Obyvatelia štvrte, ktorú od zvyšku Trebišova oddeľuje železničná trať, budú oproti ostatným Trebišovčanom diskriminovaní aj naďalej. Do odvolania sa budú musieť zmieriť s párkilometrovou obchádzkou alebo pokutami pri nelegálnom prechode koľají.
TREBIŠOV, BRATISLAVA. Ministerstvo dopravy výnimku, ktorá by umožnila vybudovanie priechodu cez koľajisko, nechce vydať. Tvrdí, že mesto má aj iné možnosti a má si pomôcť samo.
Nech sa páči: Obchádzka alebo pokuta?
Asi 1200 Trebišovčanov žije v štvrti oddelenej železničnou traťou od zvyšku mesta. Je tu asi 300 domácností, kasárne, podniky, Vagónka a ďalších sedem väčších firiem, ktoré zamestnávajú ďalšie stovky ľudí. Už desaťročia majú problém - cez koľajnice neexistuje priechod pre peších. Majú dve legálne a jednu nelegálnu možnosť.
Legálnymi sú pešia prechádzka cez nadjazd ponad trať alebo výpadovkou autom okolo mesta, čo znamená 3- až 5-kilometrovú obchádzku. Perlička navyše: chodník nadjazdu nie je oplotený a je mimoriadne úzky. Treťou, nelegálnou možnosťou, je prechádzanie cez koľaje. Hoci so sebou prináša nielen riziko ohrozenia života, ale aj mastnej pokuty, tunajší ľudia a zamestnanci firiem práve túto formu "cestovania" využívajú najčastejšie.
Železniční policajti si lukratívnu destináciu pod nadjazdom "obľúbili". Od previnilcov tu kedysi inkasovali dve stovky, dnes je to päť eur. Ľudia sú zúfalí, cítia sa diskriminovaní. Mestu Trebišov adresovali už niekoľko petícií a žiadali riešenie.
Neuspeli futuristi ani realisti
Pomoc obyvateľom pred voľbami sľuboval primátor mesta Vladimír Anďal (KDH). Jeho futuristické "riešenie" vo forme výťahov, ktoré ľudí vyvezú na nadjazd a na opačnej strane dole, sa stalo zdrojom posmeškov. On sám neskôr priznal, že je to nereálne.
Schodnejšou cestou boli rokovania so Železnicami SR, ktorým trať patrí. Ďalším nereálnym nápadom bolo predĺženie podzemného podchodu k perónom až na druhú stranu. Ukázalo sa drahé a z hľadiska miešania sa cestujúcej a ostatnej verejnosti ako nevhodné.
Po množstve rokovaní napokon železničiari v júli 2008 súhlasili s vybudovaním úrovňového priechodu pre chodcov so svetelnou signalizáciou, ale... Začiatkom mája 2009 už bolo všetko inak. Mesto potvrdilo, že riešenie sa odkladá, lebo je finančná kríza a železnice škrtia výdavky. V kuloároch sa špekulovalo, že "červenú" investícii dala aj tragédia v Polomke. Železnice SR ale vtedy cez svoju hovorkyňu odkázali, že problém je inde: mestu k plánovanému priechodu chýba výnimka ministerstva dopravy - keď ju získa, investícii nič nebráni...
Magistrát intervenoval u ministra
Začiatkom augusta na trebišovskom koľajišti došlo k tragédii – staršia žena nestihla uhnúť vlaku a ten jej amputoval nohu. Ľudia z izolovanej štvrte bili na poplach. Magistrát reagoval zverejnením listu primátora ministrovi dopravy na webovej stránke mesta. K adresátovi odchádzal koncom júla, teda ešte pred tragédiou. Anďal v ňom žiada šéfa rezortu o nové rokovania a intervenuje, aby pomohol situáciu riešiť.
Na webe je aj mailová komunikácie medzi prednostom úradu Rastislavom Petrovičom a pracovníkom ministerstva, ktorý agendu vybavoval. Rezort žiadal fotografie a dokumentáciu, magistrát ich zaslal obratom. "Od 31. júla je ticho. Odpoveď nám zatiaľ neprišla – nereagovalo ministerstvo ani minister," uviedol Petrovič pre Korzár.
Dodal, že problém sa aj jeho bytostne dotýka, lebo z izolovanej štvrte pochádza: "Tento stav trvá už 30 rokov, odkedy sa vybudoval nadjazd, čím sa zrušil úrovňový priechod cez trať. O riešenie sa snažili všetci doterajší primátori, ale bez efektu. Ako máme vysvetliť ľuďom, že mesto nemá páky, aby sa priechod vybudoval? Musí pomôcť štát."
Rezort: Mesto nevyčerpalo všetky možnosti
Korzár o stanovisko požiadal aj rezort dopravy. Odpoveď, týkajúca sa možného udelenia výnimky, bola síce vyhýbavá, ale aj veľmi jasná. Vyplýva z nej, že mesto výnimku nedostane.
"Zriadenie úrovňového železničného priecestia už ministerstvo v minulosti riešilo. Investíciu zamietlo, lebo existuje mimoúrovňový nadjazd, kde je chodník pre peších. V tomto znení odišlo rozhodnutie, kde rezort nesúhlasí na základe stanoviska ŽSR, ako správcu infraštruktúry s takýmto riešením," reagoval hovorca ministra Stanislav Jurikovič.
Podľa ministra by investícia do úrovňového priechodu "bola z finančného hľadiska nehospodárna a duplicitná".
Jurikovič tvrdí, že mesto nevyužilo všetky možnosti: "Vzhľadom na existujúci nadjazd je možné vyriešiť po oboch stranách prístup cez schodisko - tak, aby obyvatelia nemuseli obchádzať a merať dlhšiu cestu na mimoúrovňový chodník a tiež aby neprechádzali cez železničnú trať."
K tomu, že chodník je úzky, neoplotený a nebezpečný, sa rezort nevyjadril.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín