áskou.
VEĽKÉ KAPUŠANY. Súťaž sa uskutočnila už jedenástykrát. Je tradíciou, že sa koná súbežne s Behom Kapušianskou pláňavou. Mesto, ktoré je hlavným organizátorom, to vymyslelo tak, že kým bežci behajú, kuchári varia. Keď bežci prídu do cieľa, na stôl dostanú halászlé.
Čo kotlík, to iná chuť
Tento rok sa okolo kotlov zvŕtalo osem družstiev. Na víťazstvo si brúsil zuby aj tím Kabana, v minulosti známy ako Fešáci. Vyhrali v roku 2005. Zoltán Kark vysvetlil, že nový názov je odvodený od prvých písmen ich mien. "Plná chuť halászlé spočíva v čo najväčšom počte rýb, ktorých chute sa prelínajú. Pravdaže, čerstvých. V minulosti sme mávali 13 - 16 druhov, tento rok 'len' osem. Všetko je vychytané," posťažoval sa.
Za najdôležitejšiu časť prípravy považuje časovo aj fyzicky náročné pasírovanie: "Preto sme do družstva zobrali nového člena s mocnými ramenami (smiech)."
Prechádzka pomedzi kotlíky, plné bublajúcej špeciality, dokazuje to známe, že hoci všetci robia to isté, nemusí to byť to isté. Halászlé sa líšilo vôňou, farbou, chuťou, jedno bolo sladšie, iné slanšie, ďalšie pikantnejšie. Spoločné mali len jedno - výraznú chuť rýb.
Magistrát len exhibične
Vychýrenú súťaž si nenechal ujsť ani primátor mesta Peter Petrikán. Potvrdil, že aj magistrát varí halászlé: "Ale len exhibične. Pred pár rokmi vyhral a už vtedy sa rozhodlo, že variť síce budeme, ale nie súťažiť."
Niektoré tímy si dávajú aj názvy - Súdržnosť, Partner či Modrý kapor. Nechýbali dve družstvá z Kapušianskych Kľačian. Ich stan každý pozná zďaleka podľa bohatej zeleninovej výzdoby a žltých tričiek.
Atmosféra vzájomných stretnutí, podpichovania a všadeprítomnej vône rýb, vrátane pečených na sto spôsobov, učarovala aj podpredsedovi KSK Emilovi Ďurovčíkovi, ktorý je Michalovčanom: "Nedalo sa neprísť. Tu na Použí sú známi kuchárski majstri a kvalitné halázslé či ryby na grile sa dajú ochutnať hlavne tu, lebo sú tu vychýrené rybárske revíry. Čerešničkou na torte je, že ľudia sa stretnú a oddýchnu si v priateľskej atmosfére. A o to ide. Mesto robí dobre, že túto tradíciu udržiava."
Halászlé: Žiadna slanina, ani morské ryby
Súťaž sa začala ráno o ôsmej, vzorky sa začali odoberať okolo pol jednej. Primátor, ktorý sa zahral na moderátora, súťažiace tímy pri hodnotení poriadne naťahoval. Cenu útechy si odniesol Modrý kapor, Kabana si vyslúžila len "zemiakovú" medailu, tretie bolo družstvo Partner a druhé Kapušianske Kľačany. Najchutnejšie halászlé navarili manželia Pivarníkovci, ktorým asistovala Andrea Vassová.
"Všetci robíme v domove dôchodcov Súcit a spolu aj varíme," vysvetlil Miloš Pivarník. Jeho manželka Adela dodala, že vyhrali už druhýkrát za sebou: "Aj vlani sa to podarilo. Sme radi."
Víťazi prezradili, že do halászlé určite nepatrí slanina ani morské ryby: "Každý recept je iný. Náš je o základe z cibule, množstva rýb, koreňovej zeleniny a správnom pomere korenín, najmä kvalitnej červenej papriky. Všetko sa poriadne rozvarí, prepasíruje a doleje vodou. Na záver, 10 - 15 minút pred dovarením, sa pridajú podkovičky z rýb. Ale najdôležitejšou ingredienciou je variť s láskou," dodal Miloš Pivarník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín