V podniku Chemlon, a. s., vládne medzi zamestnancami napätie. Nový vlastník podniku má problémy s platbami za energie a služby spoločnosti Chemes, v ktorej priemyselnom parku sídli. Ľuďom neposlal výplatu za september. Chemes Chemlon odpojil od elektriny. Spoločnosť Chemes tvrdí, že po vymáhaní pohľadávok inú cestu nemala. Pár kamiónov zo zahraničia stojí pred bránou areálu a čaká na vlákno. Zamestnanci Chemlonu budú v stredu proti správaniu nového vlastníka, ktorý s nimi nekomunikuje, protestovať.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom z tlačeného vydania denníka Korzár
HUMENNÉ. V akciovke Chemlon Humenné došlo nedávno k zmenám. Novým vlastníkom spoločnosti sa stala a. s. Assets Management. Aj keď hovorca Slávie Capital, ktorá pred zmenou spoločnosť vlastnila uviedol, že zmeny v akcionárskej štruktúre nebudú mať v súčasnosti na fungovanie a výrobný proces spoločnosti Chemlon vplyv, lebo spoločnosť eviduje postupne zotavovanie hlavných exportných trhov, pravdou je opak.
Zmeny a realita
Potom, čo Slávia Capital nie je od polovice augusta vlastníkom spoločnosti Chemes, sa po Humennom rozkríklo, že nový vlastník, ktorým je Bc. Ján Molnár, nechal urobiť v spoločnosti audit a pripravuje "veľké upratovanie". Malo by súvisieť aj s tým, že v areáli Chemesu by rád videl v budúcnosti liehovar. Informácie o budúcom výrobnom zámere Chemesu sme sa od spoločnosti snažili získať už niekoľko týždňov, no neuspeli sme. Na verejnosť prenikli informácie, že Chemlon Chemesu neplatí za energie a služby súvisiace s prevádzkou Chemlonu v priemyselnom parku Chemes a nový vlastník Chemesu to tolerovať nemieni.
Problémy sa odvíjajú od elektriny
Zamestnanci Chemlonu nás upozornili, že im už minulý týždeň odstavili na krátky čas elektrinu a v noci z nedele na pondelok museli kvôli odstaveniu od elektriny zastaviť prevádzku snovania. Ženy sa vraj z nočnej vrátili domov. Na polymerizácii vyprázdňovali nádrže so základnou surovinou na výrobu vlákna, aby v prípade, že bude podnik bez prúdu, sa nezničila celá technológia výroby vlákna.
V pondelok sme sa od žien, ktoré pracujú v Chemlone už 37 rokov dozvedeli, že do práce na prevádzku snovania ich mohlo prísť len zopár, aby mohli vyrábať vlákno pre spoločnosť Tytex, ktorá v areáli sídli a riadne odvádza platby Chemesu. Ostatní zostali doma. "Nevieme, čo bude ďalej. Robí nás tam tristo. Teraz sme mali najviac objednávok," povedali nám ženy.
Kamióny prišli po vlákno
Od zamestnancov sme sa dozvedeli, že kvôli odpojeniu od elektriny sa vraj znefunkčnila cestná váha a kamióny nemohli vážiť. V pondelok popoludní sme na zadnej bráne areálu stretli slovenského kamionistu, ktorý šiel po vlákno do Chemlonu, aby ho odviezol do Nemecka. Do areálu ho vpustili. Na vedľajšej bráne stál od rána ruský kamionista z Moskvy, ktorého dnu po vlákno nepustili, rovnako ako jeho poľského kolegu. "Povedali, že ma pustia nakladať zajtra," povedal nám Poliak.
Zamestnanci budú protestovať
Katarína Cáriková, zástupkyňa odborárov z Chemlonu nám v pondelok povedala, že situácia v podniku je po zmene vlastníka zložitá. Podľa nej je predseda predstavenstva v Banskej Bystrici a hoci mal byť na rokovaní s Chemesom minulý týždeň, do Chemlonu neprišiel nič povedať ani zamestnancom, ani vedúcim pracovníkom. Navyše, včera malo 300 zamestnancov Chemlonu dostať výplaty. Cáriková uviedla, že na účet neprišli Chemlonu žiadne peniaze a výplatu nemá nikto od riaditeľa až po posledného radového zamestnanca!
Keďže zamestnanci nevedia, čo bude ďalej, v stredu o jednej popoludní sa pred podnikom stretnú na protestnom zhromaždení. Humenský úrad práce zatiaľ nemá žiadne informácie o hromadnom prepúšťaní. Neinformoval ho včera o tom ani úrad práce v Banskej Bystrici, kde má podľa obchodného registra Chemlon svoje sídlo len pár týždňov.
Bekéni: Podmienky dodávky energií sú komplikované
Problémy pre TASR potvrdil predseda predstavenstva spoločnosti Chemlon Eugen Bekéni. "Podmienky dodávok energií do závodu sú z pohľadu existencie textilnej výroby mimoriadne komplikované. Enormne sa snažíme riešiť predaj a dodávky pre našich odberateľov, ale otázka vstupov je z pohľadu výroby rozhodujúca," uviedol. Ako dodal, v súčasnosti dokonca na báze zmluvy o exkluzivite prebieha komunikácia so silným strategickým investorom do spoločnosti.
V prípade ukončenia výroby textilných vlákien by v spoločnosti Chemlon prišlo o prácu 308 zamestnancov. "V súčasnosti aktívne vyvíjame komunikáciu nielen smerom k dodávateľom, ale aj zamestnancom. Prevzali sme konsolidovanú spoločnosť, pričom postupne pociťujeme oživovanie exportných trhov. Viacerí noví odberatelia, napríklad z Talianska, Nemecka či Indie, čakajú na naše dodávky. Snažíme sa robiť opatrenia, aby sa nám unikátnu výrobu podarilo zachovať," poznamenal Bekéni.
Stanovisko spoločnosti Chemes
František Chvostaľ, podpredseda predstavenstva Chemesu v pondelok informoval, že podľa dohody, ktorá zohľadňovala vývoj v čase finančnej či hospodárskej krízy, od februára 2009 Chemlon mal platiť svoje záväzky v dohodnutých lehotách splatnosti. "Nestalo sa tak a naše pohľadávky po lehote splatnosti voči tejto spoločnosti neustále rástli," povedal Chvostáľ. "V apríli sme upozornili vedenie spoločnosti, že prikročíme k ráznejším opatreniam, ak nenastane náprava v platobnom styku. V polovici júla tohto roku sme zorganizovali stretnutie so zástupcami predstavenstva spoločnosti Chemlon, kde sme znovu upozornili na neprimeraný stav pohľadávok po lehote splatnosti a dohodli sme sa, že ak nenastane výrazné zníženie pohľadávok po lehote splatnosti do konca júla, do polovice augusta, Chemes nedodá energie po plánovanej odstávke Chemlonu a v septembri Chemlon z dodávok energií odstaví. Koncom predchádzajúceho týždňa bola dodávka energií obmedzená, nie odstavená a to tak, aby nedošlo k výraznejším škodám a obmedzeniu výroby nášho partnera."
Vysvetlil, že po krátkom obmedzení dodávok niektorých druhov energií došlo k čiastočnému finančnému plneniu, a preto boli dodávky po krátkom čase obnovené. "V podstate posledné náhradné – krízové riešenie bolo o tom, že Chemlon bude platiť týždenne minimálne za odobraté množstvá. Za minulý týždeň sme ani túto hodnotu nedostali, a preto sme boli nútení pristúpiť k odstaveniu dodávok energií a to tak, aby Chemlon mohol plynule odstaviť cez víkend výrobu. Včera poobede, vzhľadom na to, že sme nedostali žiadne platby, ani avízo o platbách a naše pohľadávky po lehote splatnosti prekročili objem viac ako 4 – 5 mesačných dodávok energií a služieb, sme prikročili k ráznejšiemu odstaveniu dodávok energií a služieb."
Objem pohľadávok po lehote splatnosti má mať hodnotu viac ako 3 319 391 eur (100 miliónov korún). "Situácia nám nie je ľahostajná, ale musíme chrániť aj vlastné záujmy a záujmy našich veriteľov," uzavrel Chvostáľ.
kor
Chemlon Humenné
Jediným akcionárom a. s. Chemlon Humenné je a. s. Assets Management. Tá 28. júla tohto roka prevzala 92,01-% podiel na základnom imaní spoločnosti Chemlon od spoločnosti Slavia Capital Holding Ltd, pričom akvizíciu 100-% podielu zavŕšila koncom augusta. Predchádzajúcim majiteľom spoločnosti bola skupina Nylstar, ktorá sa sama ocitla v problémoch a aj v tejto súvislosti skončila jej prevádzka v Humennom v reštrukturalizácii.
Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, vývoj a predaj syntetických vlákien. Takmer 99 % produkcie Chemlonu Humenné smeruje na export, pričom hlavní odberatelia spoločnosti sú zo západnej Európy a Ázie. Koncovými užívateľmi vlákien spoločnosti Chemlon sú najznámejšie značky svetových výrobcov z oblasti módneho a športového priemyslu. Činnosť spoločnosti je kompletne integrovaná od polymerizácie až po textilné operácie ako snovanie.
TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín