Ľuďom z Maťoviec prekáža, že skener proti pašerákom má nepríjemný zvuk. V Čiernej nad Tisou sa ho báť nemusia. Na druhý skener chýbajú peniaze.
MAŤOVCE. Ňezďelajem biznis? Na začiatku takmer každého prípadu pašovania tovaru z Ukrajiny na Slovensko je tá istá otázka. Kto chce prepašovať cigarety, ktoré predá za viac ako dvojnásobok ich pôvodnej ceny, potrebuje spojku. Najlepšie železničiara, ak si vybral cestu po koľajniciach. Príležitostí je veľa. Náhodný rozhovor počas návštevy trhu v Užhorode či pri káve vo vlakovej stanici.
Inak to nefungovalo ani pri pašovaní cez želežničný priechod Užhorod-Maťovce. Ten skomplikoval röntgenový skener. Čínsky prístroj rýchlo odhalí, či sa pod uhlím pre elektráreň Vojany, či rudou do US Steel, neskrývajú tisícky kartónov cigariet. Po mesačnej prestávke, ktorú si zrejme vynútili pašeráci, skener znovu funguje.
Pozor, ide vlak! „Práca s ním je jednoduchá,“ hovorí operátor v búdke za plotom. V dedinke na východe Slovenska počuť len svrčky a príležitostne auto s colníkmi či pohraničnými policajtmi.
„Pozor, ide vlak! Pozor, ide vlak!“ ozýva sa z ampliónov. K skeneru, ktorý tvoria dva panely okolo koľajníc, sa blíži nákladný vlak z Ukrajiny. Denne ich prichádza dvanásť, každý má okolo 40 vagónov. „Keď vlak vchádza do skenera, stačí, aby spomalil na takých 15 kilometrov za hodinu,“ hovorí špecialista pri skeneri. Zamyslí sa a po telefonáte do Bratislavy už odkazuje na hovorcu. Rozprávať nechcú ani zamestnanci železníc a dopravnej spoločnosti Cargo.
Kompromis Tlak na hranicu Ukrajina napadla skener v Maťovciach pre vysokú radiáciu, v auguste slovenská vláda ustúpila a skener vypla, straty zo zastavenia dodávok pre US Steel by podľa vlády dosť prevýšili možné zisky pašerákov, škody odhadla na 35 miliónov eur do konca roka, skener odhalil nelegálny dovoz vyše 1,6 milióna cigariet, len na daniach by tak štát prišiel o 183-tisíc eur .
„Mali by ste ho zbúrať a zobrať do Bratislavy,“ sťažujú sa na zvukovú signalizáciu skenera domáci v miestnej Csárde. Ten hlasno a nepríjemne pípa.
Operátor zapína skener až keď prejde rušeň a dva vozne. Taký je kompromis za minulý týždeň. Ostane to tak, kým nebudú známe výsledky nezávislých meraní Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.
Ukrajinská korupcia „Neverím, že na skener útočili zo zdravotných dôvodov,“ hovorí bývalý ukrajinský tajomník ministerstva pre európsku integráciu Oleh Rybačuk. Kariéru začínal na colnici. Korupcia na Ukrajine podľa neho siaha tak vysoko, že by ho neprekvapilo, keby pašeráci presadili vypnutie skenera. Bola to ľvovská pobočka železníc, kto v auguste rozhodol, že zablokuje nákladnú dopravu, ak sa skener nevypne. Argumentovali radiáciou, ktorej sú vystavení rušnovodiči.
Keď pred tromi dňami ukrajinskí aj slovenskí špecialisti merali radiáciu skenera, zhodli sa, že vyžarovanie nie je zdraviu nebezpečné. Dá sa povedať, že aj mobil vykazuje vyššie hodnoty. Potvrdila sa tak verzia nášho Úradu verejného zdravotníctva o neškodnosti skenera.
Bez Slovákov to nejde Pašovanie je pre železničiarov citlivá téma. „Bez ich spolupráce by sa pašovať dalo len ťažko,“ rozpráva riaditeľ hraničnej polície v Sobranciach Miroslav Uchnár. Vlaky majú pre pašerákov veľa výhod. Ak aj colníci objavia kontraband, je ťažké dokázať, že v tom mal prsty niekto, kto má informácie o logistike nákladných vlakov. Ten, kto vie, kde stoja a kedy bude možné spod uhlia vyložiť cigarety, alkohol či ropné produkty.
Železnice sú medzi ukrajinskými pašerákmi populárne aj preto, že hraničné rieky Uh či Latorica sú rovnako ako zelená hranica monitorované kamerami a hliadkami. Balíky zamaskované ako kusy dreva, sa darí odhaliť skôr, ako doplávajú na slovenský breh. „Keďže Ukrajinci sa nemôžu sťažovať na to, že máme v lesoch viac hliadok či kamier, využili ako výhovorku radiáciu,“ myslí si Uchnár.
„O Maťovciach sa popísalo, narobili reportáže, ale to, že najväčší suchozemský prístav Čierna nad Tisou je bez skenera, nič,“ rozpráva železničiar z Maťoviec. Ani on nechce byť menovaný. Podľa hovorcu colníkov Jakaba by skener chceli aj v druhom železničnom priechode, chýbajú však peniaze. Pašeráci, ktorým prirástli vlaky k srdcu, majú stále k dispozícii Čiernu nad Tisou.
Foto - SME/VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Foto - SME/VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín