ČERHOV. Organizátori vychádzali z historických udalostí, ktoré sa kedysi s týmto pohraničným regiónom spájali. Nepôjde o klasický športový beh, ale skôr o niečo podobné orientačnému. S adrenalínom, ktorý k tomu patrí. Vrátane naháňačiek s archaickými colníkmi, ktorých kedysi poznali ako financov.
Megaakcia v Tokaji
Tokajské vinobranie sa stalo akciou roka v najvzácnejšej slovenskej vinohradníckej oblasti už pred niekoľkými rokmi. Jeho organizátorom sú obec Čerhov, trebišovské Regionálne osvetové stredisko a výrobcovia vín. Okrem bohatého kultúrneho programu a čoraz širšieho spektra sprievodných podujatí mimoriadne otvoria pre návštevníkov brány všetkých tokajských pivníc. Do akcie so súťažami pre deti sa zapája aj denník Korzár.
Tradícii, ktorá sa ihneď ujala, obec Čerhov podriadila aj úpravu svojho centra. Postupom času tu vyrástol dom tradícií, pivnica, amfiteáter a oddychová zóna, tematicky viazaná na vinohradníctvo. Všetko sa krúti okolo tradícií a histórie...
Pašeráci v Čerhove? Naozaj existovali!
Z toho vychádza aj najnovší prírastok do programu megaakcie - Pašerácky beh.
"Je historicky doložené, že v čase veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia boli v Čerhove pašeráci. Na istý čas sa nimi stalo mnoho bežných ľudí, vrátane vinárov - k nelegálnym prechodom cez hranicu ich prinútila bieda," vysvetľuje starosta Pavol Balogh.
Na maďarskú stranu pašovali modrú skalicu a sódu, ktoré sú potrebné pri spracovaní hrozna. "Dôvod bol jednoduchý - v Maďarsku boli tieto komodity veľmi drahé. Čerhovčania ich tam výhodne predali a domov si prinášali obilie, ktoré bolo naopak drahé v 1. ČSR."
Znamenalo to však riziko. Hranicu strážili českí četníci, ktorých volali financi, prechádzali sa okolo nej s puškami a striehli na pašerákov: "Hovoria o tom aj povesti. Postavili im budovu na okraji dediny. Dodnes stojí, sídli v nej polícia." Práve tieto fakty viedli k vzniku novej tradície.
Bežcov budú naháňať financi
Pašerácky beh je symbolickým návratom o 80 rokov späť. Aby to bolo autentické, Čerhovčania využili skvelé vzťahy s obcou Vyšný Regmec: "Starosta bol ihneď za. Štart bude v Čerhove, odkiaľ bežci musia prebehnúť do Regmeca a späť." A aby bolo všetko ako kedysi, namiesto pašovaného tovaru bude mať každý číslo, na ktoré musí získať pečiatky - zo štartu v Čerhove i z Regmeca. Tam a späť je to asi 10 kilometrov. A má to háčik - pašeráci sa budú musieť vyhnúť financom, ktorí budú hranicu strážiť v dobových uniformách. "Koho chytia, číslo mu vezmú a skončil. Bežci preto budú musieť zapojiť fantáziu, aby sa im vyhli."
Úspešní "pašeráci" získajú certifikát, že môžu pašovať v celom Schengenskom priestore. "Ide o recesiu, keďže dnes je už voľný pohyb tovaru a ľudí v celej EÚ," smeje sa starosta.
Dodal, že na ich mená sa nikdy nezabudne: "Budú prvé na pamätnej tabuli pod sochou pašeráka, ktorá vznikne počas rezbárskeho plenéru týždeň pred vinobraním. Malo by to byť niečo podobné maratóncovi na Námestí Maratónu mieru v Košiciach."
Štart behu bude v piatok 25. septembra. Zatiaľ sa ho chystá absolvovať asi 30 bežcov. Ak si to chcete vyskúšať - kvôli športu, úcte k tradícii alebo z recesie, môžete sa prihlásiť na mailovej adrese starosta@cerhov.sk alebo na telefónnom čísle 056/679 32 22.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín