Michalovčania zažili návštevu Františka II. Rákociho, neľahké obdobie poznačené cholerou, ale aj súboje rytierov, dobové tance a barokovú hudbu.
MICHALOVCE. Na tribúne pred mestským úradom sa odohrával príbeh prvej písomnej zmienky. Bolo to v roku 1244, keď pisár prvý raz na pergamene zaznamenal názov Michaloviec. V tomto roku si šľachtici z Michaloviec delili svoje majetky a rozdávali veno. Organizátori v programe poodhalil aj povesť, ktorá hovorí o vzniku mesta. Michalovce podľa legendy mali založiť traja stredovekí poľovníci, ktorým sa zapáčila okolitá krajina. Mesto dostalo názov podľa jedného z nich, Michala.
Do Michaloviec po vyše 300 rokoch zavítal aj František II. Rákoci. Bránami mesta prešiel na koni za potlesku poddaných a miestnej šľachty. Rákoci prišiel navštíviť michalovských zemepánov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do jeho vojska. Bolo to presne v roku 1703. Svoju oddanosť mu prisľúbili Ladislav a Ján Pongráczovci, Imrich Sztáray, Štefan Boronkay a ďalší michalovskí zemepáni. Práve z Michaloviec vyslal František niekoľko jazdcov s posolstvom k ruskému cárovi.
Cholera na námestí
Študenti Filozofickej fakulty v Prešove priblížili Michalovčanom aj neľahké roky, keď poddaný ľud sužovala cholera. V ťažkom období podávali chorým Zemplínčanom pomocnú ruku dvaja michalovský kňazi. Jeden z nich napokon cholere podľahol.
Námestie sa v sobotu večer premenilo aj na veľké trhovisko. Michalovské trhy boli niekoľko storočí známe v širokom okolí. V 19. storočí sa konali sedemkrát v roku a schádzali sa tu obchodníci celej Zemplínskej a Užskej stolice. Svoj tovar tu ponúkalo takmer 150 miestnych remeselníkov, ale aj predajcovia z Humenného, Sečoviec, Užhorodu a aj zo stoličného Sátoraljaújhely. V bohatom programe sa predstavil Folklórny súbor Svojina, FS Zemplín, Hnojňane z Mihaľovec, tanečný súbor Merlin zo Sniny, skupina historického šermu Choros z Prešova, divadlo Babadlo z Prešova, Divadlo DTS, Trio Tenerezza, huslista Matej Straják a ďalší. Podujatie pripravilo Mestské kultúrne stredisko, Zemplínske múzeum a mesto Michalovce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín