval knižne: "Veľmi sa mi páčila jeho typicky 'bubánovská' krajina. Bol sa vtedy u Fabíniho poradiť, lebo chcel prejsť na abstrakciu. Ja som ho vtedy prehováral, aby to nerobil. Vždy bol skromný a tichý, ale aj tvrdohlavý, takže neposlúchol. Po rokoch môžem povedať, že urobil dobre - jeho tvorba je celosvetovo uznávaná."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín