HUMENNÉ. Slovensko reagovalo na marcovú žiadosť vysokého komisára OSN Antónia Guterresa o pomoc pre palestínskych utečencov a 20. júla podpísal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) dohodu s UNHCR a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM), že Slovensko na pol roka prichýli stovku palestínskych utečencov z utečeneckého tábora Al Waleed v Iraku. Do Záchytného tábora v Humennom pricestovali 26. augusta.
O Humennom mali pozitívne informácie
Po povinnom trojtýždňovom karanténnom pobyte je už Palestínčanov od minulého týždňa vídať v uliciach Humenného. Po prvých nesmelých nákupoch blízko tábora sa v piatok niektoré rodiny vybrali na pešiu zónu a prehliadku mesta. Včera ráno primátor Humenného Vladimír Kostilník prijal na pôde mestského úradu veľvyslanca Palestíny Hafeza Al Nimera. Ten uviedol, že utečencov navštívil už tri dni po ich príchode: "Na jednej strane je každý začiatok ťažký, ale na druhej strane mali pohodu. Prišli do relatívne istejšej atmosféry."
Hafez povedal, že skôr ako utečenci do Humenného prišli, sa k nemu dostali informácie o pozitívnej atmosfére pre humanitárnu činnosť v Humennom.
Prešli peklom
"V Iraku žije od roku 1948 zhruba 35-tisíc palestínskych utečencov. Malá časť z nich dokázala odísť z Iraku, ale veľká časť nedokázala a ostali v podstate v takom trojuholníku na hraniciach medzi Irakom, Jordánskom a Sýriou, kde je púšť. Keď v roku 2003 USA obsadili Irak, vznikol tam chaos," povedal Hafez s tým, že na to Palestínčania ako najslabší článok na Blízkom východe doplatili.
V nehostinných podmienkach púšte, bývajúci len v stanoch, sa stali terčmi agresívnych útokov. Trpeli hladom a masmédiá prinášali informácie o nedostatku zdravotníckej starostlivosti, bez ktorej zomieralo pri pôrodoch veľa žien. "Posledné tri-štyri roky tam títo ľudia prežívali doslova peklo, lebo sa o nich nikto nestaral, nebola žiadna aktivita, aby sa problém riešil," povedal Hafez.
Po tlaku medzinárodnej verejnej mienky menšie skupiny utečencov prijala pred časom Brazília, Sudán, Nórsko a Rumunsko.
Jeseň a zimu prežijú v Humennom
Hafez sa poďakoval obyvateľom Humenného za prijatie utečencov do svojho mesta: "Chcem im povedať, že títo ľudia nespôsobili tragédiu, v ktorej žijú. Bola spôsobená niekým tretím, ktorý je oveľa silnejší ako my."
Zdôraznil, že pobyt Palestínčanov v Humennom je dočasný a zo strany Humenčanov si bude možno vyžadovať väčšiu trpezlivosť, lebo medzi utečencami sú rôzni ľudia, tak ako všade. Pobyt by chceli využiť aj na to, aby sa naučili nejaký jazyk.
Hafez požiadal prostredníctvom médií Humenčanov o to, aby palestínskym utečencom pomohli pri ich aklimatizácii. Záchytný tábor v Humennom bude modelový pre podobné v Európe i vo svete. Utečenci už majú voľný režim, na opustenie tábora nepotrebujú priepustku. Minulý týždeň sa najčastejšie vyberali na nákupy potravín. V kurze sú hlavne sladkosti pre deti, ktorých je tam podľa našich informácií momentálne sedemnásť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín