Podľa firmy, ktorá biodegradačnú plochu prevádzkuje, sú obavy Strážčanov neopodstatnené.
STRÁŽSKE. Pri meste Strážske budú dekontaminovať pôdu znečistenú ropnými produktami. Prevádzka s biodegradačnou plochou sa nachádza pod lesom pri výjazde zo Strážskeho smerom na Vranov nad Topľou. Podľa firmy EBA, s. r. o., ide len o obnovenie činnosti biodegradácie odpadov. Prevádzka sa tu nachádza od roku 1980. Firma tvrdí, že v areáli sa nenachádza žiadna skládka odpadov. Spoločnosť vybudovanie skládky ani neplánuje. Obavy obyvateľov sú podľa firmy neopodstatnené.
Poslanci: Mesto je dosť zaťažené
Prevádzkou firmy EBA, s. r. o., v Strážkom sa zaoberala komisia životného prostredia tunajšieho mestského zastupiteľstva. Komisia vyjadrila nesúhlas k prevádzke biodegradácie nebezpečných odpadov technológiou Ropstop. Opierali sa aj o nesúhlas obyvateľov.
"Mesto je v situácii, keď nie je doriešený problém kontaminácie jeho územia polychlórovanými bifenylmi, keď je v meste umiestnená a prevádzkovaná Skládka odpadov Hôrky – Pláne, na ktorú je zvážaný nebezpečný odpad v nie zanedbateľných množstvách. V povedomí ľudí rezonuje možné ohrozenie ich zdravia," píše sa v stanovisku komisie.
Poslanec a predseda komisie Martin Šuľak (KDH) na rokovaní zastupiteľstva zároveň dodal, že hoci sú obyvatelia a poslanci nespokojní, prevádzka spĺňa všetky zákonné požiadavky. "Oni všetko splnili. Nemôžeme priamo zasiahnuť. Všetko majú ošetrené," povedal.
Poslankyňa Liduška Bušaničová (nez.) tvrdí, že napriek tomu, že prevádzka je legálna a v súlade so zákonmi, mesto by malo dohliadať na jej chod. "Budeme sledovať, čo sa tam uskladňuje a aké množstvo," povedala.
Primátor: Budeme ich kontrolovať
Primátor Vladimír Dunajčák (SNS, KDH) potvrdil, že ľudia z prevádzky nie sú nadšení. "Ide o prevádzku, ktorá má dekontaminovať pôdu od ropných látok. Technológiu, všetky dokumenty a legislatívu majú v stopercentnom poriadku. Pravdou je, že tu v okolí je už toho dosť. Máme PCB látky. My máme všetko, čo sa tu má likvidovať. Pokiaľ ide o legislatívu, nemáme argument, aby sme mohli byť proti. Ale z pohľadu, že je tu toho dosť, kvôli tomu to nechceme. Jednoducho bránime sa tomu. Nesúhlasíme s tým, ale my o tom nerozhodujeme. Budeme sa snažiť dávať tieto veci, ktoré sa tam budú zvážať, na rozbor," reagoval primátor.
Firma: Technológia neohrozuje prostredie
Riaditeľka úseku životného prostredia firmy EBA, s. r. o., Blanka Kiripolská uviedla, že prevádzka zhodnocuje ostatné odpady, na ktoré majú vydané platné povolenia z úradov štátnej správy. Po vydaní stavebného povolenia na rekonštrukciu biodegradačnej plochy plánujú obnovu činnosti - biodegradácie nebezpečných odpadov.
"Na prevádzke EBA Strážske sa nenachádza skládka odpadov a spoločnosť ani neplánuje vybudovať skládku odpadov. Odpady, ktoré sa budú voziť na prevádzku, budú pochádzať z regiónu východného Slovenska," vysvetlila.
Dodala, že prevádzka v Strážskom dostala územné rozhodnutie už v roku 1980. "Nejde sa o novú, ale existujúcu prevádzku."
Upresnila, že do procesu biodegradácie vstupujú nebezpečné odpady kontaminované výlučne ropnými látkami. Ropstop je patentovaná technológia, ktorú EBA, s. r. o., využíva na transformáciu ropných látok. Založená je na konzorciu bakteriálnych kmeňov, ktoré sú schopné rozkladať ropné látky, pričom využívajú uhlík na tvorbu biomasy a energie. Konečné štádium rozkladu tvorí voda a oxid uhličitý.
"Tieto kmene nie sú geneticky manipulované, ale naopak, sú vyselektované z prírodného prostredia. Výhodou tejto technológie v porovnaní s inými technológiami je jej bezodpadovosť, relatívne nízke finančné náklady, neškodnosť voči životnému prostrediu a ľudskému zdraviu a v schopnosti zachovať pôvodné vlastnosti pôdy, takže ju možno po vyčistení opäť použiť na pôvodné účely," objasnila Kiripolská.
EBA: Obavy sú neopodstatnené
"Obava obyvateľov je neopodstatnená a zbytočná. Naša spoločnosť nebude prevádzkovať skládku odpadov. Skôr naopak, naša technológia bude prispievať k zlepšeniu stavu životného prostredia tým, že budeme odstraňovať kontamináciu ropného pôvodu z nebezpečných odpadov. Dekontaminovaný materiál bude následne možné opätovne použiť a tým zhodnotiť vhodným spôsobom," vysvetlila Kiripolská.
Dodala, že všetky prevádzky spoločnosti EBA, s. r. o., majú vydané platné integrované povolenia na činnosť - biodegradácia nebezpečných odpadov. "Na našich prevádzkach sú pravidelne vykonávané kontroly zo strany úradov štátnej správy. Doposiaľ nebolo zistené porušenie platných právnych predpisov v oblasti životného prostredia. Povolenie užívania s činnosťou biodegradácia ropných látok bolo prevádzke Strážske udelené v januári 2000."
Nosným programom spoločnosti sú dekontaminácie pôd, vôd a iných materiálov znečistených najmä ropou a zneškodňovanie a likvidácia nebezpečných odpadov, sanácie zdevastovaných území a komplexné riešenie problematiky ochrany a tvorby životného prostredia. Spoločnosť má na Slovensku osem závodov vybavených certifikovanými dekontaminačnými plochami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín