PRIBENÍK. Pripravil ho Košický samosprávny kraj v spolupráci so strednými školami v kraji. Jeho cieľom bolo odstrániť bariéry medzi zdravou a hendikepovanou mládežou a vytvoriť symbolické mosty medzi oboma skupinami.
Krajská samospráva sa inšpirovala v nemeckom Xantene. Tam sa tento rok konal už 12. ročník podobného podujatia, na ktoré chodí asi 30-tisíc ľudí. Košičania pilotný ročník postavili na mládeži. Podľa šéfa odboru školstva Štefana Kandráča sa v areáli kaštieľa prezentovalo 29 samosprávnych stredných a 10 špeciálnych škôl v kraji. Celkovo tu bolo okolo 1 200 mladých ľudí a stovky návštevníkov.
Hostí z Nemecka prekvapila úroveň podujatia, ktoré organizátori pripravili v rekordnom čase. Vedúci nemeckej delegácie Klaus Brausch povedal: "Sme nadšení. Je tu veľa mladých ľudí. Účasť je nad očakávanie." Dodal, že u nich má práca s komunitou hendikepovaných tradíciu, ale začiatky tam tiež boli ťažké.
Celý kraj v jednom parku
Stovky študentov do Pribeníka prišli zo všetkých končín Košického kraja. V kaštieli a priľahlom parku nechýbali deti so zdravotným či mentálnym postihnutím, niektorí na vozíčkoch. Ako tí "zdraví" mohli vidieť, napriek hendikepom veľa dokážu. Pestrú zmes stánkov a celkovú atmosféru dopĺňal program. Až na vystúpenie známeho páru Plačkovcov a No Name si školy všetko pripravili samy. Podobne ako v stánkoch, aj na pódiu sa predstavili tí najlepší zo svojich škôl. Diváci mohli obdivovať spev, moderný tanec, divadelné etudy, folklór, módnu prehliadku, mažoretky, a podobne.
Zuzka Baloghová zo Špeciálnej školy v Michalovciach hosťom núkala cukrárske výrobky: "Všetko sme vyrobili sami. Naša škola bola aj v Xantene, bolo tam super, ale aj tu je dobre."
Zvedavci sa celý deň krútili aj okolo stánku školy na Opátskej ulici v Košiciach, kde študuje hendikepovaná mládež z kraja. Vozičkári si mohli vyskúšať športové disciplíny pri stánku športového gymnázia, za výkony im tlieskali zdraví rovesníci. Tvorba hendikepovaných a zdravých sa rozlíšiť nedala - všetci ukázali to najlepšie.
Hrali zadarmo
Košický župan Zdenko Trebuľa, ktorý vyskúšal miešané nápoje Michalovčanov a z recesie sa zahral na kováča pri stánku Košičanov, uviedol, že Mosty bez bariér napriek rozsahu KSK nestáli nič: "Hoci to tak vyzerá, nestálo to ani cent. Nebolo to potrebné, program, a fakt skvelý, pripravili školy. Zvonku boli len Plačkovci a No Name - a tí vystúpili zadarmo."
Jeho slová potvrdil aj frontman kapely Igor Timko: "Prišli sme sem špeciálne kvôli tomuto, veľmi radi a bez nároku na honorár." Dodal, že za akciu u neho intervenoval riaditeľ košického konzervatória. "Nebyť jeho, tak ani jeden z nás nezmaturuje," zažartoval si.
Podpredseda KSK Emil Ďurovčík atmosféru Príbeníka dôverne pozná: "Chodím sem na parkúry. Keďže ide o národnostne zmiešané územie, je to aj lepšie miesto na vytváranie symbolických mostov medzi zdravými a hendikepovanými, ale aj národnosťami, politikmi, náboženstvami. Všetko sa dá."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín