Dvestomiliónová investícia Slovenska do cesty z Paloty na hranicu slúži dnes na to, aby Slováci mohli dať zarobiť poľským obchodníkom. Z Poľska k nám nepríde za nákupmi či turistikou ani noha. Alkohol v Poľsku zlacnel, silné euro Poliakov k nákupom nemotivuje. Východniari však vo veľkom nakupujú v Poľsku. A jediný slovenský obchodník v Palote končí...
PALOTA. Hraničným priechodom Palota - Radoszyce prechádza cez týždeň minimum osobných áut zo Slovenska. Cestou zaručene nestretnete auto s poľskou poznávacou značkou. Všetko však mení piatok a trhy v päť kilometrov vzdialenej Komanczi. Hraničným priechodom tam prúdia stovky áut z celého východného Slovenska. V opačnom smere je Poliakov v autách či autobusoch ako šafranu.
Hon za poľskými potravinami za babku
Pani Loziaková z Paloty hovorí, že tadeto prechádza v piatky kvantum ľudí z okresov Medzilaborce, Humenné, ale aj Prešov na trhy do Poľska. Nie však do najbližšej, tri kilometre vzdialenej obce Radoszyce: „Tam nie je ani obchod." Smerujú do Komanczi. Dôvod? „Vajíčka sú u nás po 0,17 eura (5,20 Sk), tam sú veľké po 0,08 eura (2,40 Sk). Kilo bravčovej krkovičky po 2,69 eura (81 Sk), kuracie prsia 3,09 eura (93 Sk)za kilo a stehná po 1,03 eura (31 Sk)."
Príroda vôkol Paloty vyráža dych. Poliaci však nechodia ani za turistikou, dedina je len v kurze chalupárov z blízkych slovenských miest.
O autobusy a vlak nie je záujem
Z Medzilaboriec je na hraničný priechod 11 kilometrov, do Komancze ďalších päť. Starosta Paloty Vasiľ Bomberovič nakupovanie Slovákov v Poľsku potvrdzuje. Hraničný priechod je len pre autá do 7,5 tony, takže nákladiaky tu nestretnete. Hoci autobusy majú výnimku, tiež ich tadiaľ prejde z poľskej strany minimum. "Cesta je zjazdnejšia z našej strany, z Poľska sú serpentíny a Poliaci cestu v zime slabo udržiavajú."
Vlakmi cez Lupkowský tunel necestuje z oboch strán cez rok takmer nikto. Od panej z Medzilaboriec sa dozvedáme, že nakupovať chodia jedine autom skratkou cez Havaj na Staškovce, Makovce, Miroľu, Komárnik do Krosna: „Na trhoch kúpite lacné potraviny, oplatí sa aj oblečenie, obuv."
Minulosť: Poliaci bažili po našom alkohole
V Palote, pri ceste k hraniciam, si pred 12 rokmi otvoril obchod Marek M. z Medzilaboriec. Zarobil si ako kuchár v Nemecku, doma sa chcel živiť podnikaním a využiť malý pohraničný styk. „Niekedy stála v Poľsku fľaša obyčajnej vodky 400, u nás 180 korún," hovorí. Do Paloty chodievali Poliaci vo veľkom. Okrem vodky leteli whisky, pivo, čokoláda, horčica, nepohrdli ani pivom. "Aj keď sme vstúpili do únie, tak sa im vyplatilo k nám chodiť. Predával som tu dvesto druhov pálenky," hovorí. "Ešte začiatkom mája minulého roku, keď bol v Poľsku štátny sviatok, na Slovensko chodila nakupovať polovica poľského národa. Len tadeto prešli za tie voľné dni dve tisícky áut z Poľska."
Koniec dobrých časov
Koniec dobrých časov v Palote priniesla zmena kurzu. "Vlani mali Poliaci kurz 3,25 zlotého k euru, v januári dali za jedno euro až 5 zlotých, teraz musia dať 4,25 zlotého," hovorí Marek. "Museli znížiť aj spotrebnú daň za alkohol. Fľaša alkoholu stála u nich 30, teraz 24 - 25 zlotých. Na Slovensku ich tá istá fľaška vyjde v prepočte na 27 zlotých. Whisky stojí u nás v prepočte 57, v Poľsku ju kúpia už po 47 zlotých, to je 3,32 eura (70 korún) rozdiel len na jednej fľaši. Už sa im k nám neplatí chodiť. Ak na Slovensku zdvihneme spotrebnú daň za alkohol, tak sme hotoví."
Marek hľadí na regály: „Toto je už výpredaj. Ešte tu potiahnem mesiac, kým sa neochladí a potom koniec, nemá to zmysel. Kurz urobil veľa. Malým podnikateľom v prihraničných oblastiach na Slovensku poškodil." Marek teda pomaly balí a chystá sa kuchárčiť. Nie však doma, ale vo Švajčiarsku."
Realita v neprospech Slovenska
„Nová cesta a hraničný priechod vybudovaný v slovensko-poľskej prihraničnej oblasti Palota- Radoszyce prispeje k oživeniu cestovného ruchu a rozvoju oboch prihraničných oblastí. Bude záležať na aktivite samospráv a podnikateľov, ako tieto možnosti rozvoja využijú," povedal v novembri 2003 vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda.
„Solinské jazerá v Bieszczadoch sú odtiaľto 60 kilometrov. Denne od mája do októbra sa tam premelie, odhadujem, 60 až 100-tisíc Poliakov. Už tu, tesne za našou hranicou, sa začína poľský prales. Chodí tam celý poľský národ. K nám cez tento hraničný priechod nepríde za turistikou nikto z nich. Poľský štát podporuje tých, ktorí sa rekreujú doma," komentuje očakávané oživenie cestného ruchu Marek.
Posledný obchodník v Palote zhrnie celý problém do jedinej vety: „My všetky peniaze vynesieme do Poľska."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín