Protestné zhromaždenie zamestnancov Chemlonu organizované odbormi bolo v stredu volaním do tmy. Nikto z ľudí, ktorí tam pracujú netuší, kto podnik vlastne kúpil od Slavie Capital. Nový vlastník spoločnosť Assets Management s nimi nekomunikuje, nového predsedu predstavenstva Chemlonu doteraz nikto nevidel. Ľudia chcú svoju výplatu za september a pravdu o tom, čo bude s podnikom ďalej.
HUMENNÉ. V stredu sa v bývalom Dome odborov stretlo 308 zamestnancov Chemlonu, ale aj odborári a zamestnanci z ďalších firiem, ktorých výroba je závislá od dodávok chemlonského vlákna.
Katarína Cáriková, ktorá zastupuje odborárov z Chemlonu povedala, že kríza Chemlonu začala v máji 2007, keď ich firma Nylstar Slovakia skrachovala a zostali bez koruny a bez odberateľov. Potom, čo súd rozhodol o správcovi konkurznej podstaty ich v júli 2008 kúpila Slavia Capital, ktorá sľúbila rozbeh firmy, dokonca zvýšenie platov. Cáriková povedala, že vtedy mala firma 573 zamestnancov. Nasledovalo ťažké obdobie, v lete s odstávkou výroby. V septembri sa výroba pomaly rozbehla, no krízu pocítil podnik v decembri 2008. Z podniku prepustili 200 zamestnancov. Po dvoch mesiacoch dostalo výpoveď ďalších 120 ľudí.
Výrobu znova rozbehli tento september s tým, že im bolo povedané, že majú zákazky a dokonca aj vyššie ceny za odobraté vlákno. Začiatkom septembra však výkonný riaditeľ Peter Kušnír odborárom oznámil, že 24. augusta Slavia Capital Chemlon predala Assets Managementu. Podľa Cárikovej nikto z tohto podniku a ani nový predseda predstavenstva Eugen Bekéni v Chemlone neboli a vyhýbajú sa komunikácii.
Zhromaždenie, ktoré malo za cieľ aj sprostredkovať stretnutie s novým vlastníkom Chemlonu, prípadne predsedom predstavenstva, sa zmenilo na "Čakanie na Bekéniho..." Eugen Bekéni, ktorý je novým predsedom predstavenstva akciovky Chemlon je totiž kľúčovou osobou. Ako jediný totiž môže zamestnancom povedať, či dostanú do nedele svoje výplaty a rovnako vedeniu spoločnosti vysvetliť, ako má zabezpečiť výrobu bez energií, za ktoré Chemlon dlhuje spoločnosti Chemes zhruba 3,3 mil. €.
Bekéni je podľa zamestnancov aj jediným kto dokáže odpovedať, či Chemlon skrachoval alebo nie. Všetky snahy zamestnancov aj odborárov skontaktovať sa s ním sú však neúspešné. Do Humenného za nimi neprišiel ani potom, čo Chemlon v pondelok pozastavil výrobu a 308 zamestnancov vrátane vedenia nevie, čo ďalej. Telefonicky s ním bola v stredu v kontakte len poslankyňa Jana Vaľová (Smer), ktorá prišla za zamestnancami na protestné zhromaždenie. Tvrdila, že jej povedal, že do Humenného príde okolo druhej popoludní. Pred druhou ale vraj svoj mobil vypol...
Inšpektoráty práce spozorneli
Na stretnutí sa meno Bekéni prepieralo z každej strany. Atmosféra v pléne hustla potom, čo Vaľová sprostredkovala telefonický hovor s riaditeľom banskobystrického úradu práce, ktorý nechal nové sídlo Chemlonu v Banskej Bystrici preveriť. Na adrese z obchodného registra sídli len advokátska kancelária, ktorá kontakt na Bekéniho neposkytla. Vo veci podľa riaditeľa už začal konať banskobystrický a prešovský inšpektorát práce. Odborári totiž oznámili porušenie kolektívnej zmluvy nevyplatením mzdy zamestnancom.
Čakajú v neistote
Cáriková uviedla, že ak zamestnancom do nedele neprídu na účty výplaty, príde do Humenného právnička odborárov, aby sa poradili o ďalších krokoch. Zamestnancom by pomohlo aspoň to, keby vedeli, že podnik končí, plynuli by im výpovedné lehoty a dostali by odstupné. Takto nemôžu ísť ani na úrad práce a sú bez peňazí.
Adriana Čornaničová, ktorá v Chemlone odrobila 21 rokov upozornila na ťažkú ekonomickú situáciu zamestnancov, ktorí nevedia, z čoho budú žiť a či sa vôbec niekedy do podniku vrátia. Podľa nej hrozí, že mnohí sa môžu stať kvôli tomu, že nemajú peniaze, aj bezdomovci.
Vaľová informovala, že s riaditeľom humenského úradu práce Ondrejom Bartkom chcú zorganizovať stretnutie majiteľov Chemlonu a Chemesu aj za prítomnosti odborárov, aby pomohli dojednať splátky dlhu za energie, ich znovuobnovenie a tak zachrániť výrobu. Bartko povedal, že zatiaľ sa ani im nepodarilo s E. Bekénim skontaktovať a úrad, aj keď chce, nemá s kým vo veci rokovať. Bekéni do Humenného na stretnutie včera neprišiel, rovnako ako nikto z majiteľov Assets Managamnetu, či Slavie Capital.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín