MICHALOVCE. Dobové originály, ktoré zachytávajú dnes už neexistujúce budovy a ulice Michaloviec, pochádzajú z obdobia Rakúska–Uhorska, Československej republiky a Slovenského štátu. Výstavu pripravilo Zemplínske múzeum v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom pri príležitosti 765. výročia prvej písomnej zmienky o meste Michalovce a pri príležitosti osláv Dňa mesta. Historik Martin Molnár vysvetlil, že originály starých pohľadníc pochádzajú z konca 19. storočia až do roku 1945: "Výstava je unikátna tým, že prvýkrát sú vystavené originály. Je to vyše štyristo dobových pohľadníc. Základ tvorí súkromná zbierka Jána Dobrovoľského, Jaroslava Gorasa, otca Atanáza z kláštora redemptoristov, Zemplínskeho múzea a ďalších zberateľov."
Objavíte zabudnuté budovy a ulice
Najstaršie pohľadnice sú z konca 19. storočia. "Sú to unikáty, vtedy sa ešte písalo na prednú stranu, kde bola aj fotografia. Až po roku 1906 sa začalo písať na zadnú stranu. Predtým tam mohla byť iba pečiatka pošty," objasnil Molnár. "Zachytávajú aj urbanistický vývoj mesta. Sú na nich mnohé budovy, ktoré už dnes nestoja. Napríklad Ackermanov hostinec, michalovská synagóga, pivovar a mnohé ďalšie," upresnil.
Na výstave sú aj tri výnimky. Okrem pohľadníc je tu vystavená aj veduta - najstaršie zobrazenie mesta. Pochádza z konca 18. storočia. Unikátom je aj pamätná fotografia Landsmanovej elektrárne, kde bol pôvodne sztárayovský mlyn. Na fotografii z roku 1912 sú všetci zamestnanci. Treťou výnimkou je mapa Michaloviec z obdobia Československej republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín