TREBIŠOV. Opovážlivosť stavebníkov dlhodobo kritizujú poslanci a žiadajú systémové riešenie. Zákon je ale bezzubý a úrad bezmocný. Nedisciplinovaní stavebníci sa môžu "báť" akurát tak pokuty. Zo stavebných zákonov a stavebného úradu mesta si asi aj preto robia dobrý deň a stavajú, čo sa im zachce.
Centrum mesta sa mení na "búdkovce"
Chaotická výstavba je terčom kritiky poslancov aj občanov už niekoľko rokov. V rámci intenzifikácie zástavby totiž mesto umožnilo vytváranie nových stavieb okolo už existujúcich. Taktiež predalo niektoré mestské pozemky v dobrej viere, že tam vyrastie niečo, čo obohatí urbanizmus mesta. Opak bol pravdou - konečné dielo väčšinou vyzeralo inak ako v projekte, na základe ktorého stavebný úrad vydával povolenia. Výsledkom je, že centrum mesta sa premieňa na chaotické "búdkovce".
Do sumára architektonických skvostov možno zaradiť prístavby pri Berehove, stavbu pri gymnáziu, rôzne prílepky pozdĺž hlavnej ulice ako aj novostavby pri Bille. Tie sa dostali na pretras začiatkom marca. Ako sa totiž zistilo, podnikatelia nielenže postavili niečo iné ako mali a celkom zatienili Billu, ale načierno stavali na mestských pozemkoch.
Stavajú čo chcú, úrad je bezmocný
Stavebný úrad zasiahol a podnikatelia vyfasovali pokuty. Bolo na poslancoch, či im čierne stavby umožnia ex post zlegalizovať tým, že im predajú po metrovom páse mestských pozemkov. Už vtedy vedúca odboru výstavby Iveta Verešová potvrdila, že odvaha niektorých stavebníkov nepozná hranice a účinná páka, ktorou by sa dalo predísť porušovaniu zákona, neexistuje. Nie je totiž reálne, aby úrad kontroloval, či tá-ktorá stavba rastie podľa projektu. Nedisciplinovaným stavebníkom môže podľa zákona dať len pokutu, ktorá je pri vysokých investíciách do nových budov len kvapkou v mori.
Tým by ale každé mesto riskovalo možnú súdnu dohru, kde by si stavebník mohol nárokovať kompenzáciu za odstránenie a ušlý zisk. Aj preto ani v Trebišove toto krajné riešenie zatiaľ nepoužili. Väčšina poslancov aj v prípade čiernych stavieb pri Bille rozhodla, že pozemky podnikateľom predajú. Stavebný úrad následne určil, ako má celá zástavba vyzerať, aby tvorila homogénny celok.
Výlez na strechu, búda alebo terasa?
Po polroku je na svete ďalší problém. Stavebníci síce stavby pri Bille konečne upravili ako určilo mesto, ale na jednej z nich vyrástlo nedefinovateľné drevené čudo, podobné zastrešenej terase, ktoré vyzerá ako 3. poschodie. Upozornil na to poslanec Miroslav Halapin (SDKÚ) a žiadal vysvetlenie: "Je to v súlade s územným plánom? Čo sa s tým robí?"
Primátor mesta Vladimír Anďal (KDH) vysvetlil, že stavebný úrad koná v súlade so zákonom: "Bol povolený tzv. výlez na strechu, ale majiteľ to rozšíril. Porušil zákon, je to postavené načierno." Dodal, že územný plán v centrálnej mestskej zóne, kde sa stavba nachádza, neumožňuje výstavbu 3. poschodia. Povedal, že vec je v štádiu riešenia a stavebníka neminie pokuta.
Vedúca odboru výstavby Iveta Verešová považuje niektoré jeho vyjadrenia za predčasné: "Pravdou je, že na stavbe bol vykonaný štátny stavebný dohľad a začali sme priestupkové konanie. To ale nie je ukončené, lebo dotknuté strany majú ešte priestor na vyjadrenia." Potvrdila, že podľa projektu na streche stavby úrad povolil výlez, ale nie v podobe, v akej vyrástol: "Závery, či je stavba alebo jej časť čiernou, resp. či bude udelená pokuta, sú však predčasné. Vec je v šetrení, vyjadruje sa k tomu projektant, stavebný dozor aj stavebník. Keď padne rozhodnutie, budeme o tom informovať aj poslancov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín